Škody klidně za stovky korun, kdy je nutné vyhodit celá balení potravin včetně drahých ořechů. Vše je schopen napáchat nepříjemný hmyz červotoč spížní, který se může velmi snadno zabydlet v každé domácnosti. O to složitější je pak jeho likvidace.

Dospělé brouky přitahuje světlo, pokud se doma rozsvítí po setmění. Pokud jej spatříte motat se kolem žárovky, je skoro jisté, že se červotoč spížní v domácnosti zabydlel. Je tak nezbytné brzy najít kde, než se ještě více rozmnoží.

Jak červotoč spížní vypadá?

Červotoč spížní – latinsky Stegobium paniceum - má jako dospělý brouk rezavohnědou barvu. Velký je 2 až 4 milimetry, tělo válcovitého tvaru je jemně ochlupené. Krovky má se zřetelnými rýhami. Dospělí brouci umí létat. Samička klade za svůj život přibližně 60 vajíček, přičemž vývoj vajíčka trvá 28 dnů, jak popsal web Veterinární univerzity Brno. Larva je pak bílá se žlutohnědou hlavou, masitá, 3-5 milimetrů dlouhá, obloukovitě zahnutá. Svléká se čtyřikrát a vyvíjí se 65 dnů.


Nahrává se anketa ...

Čím se červotoči živí?

Červotoč spížní nazývaný také jako červotoč chlebový je pro domácnosti opravdu pohromou, jelikož i podle Mendelovy univerzity dokáže napadnout celou řadu druhů potravin i výrobků. Jde o:

  • Potraviny s vysokým obsahem škrobu například sušenky, pečivo, perníky
  • Těstoviny
  • Rýži a kroupy
  • Luštěniny
  • Výrobky z papíru i kůže

Další odborné zdroje pak na seznam přidávají i polévkové kostky, psí suchary a sušené rostliny.

Vypadá hezky, ale je to opravdový škůdce:

Jak se červotoče zbavit?

Zbavit se červotoče spížního není úplně jednoduché, jelikož je potřeba projít prakticky celý byt. Obecně pak stačí přehlédnout pouze pár důmyslně ukrytých jedinců, aby se nadělení konalo za pár týdnů znova. Likvidaci je potřeba navíc provést takzvaně mechanickou.

„Běžné domácí přípravky proti hmyzu jsou účinné málokdy,“ uvedl specializovaný web Extension Entomology, který spadá do systému Texas A&M University.

Rady, co zkontrolovat při likvidaci červotoče:

  • Opravdu pečlivě zkontrolujte všechna balení potravin, která máte většinou mimo lednici. Samozřejmě to platí také o těch, které jste dosud neotevřeli.
  • Zkontrolujte i dózy s potravinami či kořením. Nově vylíhlé larvy se totiž mohou protáhnout velmi úzkými otvory. Nedokonale těsnící víčko proto jejich vniknutí nezabrání. Dospělci pronikají i například hliníkovou folií, jak popsala brněnská Mendelova univerzita.
  • Při likvidaci červotoče by vaší pozornosti neměly uniknout ani staré dekorace vyrobené třeba z luštěnin či ořechů. Jde o takové ty typické školní výrobky. Právě v nich se může několik jedinců ukrývat. Platí to také o dekoracích ze sušených květin.
  • Jedním z častých míst, které může červotoč využívat, je pak krmivo pro domácí mazlíčky.

„Ideální je zkontrolovat jídlo ještě před uskladněním, jelikož larvy červotoče spížního si můžete přinést už z obchodu,“ uvedl již před časem Deník v článku s názvem Tyto druhy miniaturního hmyzu možná máte doma. Žijí i tam, kde je uklizeno.

Je likvidace červotoče spížního nebezpečná?

Odpověď je jasná. Není. Je samozřejmě lepší si vzít rukavice, ale i bez nich nákaza nehrozí. Stejně tak se není třeba obávat, že by člověka kousnula larva či dospělec, přestože červotoč spížní umí proniknout i plastovými či hliníkovými obaly.

Čmeláci versus sršni. Zajímavost ze světa hmyzu

cmelak_video | Video: Deník/Jiří Štraub