Na úvod 27. ročníku zimních abonentních koncertů představí publiku mimo jiné nového dramaturga zimních i letních Třeboňských nocturen, významného českého violoncellistu Petra Nouzovského. Spolu s ním vystoupí při zahajovacím koncertu violistka Kristina Fialová Nouzovská. Vstupenky lze stále zakoupit online či v Turistickém informačním centru města Třeboně.

Začíná zimní série koncertů Třeboňská nocturna. Vystoupí Kristina Fialová Nouzovská & Petr Nouzovský. Foto: Třeboňská nocturnaZačíná zimní série koncertů Třeboňská nocturna. Vystoupí Kristina Fialová Nouzovská & Petr Nouzovský. Foto: Třeboňská nocturnaZdroj: Deník/ Redakce

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach - Suita č. 3 C dur, BWV 1009 pro violoncello (Prelude-Sarabande-Gigue)

Antonio Vivaldi - Sonáta e moll pro violu a violoncello (Largo-Allegro-Largo-Allegro)

Camille Saint-Saëns - Labuť pro violu a violoncello

Antonín Dvořák - Humoreska pro violu a violoncello

Roman Haas - Duo č. 1 pro violu a violoncello

Zoltán Kodály - Sonáta op. 8 pro violoncello (Allegro maestoso, ma appassionato)

Paul Hindemith - Sonáta op. 25, č. 1 pro violu

Adam Skoumal - Kráska a zvíře pro violu a violoncello

Kristina Fialová Nouzovská je odbornou kritikou oceňována především pro dokonalou techniku, temperament a kultivované hudební cítění. Je absolutní vítězkou či laureátkou řady mezinárodních soutěží. Pravidelně vystupuje s předními českými i zahraničními orchestry pod vedením renomovaných dirigentů, koncertovala ve většině států Evropy, v Rusku, Africe, Asii a v Jižní i Severní Americe a je zvána k vystoupení na domácích a mezinárodních festivalech. Jako komorní hráčka spolupracuje s řadou výjimečných interpretů. Základy k úspěšné umělecké dráze stavěla za studií na Konzervatoři Brno, na Vysoké hudební škole v Drážďanech, Královské hudební akademii v Kodani a na Akademii múzických umění v Praze. Dále se zdokonalovala pod vedením špičkových sólistů a pedagogů na četných mistrovských kurzech.

Kristina Fialová Nouzovská je ředitelkou Jihočeského komorního festivalu a zakladatelkou Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala v Praze. Od září 2020 vyučuje hru na violu na Pražské konzervatoři, vedla mistrovské kurzy v zahraničí. Vydává CD u českých i zahraničních vydavatelství, nahrává pro rozhlas a televizi. Hraje na italskou violu „Carlo Antonio Testore – Contrada 1745“. Patří k umělcům spolupracujícím s německou firmou výrobců strun pro smyčcové nástroje Pirastro artists a používá výhradně struny této značky. 

Eliška Weissová
Třeboňská nocturna letos ozdobí operní hvězda Eliška Weissová

Začíná zimní série koncertů Třeboňská nocturna. Vystoupí Kristina Fialová Nouzovská & Petr Nouzovský. Foto: Třeboňská nocturnaZačíná zimní série koncertů Třeboňská nocturna. Vystoupí Kristina Fialová Nouzovská & Petr Nouzovský. Foto: Třeboňská nocturnaZdroj: Deník/ Redakce

Petr Nouzovský se řadí mezi nejlepší evropské violoncellisty své generace. Jeho všeobecně oceňovanou předností je interpretace, promyšlená ve všech složkách. Představil se na mnoha koncertech v Evropě, Severní Americe a Asii, v recitálech, komorních formacích či s orchestry za řízení předních dirigentů. Je pravidelným hostem domácích festivalů. V repertoáru má kmenová díla violoncellové literatury, ale také skladby z různých důvodů opomíjené. Nahrává pro domácí i zahraniční firmy, jeho CD získala řadu ocenění. Dvojalbum s kompletním dílem Bohuslava Martinů pro violoncello a orchestr vydané v Německu bylo roku 2017 vyhlášeno „Nahrávkou roku“ a odměněno „Cenou německých kritiků“. Vysoká mezinárodní ocenění získalo také jeho CD s díly Antonína Dvořáka.

Další koncerty zimního cyklu

23. 11. 2023 Belfiato Quintet

14. 12. 2023 Bella Adamova & Patrick Vacík

25. 1. 2024 večerní setkání s Martinou Kociánovou a Jiřím Strachem

22. 2. 2024 Ivo Kahánek

21. 3. 2024 Trio Bohémo

Petr Nouzovský studoval na Pražské konzervatoři, na Hudební fakultě AMU v Praze, Vysoké hudební škole v Drážďanech a na Královské konzervatoři v Madridu, absolvoval mezinárodní mistrovské kurzy. V současné době dokončuje doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě na téma Bohuslav Martinů a jeho dílo pro violoncello z pohledu interpreta. Na svém kontě má přes 2000 koncertů ve čtyřiceti zemích světa. Vyučuje na Pražské konzervatoři, na mistrovských kurzech v Třeboni a Pezinku (Slovensko). Spoluzaložil „Mezinárodní violoncellovou soutěž o cenu Gustava Mahlera“ v Jihlavě. Hraje na violoncello Georg Rauer 1921.

Třeboňská nocturna