Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den s Deníkem v Suchdole: Nález hrnku napomohl poodkrýt historii města

Suchdol nad Lužnicí - Je to necelých deset let, kdy bylo naše Muzeum Jindřichohradecka kontaktováno radnicí v Suchdole nad Lužnicí ohledně terénního nálezu malého hliněného hrnku.

9.6.2008
SDÍLEJ:

Nálezci hrnku, který dal impulz k provedení záchranného archeologického výzkumu v Suchdole nad Lužnicí v okolí kostela sv. Mikuláše.Foto: Vladislav Burian

Tento náhodný objev byl učiněn v souvislosti s budováním nových inženýrských sítí v okolí kostela sv. Mikuláše a přilehlých rodinných domků.

Jednalo se o nádobu okrové barvy o výšce 10 cm s výlevkou a ulomeným ouškem, která byla vyrobena na rychle rotujícím kruhu. Na základě výše uvedených skutečností byl hrnek datován do 17. století. Ulomené ouško bylo pravděpodobným důvodem, proč byla poškozená nádobka vyhozena. Zůstala pak zachována ve „smetištní“ vrstvě, které byly v dané době běžným jevem v sídelních aglomeracích nejen na jihu Čech. Nádoba nesla jasně patrné stopy žáru, které však nebyly způsobeny výpalem v hrnčířské peci, ale otevřeným ohněm.

Po prvotním průzkumu lokality jsme zahájili sondáž při okraji stavebních výkopů východně od kostela sv. Mikuláše. Zde jsme postupně odkryli starší vyrovnávací vrstvy terénu a pod nimi mocnou vrstvu kulturní, včetně žárové. Ta obsahovala především spálené dřevo, uhlíky, ojediněle pak ručně kované hřebíky, zvířecí kosti a fragmenty užitkové keramiky ze 17. století. Po snížení terénu o dalších 30 cm jsme narazili na kompaktní hlinito jílovitý terén okrové barvy, do kterého byla zahloubena stupňovitá odpadní jáma lavorovitého půdorysu. Z ní jsme postupně vyzvedli větší množství fragmentů kuchyňské a stolní keramiky (hrnky, hrnce, džbány apod.), včetně okrajů a zlomků stěn hrubostěnné zásobní nádoby, které jsme datovali na přelom 14./15. století. Jednalo se o soubor nálezů, který za uplynulých dvacet let neměl v Suchdole nad Lužnicí obdoby.

Z pohledu zkoumané části lokality lze říci, že zde nejspíše v souvislosti s existencí lidského obydlí byla počátkem 15. století vyhloubena odpadní jáma o délce přibližně 120 a hloubce 70 cm. Její výplň odpovídala krátkodobému využití tohoto objektu a posléze zaniká. Mladší žárová vrstva ze 17. století nás pak na základě nálezů keramiky vedla k hypotéze, že by se mohlo jednat o doklad požáru kostela sv. Mikuláše a jeho okolí z roku 1696. Jak uvádí zápis ve staré kronice obce: „Dne 16. dubna t. r. podruhyně sedláka Václava Kohoutka chtějíc vařiti oběd, odběhla k sousedce pro trochu žhavého uhlí. Pospíchajíc s ním přes kolnu Kohoutkovu, utrousila jiskru do stlaní tam uloženého a ve chvílce celá kolna i se živností stála v plameni. … Ohněm zachvácen byl i kostel na němž shořela střecha a věž se 2 zvony ve váze 2 centů a 32 liber.“ (Za obětavou pomoc se získáním informací z historie lokality děkuji paní Jaroslavě Holánkové.)

Jak sami vidíte, ze Suchdola na Lužnicí pochází velice zajímavý soubor dobových exponátů, které dokládají zdejší život mezi 15. až závěrem 17. století. Jako dlouholetý archeolog Muzea Jindřichohradecka si však myslím, že takovýchto nálezů a informací není nikdy dost. Pevně proto věřím, že v zájmu vedení i občanů města o získání nových historických poznatků se spolu časem sejdeme v Suchdole či jeho okolí při dalším z možných zjišťovacích výzkumů.

Vladislav Burian

9.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Čistírna odpadních vod ve Staré Hlíně.
4

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Volební účast je nad očekávání vysoká, byly i fronty

Jindřichohradecko – Už při pátečním otevření volebních místností čekaly na mnoha místech hloučky voličů.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Děti ze "čtyřky" si zkusily opilecké brýle

Jindřichův Hradec - Policisté se opět vypravili mezi děti v jindřichohradeckých školách a besedovali s nimi o nebezpečí alkoholu a drog.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení