Současným titulárním sponzorem obou soutěží je sázková společností Fortuna, jejíž jméno nesou od roku 2018 první a druhá liga. To se od příští sezony může změnit. Smlouva Ligové fotbalové asociace s Fortunou končí v červnu 2024 a partner na další roky vzejde z tendru. Ten měl být původně vypsaný už v lednu, teď je v plánu přelom února a března.
„Aktuálně řešíme veškeré náležitosti, které jsou s tendrem spojené a které je nutné realizovat před jeho spuštěním. Zároveň probíráme důležité detaily, které by měl obsahovat. Cíl je jasný, chceme, aby generální partner byl důležitým pomocníkem v našem úsilí posunout český profesionální fotbal zase o výrazný kus vpřed. Termín otevření tendru plánujeme na přelom února a března,“ uvedl před startem jarní fáze sezony předseda LFA Dušan Svoboda.
O fotbal usiluje i Tipsport. Konkurenční sázkovka chce po hokeji ovládnout i nejvyšší tuzemskou fotbalovou soutěž. „Do fotbalu bychom ročně poslali 150 milionů korun, vyhlásil předloni Jan Čumpelík, marketingový šéf Tipsportu. Na to rival z Fortuny reagovala tím, že ona investuje 200 milionů korun.
Vše tak rozlouskne až tendr. A třeba se bude smát třetí vzadu. Do výběrové řízení na sponzora, jehož jméno soutěže ponesou od příští sezony, se totiž chystá vstoupit nová sázková kancelář Betano, která už získala streamovací práva pro potřeby kurzového sázení.
Vedle generálního partnerství bude Ligová fotbalová asociace vypisovat také výběrové řízení na prodej televizních a streamingových práv pro účely kurzového sázení pro zahraniční trh, audiopráva a práva na sestřihy zápasů (highlights).
„Podobně jako tomu bylo u prvních třech výběrových řízení, i nyní je vytvořena pracovní skupina, v rámci které dochází k úzké spolupráci mezi zástupci LFA i jednotlivých klubů. Pevně věřím, že vzájemná kooperace bude podobně úspěšná, jako tomu bylo v případě podzimního tendru na vybraná audiovizuální práva,“ prohlásil Svoboda.
Fond solidarity
Na vyšší finanční příspěvky se mohou české kluby těšit také v rámci tzv. plateb solidarity. UEFA prostřednictvím nich každý rok přerozděluje část vygenerovaných prostředků ze svých klubových soutěží, Ligy mistrů, Evropské ligy a Evropské konferenční ligy, mezi všechny národní asociace.
„Pět největších zemí se solidárně vzdalo obrovských částek ve prospěch středních a malých lig. Oproti předchozímu ročníku navíc dochází k výraznému navýšení částky z důvodu účasti Viktorie Plzeň v Lize mistrů, protože země s účastníkem v Lize mistrů jsou při rozdělování prostředků silně zvýhodněny,“ vysvětlil výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.
Za soutěžní ročník 2022/23 se budou dělit 4% z celkových výnosů klubových soutěží UEFA, které byly celkem 177,2 milionů eur. Českým klubům připadne 5,204 milionu eur, předešlou sezonu to bylo 2,97 milionu eur. Částka se bude dělit mezi 13 celků a každý z týmů si přijde na 400 307,70 eur. V sezoně 2021/22 byla částka pro jeden klub ve výši 228 461,53 eur. Příspěvek se netýká Plzně, Slavie a Slovácka, jelikož zmíněné trio si zahrálo základní skupinu Ligy mistrů, resp. Evropské konferenční ligy.