Krásné počasí, pozitivní atmosféra a běžci, kteří v duchu fair play neváhali obětovat svůj sportovní výkon pro pomoc druhému – tak by se dal v kostce shrnout letošní ročník Rodinného běhu pro dobrou věc, který se na okraji Týna nad Vltavou běžel už popáté. Dorazilo na něj přes 200 lidí, z toho 150 se jich postavilo na startovní čáru, aby změřili síly naněkteré z tratí. Vybrat si mohli z 3 nebo 5 kilometrů, na nejmenší děti čekala trasa o délce 500 metrů.

Svým startovným přispívali na sociální služby, které pro osoby s postiženímv Týně nad Vltavou provozuje Domov sv. Anežky. I krásné počasí pomohlo k tomu, že pro „Anežku“ se nakonec vybralo téměř 20 tisíc korun. Celá částka poputuje na služby, díkykterým se mohou lidé s postižením z Vltavotýnska rozvíjet a najít si pracovní uplatnění nebozačít žít samostatně.

I když má akce v názvu slovo běh, sport rozhodně nebyl její jedinou náplní. Na návštěvníkyčekaly i různé atrakce, zejména děti se mohly vyřádit na skákacím hradě, poskládat si Večerníčkovu čepičku a díky Lesům ČR se hravou formou seznámit se stromy z českých lesůnebo s rybami žijícími v našich rybnících. Dorazili sem také známí králíci z klobouku, Boba Bobek. Do Týna je poslala Česká televize. Své běžecké umění sice králíci nepředvedli, ale rozcvička před závody jim šla stejně dobře jako ve známém večerníčku.

Celé odpoledne se neslo v příjemné atmosféře, běžci nepodcenili přípravu a souboj o prvnímísta byl napínavý. Speciální ocenění organizátorů si vysloužili nejen nejrychlejší závodníci, ale také ti, kteří se na trase obětavě ujali péče nad zesláblým běžcem, a vzdali se tak nadějena vlastní dobré umístění. Taková ukázka fair play si rozhodně zaslouží uznání. Běh pořádalo čihovické Sdružení POMOC s přispěním místního Gymnázia Týn nad Vltavou, s organizací pomáhali jeho pedagogové i žáci.  

Zdenka Burešová