Opravdu byl deštivý. I přesto se nakonec sešlo dost masek k naší spokojenosti. Masopustní veselí vrcholí ve městech i na vesnicích. Někteří si pospíšili a vydali se do ulic již minulý týden. My jsme se sešli v neděli 19. února. Sice ve správný čas masopustního veselí, ale za deštivého a nevlídného počasí.

Po poledni se schází masky u naší baráčnické rychty. Kdo nemá masku, tak se u nás za chvilku může proměnit v maškaru. Ne všichni. Našeho nového pana starostu tetičky ustrojily do fraku, k tomu cylindr a špacírku. Moc mu to slušelo.

Vše bylo připraveno, ale počasí nám opravdu nepřálo. Škoda, že hudba nemohla být kompletní, bohužel. Harmonika a některé nástroje nemají déšť v oblibě. Švandymistrová sestavila průvod, jak je u nás léta zvykem. Průvod nám hlídají, na pořádek dohlížejí četníci, za nimi jde rychtář se svými služebníky a to drábem a ponocným. Za nimi Bakus, následuje bílá nevěsta, basa, černá vdova a ostatní masky. Letos mezi nás nezavítali žádní přespolní baráčníci, chyběli i veslaři. Průvod tvořili baráčníci, členové divadelního spolku Jablonský, dobrovolní hasiči, četníci a masky z řad veřejnosti.

Scénář jsme museli přizpůsobit deštivému počasí a tím pádem jsme vypustili zastávku u Střelnice, kde jindy vyvolávač představoval různé masky. Zde vyhrávala hudba, masky tančily. A proto jsme spěchali na náměstí, kde se vše odehrává. Diváci se tísnili pod podloubím, na dešti jich zůstalo málo. Muzikanti hráli schovaní, aby mohli hrát v plném obsazení.

Pan starosta vyhověl žádosti rychtáře o povolení masopustního reje. Povolení se nám dostalo, tak mohl začít i tanec. První šel do kola pan starosta, poté se přidaly i ostatní masky.

Těšili jsme se, že letos zase provětráme v ulicích města a necháme masopustní klibnu řádit. Švandymistrová sehnala nového a natěšeného jezdce. Bohužel, klibna kvůli dešti musela odpočívat na rychtě a tak bude čekat na příští rok. Snad nám vyjde lepší počasí. Jedna věc nevyšla, za to jsme mohli obsadit Bakuse. Ten se letos vyřádil, stále tropil hlouposti. Obtěžoval pana starostu a našeho rychtáře. Z drába si nic nedělal, dokonce sebral jitrnici panu starostovi z pocty, kterou dostali s rychtářem. Naštěstí soused Komínek vyzval truchlící, aby se s Bakusem rozloučili. Dráb ho nakonec chytil a z podia odvedl, aby se dočkal spravedlivého trestu. Jeho vláda tak skončila.

Mistr cechu řeznického pan Jaroslav Čapek předvedl divákům opět bourání pašíka. Bylo potřeba připravit hlavu pro vítěze v pojídání jitrnice a pití piva. Většinou bývá pět soutěžících, bylo i šest. Takový byl zájem. Letos se v tom dešti na mokré, kluzké podium nikomu moc nechtělo. Nakonec se našli jen čtyři odvážlivci. Pravidelným soutěžícím bývá Daniel, který si již dvakrát vepřovou hlavu odvezl do Prahy. Jinak bývá druhý a to byl i letos. Dalším soutěžícím bývá hasič, ten bohužel také neuspěl. Stejně tak i Švejk. Hlavu si nakonec odnesl nováček pan Vrba.

Kdo letos na masopust přišel, mohl se před nastávajícím půstem najíst dosytnosti. Jitrnic, jelítek, škvarků, tlačenky, uzeného, okurek i chleba bylo dostatek. Členové divadelního spolku Jablonský roznášeli po celou dobu připravené dobroty. Na každého se opravdu dostalo.

I přes nevlídné počasí se dost hradečáků přišlo podívat. Doufám, že se nám podařilo přispět k dobré náladě všem, kteří se přišli s námi naposled pobavit před nastávajícím půstem. Pokud se vám mezi námi líbilo, zveme vás srdečně na smrtnou neděli 26. března, kdy se vydáme ve 14.00 hodin od baráčnické rychty vynést smrtku z města ven. Tam ji zapálíme, utopíme a snad přivoláme jaro.


Dáňa Šprinclová, dopisovatelka VI.župy

Více o masopustech na Jindřichohradecku ZDE

Bude se u vás konat také masopust a chcete pozvat další lidi, nebo již se uskutečnil? Můžete nám poslat pozvánku, případně fotky na masopust@denik.cz. Rádi zveřejníme.