V současnosti volá na jihu Moravy na linky pro oběti domácího násilí přibližně stejný počet lidí. Případů ale může být víc. „Myslím, že vliv opatření na počet případů domácího násilí bude možné vyhodnotit až po rozvolnění karantény. Už jen proto, že případní klienti nyní nemohou využít poradenství bezpečně. Lidé ohrožení násilím mají teď daleko méně příležitostí telefonovat nebo osobně vyhledat pomáhající organizace. Jsou vystavení větší kontrole ze strany agresora,“ vysvětlila vedoucí Intervenčního centra Brno společnosti Spondea Michaela Kršíková.

Lidé obávající se domácího násilí se obracejí i na Modrou linku důvěry. „Kromě jiných problémů zaznamenáváme i téma domácího násilí. A většinou jde o závažné případy, tlak na oběti se v izolaci zvyšuje,“ poznamenala za linku Hana Lukešová Bartáková.

Mapa výskytu koronaviru na jižní Moravě ke 14. 4. 2020.
Covid-19: V kraji je 353 nemocných, pět těžce. Stav nakaženého zubaře se lepší

I podle vedoucího brněnské poradny Bílého kruhu bezpečí mohou nyní oběti domácího násilí zažívat větší peklo, než dosud. „Tam, kde je vztah poznamenaný nějakou patologií, jsou určitě předpoklady, že současná situace může vše zhoršit,“ potvrdil Vladimír Vedra.

Není kam utéct. Násilník je neustále doma a situace obětí domácího násilí je horší a horší. Z celého světa přichází kromě aktuálních čísel počtu nakažených koronavirem také další znepokojivé statistiky. Přibývá případů domácího násilí. Na jižní Moravě zatím enormní nárůst podobných případů odborníci nezaznamenali, to se podle nich ale může změnit po uvolnění opatření. Už nyní však policisté častěji vyjíždí k případům konfliktů v rodinách.

Problém navíc může podle odborníků zasáhnout více členů domácnosti. „Tam, kde domácí násilí bylo už před karanténou, je pravděpodobné, že se útoky zhorší. Někteří naši klienti říkávají, že si agresor dává pozor, aby u útoků nikdo nebyl, ale nyní se mohou častěji objevovat situace, kdy třeba děti budou svědky konfliktu mezi rodiči. Ať už běžné hádky nebo situace, která se dá považovat za domácí násilí,“ upozornila Kršíková.

Právě případů hádek v rodinách už podle policistů v kraji prokazatelně přibývá. „Častěji vyjíždíme k případům konfliktů v rodinách, vzájemnému napadání se,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Návrhy barevného vzhledu nových vlaků Moravia pro Jihomoravský kraj.
Červené nebo modré? Podívejte se, jak mají vypadat jihomoravské vlaky Moravia

Ne vždy přitom musí jít o domácí násilí. „Určitě nyní přibude hádek a drsnějších výměn názorů. Je to tím, že jsou lidé spolu zavření, nemají možnost někam odejít,“ řekla psycholožka Iveta Kociánová.

Jedním ze znaků toho, kdy se z běžných konfliktů stává skutečně domácí násilí, je podle odborníků strach. Oběť se již dopředu bojí reakce druhé strany. „Je něco jiného, když si partneři otevřeně vyříkají, co jim vadí, a hledají řešení, nebo když naopak jeden druhého pořád kritizuje a shazuje,“ doplnil psycholog Jiří Brančík.

Kam se obrátit pro pomoc a psychickou podporu
• linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí Bílého kruhu bezpečí 116 006 (nonstop linka)
• písemně se lidé mohou obracet na Bílý kruh bezpečí například na mail bkb.brno@bkb.cz (mailová adresa poradny v Brně)
• telefonní linka Intervenčního centra Brno společnosti Spondea pro osoby ohrožené domácím násilím 739 078 078 – na tomto čísle i nonstop víkendová linka pro pomoc obětem
• Modrá linka důvěry – 608 902 410 nebo 731 197 477, mail help@modralinka.cz, na stránkách k dispozici i chat
• tísňová linka Policie ČR 158 (funguje 24 hodin denně)

Další možný příznak onemocnění Covid-19 vyvolávané novým typem koronoaviru nacházejí lékaři v náhlé ztrátě čichu.
Ztráta čichu nebo chuti? Možné příznaky koronaviru, upozorňují brněnští lékaři

ELIŠKA GÁFRIKOVÁ
JANA TOMALOVÁ