Triky se zubní pastou

| Video: Youtube

Domácí čisticí ubrousky

Po sociálních sítích kolují desítky triků a vychytávek, jak lze využít zubní pastu. Mezi lidmi jsou populární, protože zubní pasta v případě nutnosti umí nahradit některé úklidové prostředky a někdy je prý dokonce účinnější.

Nejčastěji se používá právě k úklidu a čištění. Jaké jsou její účinky, to musí posoudit každý sám. Některé nápady jsou však opravdu zajímavé.

Velkou pozornost vzbudila například domácí příprava vlhčených čisticích ubrousků, které pomohou s odstraňováním nejrůznějších skvrn a nečistot. S touto metodou její autoři získali velký ohlas na YouTube. Je vcelku jednoduchá.

Co budete potřebovat:

  • kuchyňské papírové utěrky
  • 5 cm zubní pasty
  • 200 ml bílého octa
  • 2 lžíce soli

Ve skleněné nádobce smíchejte ocet a sůl a počkejte, až se sůl rozpustí. Pak do roztoku vymačkejte pěticentimetrový kousek zubní pasty a velmi důkladně rozmíchejte.


Nahrává se anketa ...

Připravte si nádobku s víčkem, nejlépe skleněnou, a do ní vkládejte natrhané a poskládané kuchyňské papírové utěrky, dokud nebude plná. Pak je zalijte připraveným roztokem, aby byly všechny ponořené.

Připravenými napuštěnými ubrousky můžete čistit například dřezy, varné plochy a digestoře, nerezové kohoutky či zrcadla.

Jako toaletní tableta

Originálním nápadem je také používání zubní pasty jako provizorní toaletní tablety. Koumáci z YouTube doporučují pořídit si cenově dostupnou tubu zubní pasty, tubu narušit několika dírkami, trochu ji zmáčknout a poté hodit do nádržky na toaletě.

Zubní pasta, která bude z tuby postupně vytékat, by měla čistit nádržku od vodního kamene, a pak při splachování udržovat v čistotě také záchodovou mísu. Chemikálie v zubní pastě, které jsou odpovědné za bělení zubů a chrání sklovinu před plakem, prý vyčistí záchod při každém spláchnutí a mátový odér se postará o vůni. Je to možné?

„Pokud používáte zubní pastu, která obsahuje jedlou sodu a peroxid, teoreticky by měla pomoci odstranit skvrny, dezinfikovat mísu a zlepšit ovzduší na toaletě,“ připouští portál Housedigest, který se zaměřuje péči o domácnost a tuto metodu zkoumal.

Podle něj je jedlá soda je skvělým deodorantem i odstraňovačem skvrn. Je také známo, že nalévání peroxidu vodíku do toalety likviduje skvrny a dezinfikuje povrchy. Bez ručního čištění mísy se však ani tato metoda neobejde.

Na kulmu, stříbro i tenisky

Pokud se na vaší kulmě nebo žehličce na vlasy objevily usazeniny ze spálených stylingových prostředků, můžete je odstranit zubní pastou. Osvědčila se i při čištění připálenin z plochy obyčejné žehličky.

Známé jsou účinky zubní pasty při čištění zašlých stříbrných šperků. Dobrou službu udělá i při čištění začernalé gumy na teniskách. K jejímu vydrhnutí můžete použít starý zubní kartáček.

Zubní pastu někteří lidé užívají k čištění brýlí a displejů počítačů i mobilních telefonů. Dokáže prý odstranit také drobné škrábance.

„Trocha zubní pasty na navlhčeném hadříku odstraní i odřeniny z hladké kůže vašich bot nebo kabelek. A to jak z přírodní, tak i z umělé nebo lakované kůže,“ slibuje web Expert Home Tips, který se zaměřuje na rady pro domácnost.

Další zajímavé schopnosti zubní pasty

  • Zubní pasta jako první pomoc. Kousek chladivé gelové pasty pomůže proti svědění po štípnutí hmyzem, umí zmenšit otoky a urychlit proces hojení puchýřů, vřídků a pupínků. Její chladivý efekt pomůže i při drobných popáleninách.
  • Odstraní zápach z rukou i kuchyňských nástrojů. Pokud jste nakrájeli česnek a cibuli, nebo manipulovali s aromatickým sýrem či rybami a nemůžete se zbavit nepříjemného zápachu na rukou, vydrhněte je zubní pastou. Protivný odér umí odstranit i z kuchyňského prkénka.
  • Vyčistí ušpiněné nehty, které nemůžete umýt. Starým zubním kartáčkem a pastou vydrhněte spodní a horní části nehtů. Udržíte je čisté a silné.
  • Dostane žvýkačku z vlasů. Odstranit žvýkačku z vlasů není tak těžké, jak si možná myslíte. Stačí nepropadnout panice, nanést na žvýkačku trochu zubní pasty a nechat několik minut působit. „Zubní pasta rozloží cukr ve žvýkačce a pomůže ji uvolnit, takže bude snazší žvýkačku jemně vytáhnout,“ píše web Expert Home Tips.
  • Vyčistí skvrny od barvy na vlasy. Pokud vám barva na vlasy vytekla na čelo nebo kolem vlasové linie, vezměte si zubní pastu a použijte ji k vydrhnutí skvrn. „Pomocí tohoto triku se můžete také zbavit skvrn od samoopalovacího mléka na dlaních a prstech. Nejlepší je bělicí zubní pasta,“ doporučuje web Expert Home Tips.