Každý z nás totiž může pomoci českým lesům, aby byly silnější a lépe odolaly negativním dopadům klimatické změny, například výběrem dřevěných výrobků z přírodě blízkých lesů, třeba těch s logem FSC® (Forest Stewardship Council).

Fotografie můžou soutěžící zasílat od 4. června do konce září. Autoři vítězných snímků si domů odnesou profesionální fotoaparáty a fotografické vybavení, nebo voucher na fotografický workshop a další ceny v celkové hodnotě přes 90 tisíc korun. Patronem fotosoutěže Mysli na lesy je celosvětově známý fotograf Martin Rak.

Za desetiletou historii soutěže do ní bylo přihlášeno téměř 40 tisíc soutěžních fotografií od více než 10 tisíc fotografů, kterým není stav českých a světových lesů lhostejný. Jednou z cest, jak lesům pomoci, je totiž rozšíření povědomí o odpovědné spotřebě výrobků ze dřeva a také o přírodě blízkých formách lesního hospodaření.

Tento způsob hospodaření vytváří odolnější porosty s vyváženou druhovou skladbou a v současné době je považován za jeden z nejlepších způsobů přípravy lesů na klimatické změny. Pomoci českým lesům ale může úplně každý, i když není lesník. Například dodržováním tzv. Zeleného desatera, které pro širokou veřejnost připravilo FSC ČR.

close Fotosoutěž Mysli na lesy. info Zdroj: FSC ČR zoom_in Fotosoutěž Mysli na lesy.

Patronem a členem poroty fotosoutěže je úspěšný český fotograf Martin Rak, který má na svém kontě řadu prestižních ocenění v oblasti krajinářské fotografie. „Fotosoutěž Mysli na lesy podporuji dlouhodobě. Věřím, že rozšiřování povědomí o odpovědné spotřebě a šetrném hospodaření v lesích má smysl. Je to investice do budoucnosti našich lesů, abychom je udrželi zdravé a silné i pro naše děti a vnoučata“, vysvětluje Martin Rak.

Pravidla fotosoutěže

Fotosoutěž „Mysli na lesy“ se uskuteční od 4. června do 30. září 2024, což je ideální období k zachycení kouzla letních lesů při prázdninových toulkách přírodou. Snímky mohou soutěžící zasílat prostřednictvím webových stránek myslinalesy.cz

Pro účastníky jsou připraveny zajímavé a hodnotné ceny, které obdrží autoři fotografií na prvních třech místech. Výběr vítězných fotografií bude v rukou odborné poroty z řad profesionálních fotografů a zástupců partnerů fotosoutěže. Vítězové se mohou těšit na digitální fotoaparáty Canon, fotografické příslušenství od Manfrotto, Joby a Lowepro, workshop pro fotografy s Martinem Rakem nebo voucher od jednoho z letošních partnerů, kterým je IKEA, ale např. také na vstupenky do Dejvického divadla. Vedle toho získají všichni vítězové předplatné časopisu FotoVideo a dárkový balíček od FSC ČR.

Letošní soutěžní kategorie jsou následující:

● Krása listnatého lesa

● Za dobrodružstvím mezi stromy

● FSC výrobky doma i v obchodě

close Fotosoutěž Mysli na lesy. info Zdroj: FSC ČR zoom_in Fotosoutěž Mysli na lesy.

Proč myslet na lesy

“Velmi mě těší, že můžeme letos uspořádat už jedenáctý ročník naší fotosoutěže, která se každý rok těší velkému zájmu profesionálních i amatérských fotografů. Mám za to, že inspirativní lesní fotografie představují skvělou motivaci pro zamyšlení nad naším vztahem k lesům a odpovědnou spotřebou výrobků, které z nich pocházejí”, dodává ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Svoji podporu myšlence přírodě blízkého lesního hospodaření a odpovědné spotřeby dřevěných výrobků vyjádřily také společnosti, které jsou partnery jedenáctého ročníku fotosoutěže – společnosti Canon (hlavní partner), IKEA a Stedis (distributor značek Manfrotto, Lowepro a Joby). Soutěž podpořil i herec Václav Neužil, který věnoval vstupenky do Dejvického divadla. Mediálním partnerem letošního ročníku je časopis FotoVideo.