Mor včelího plodu je závažné onemocnění postihující časná larvální stádia včel. Jeho původcem je bakterie Paenibacillus larvae. Šíří se infikovanou včelí potravou, zalétlými nemocnými včelami, loupeží, infikovanými plásty, úly a včelařskými potřebami. Nákazu mohou rozšiřovat i roztoči a jiní škůdci. Nejčastějším „nosičem“ onemocnění jsou ale včely, a to i divoké.

„Může ho přinést nakažená včela z jiného kraje nebo se nemoc šíří mechanicky pomůckami, ale to je opravdu sporadické,“ doplňuje informace ředitel krajské veterinární správy Aleš Hantsch.

Jednatel základní organizace včelařů na Novopacku Josef Horák výskyt včelího moru u chovatelky v Nové Pace potvrzuje. „Minulý týden byla včelstva i veškeré pomůcky spáleny. “ Kolem ohniska nákazy bylo vymezeno ochranné pásmo v okruhu tří kilometrů. Včelaři musí co nejdříve provést kontrolu včelstev, která budou v této oblasti sledována po dobu jednoho roku.

Včely. Ilustrační foto.
V Nové Pace a Borovnici je včelí mor

Dlouholetý včelař se shoduje, že ochrana proti této nemoci neexistuje. „Mor se ve světě léčí antibiotiky, v Evropské unii je však tato léčba zakázaná,“ připomíná.

Jedinou prevencí je čistota v chovu

Podle Horáka je jedinou prevencí čistota v chovu. Doporučuje nenechávat staré dílo a souše více než dva roky, poté je dobré je dezinfikovat.

„Naposledy jsme tu včelí mor měli tak před sedmi lety, kdy nemoc přenesl jeden z chovatelů soušemi z Turnovska,“ vzpomíná Horák.

Na Novopacku je registrováno zhruba 900 včelstev, za poslední roky se tu navyšuje počet chovatelů. „Neumíme si to vysvětlit, je to dnes asi populární koníček. Řekl bych, že máme převčelováno, včely pak nemají pastvu,“ postěžoval si Josef Horák.

Napadá larvy včel

Naposledy včelí mor zaútočil v kraji v roce 2017 na pěti místech. „Ochranou včelstev před nákazou je hlavně opatrnost a bdělost včelaře,“ upozorňuje veterinář Aleš Hantsch.

Novobydžovská firma ORT zakoupila v Hořicích areál firmy Karbox, který za 300 milionů přebuduje pro své záměry.
ORT se vrátil do Hořic, do opuštěného areálu Karboxu

Jak se projevuje nákaza

Nákaza moru včelího plodu se projeví u zavíčkovaného plodu. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá. Po vyschnutí uhynulé larvy vznikne příškvar, který je pevně přilepen na spodní stěně buňky. Dělnice nakaženou buňku poznají a vyčistí, při tom se však nakazí bacily moru. Samy neonemocní, ale přenesou nákazu na další zdravé larvy. Buňky plástvů zůstávají také zdrojem bacilů. Postupně se rodí méně mladušek, včelstvo slábne, až uhyne. Jejich zásoby naleznou a vyberou okolní včelstva a tím dochází k nakažení morem včelího plodu.

Úpravna vody v Hořicích Libonicích je po rozsáhlé rekonstrukci opět v provozu.
Úpravna vody v Libonicích je ve zkušebním provozu