Jihočeská vesnička Lutová spádově patřící k Chlumu u Třeboně neleží sice u žádného z hlavních silničních tahů, nicméně i tak je téměř půlroku značně frekventovanou. Vedou přes ni tři turisticky významné trasy. Jednou z nich je cyklostezka 1010. Okolo Třeboně, druhou je trasa pro vozíčkáře Za Emou Destinnovou a třetí pak trasa pro vozíčkáře s názvem Okolo rybníků.

Již 11 let zde funguje z bývalé kovárny předělaná hospůdka, která sedm dní v týdnu nabízí turistům příjemné odpočinutí s možností občerstvení vlastní domácí kuchyní a ochutnáním dobrého kácovského piva. Na své si díky hospůdce přijdou čas od času i místní neb hospodský pořádá několikrát v sezóně různá hudební posezení a sousedské zpívané. Cestou ze svých hudebních vystoupení na parníku v Třeboni se zde zastavují i muzikanti, kteří rádi se svými nástroji přidávají na dobré náladě.

Moc hezká je i ranní procházka po vsi, kdy se nad hasičskou nádrží vprostřed návsi vznáší lehký mlžný opar a na kapli Loučení Panny Marie padají první sluneční paprsky. Pohoda vládne po naučné stezce Mikuláše Rutharda za ves, kde si může člověk zarozjímat na lavičce ve společnosti vodníka. A opravdu božský klid naleznete kolem kostela Všech svatých a na přilehlém hřbitově.

Monika Šavlová