Paradox? Na problém jako první neupozornily samotné kluby. Ozvala se policie. Je to pár dní, co její zástupci informovali Slavii, že pokud nevrátí na stadion plot oddělující sektor hostujících fanoušků od hrací plochy, nedostane Eden razítko. A nebude se tady hrát fotbal.
Tahle informace způsobila poprask.
Devadesátky (a bitky chuligánů) jsou pryč. Diváci, ať už si na sebe obléknou dres kteréhokoli týmu, nechtějí sledovat zápasy z klecí. A právě Slavia začala bojovat za zkulturnění prostředí.
„Zjednejte nápravu,“ žádá klub prostřednictvím dopisu, který má Deník k dispozici, a pod nímž je podepsán Jaroslav Tvrdík.
Jsou i jiná řešení než plot
Sešívaní se rozhodli, že budou argumentovat rozdílem v přístupu k fanouškům tady a v cizině. Dopis odeslali na Ligovou fotbalovou asociaci, u níž za pár dní získali podporu (byť shoda na tématu ploty není, jak ukázal průzkum Deníku).
„Fotbalová asociace České republiky je členem UEFA, a proto by měla dbát na to, aby národní předpisy byly aplikovány a vykládány v souladu s předpisy UEFA,“ uvádí Tvrdík.
Na komplikovaný případ lze nahlížet z nejrůznějších úhlů.
Slavia tvrdí, že plot či jiná průhledná zábrana není zdaleka jediným možným řešením bezpečnostního opatření. Nabízí se příkop (stadiony by potřebovaly technické úpravy) nebo početný zástup pořadatelů.
Funkcionáři z Edenu připomínají, že plot nevyrostl ani během loňského finále Evropské konferenční ligy, kdy se v její aréně střetla italská Fiorentina a anglický West Ham.
V exponovaném zápase, který spolupořádala zdejší asociace, došlo k nepříjemnému incidentu. Fanoušek z britských ostrovů vhodil po hráči kelímek. Zasáhl ho do hlavy. Přesto se po utkání neřešilo, že v Praze měl být plot nebo síť.
Vše vyřešila pokuta a zákaz výjezdu fanoušků West Hamu na jeden pohárový zápas v Evropě.
Diskriminace fanoušků hostujícího týmu
Fanoušky by nicméně mohl mimořádně zajímat ještě jeden aspekt kauzy, doslova šokující. Podle všeho léta dochází k diskriminaci těch, co přijedou podpořit svůj tým na stadion soupeře.
„Ochrana hřiště se v předpisech UEFA řeší jako celek, nejsou rozlišováni hostující a domácí fanoušci,“ popisuje Zdeněk Tomíček, advokát, jenž se zaměřuje na sportovní právo.
Vládne tady strach, že výjezdy jsou zlo? Tomíček přikyvuje: „Řekl bych, že to vychází z naší konzervativnosti, možná přehnané opatrnosti.“
UEFA dlouhodobě razí heslo: "stadiony bez plotů". Mluvil o tom už její někdejší šéf Michel Platini v roce 2007. Odhlédneme-li od komfortu, má to svůj důvod i co se týče bezpečnosti. K největším tragédiím na stadionech došlo právě i kvůli plotům.
„To, že si z možných opatření vyberete jedno na fanoušky hostí a jiné na fanoušky domácích, není explicitně zakázáno, ale rozhodně to není nařízeno,“ dodává Tomíček.