Postoupit do fotbalové divize ze 14. příčky krajského přeboru je věc nevídaná, ale i velmi odvážná. Mnozí tento počin považovali za troufalost a možná i šílenství, ale FK Jindřichův Hradec 1910 do toho šel.

Vyjukaný nováček zprvu v divizní společnosti skládal daň nezkušenosti a v prvních třech kolech inkasoval 13 gólů. Ve čtvrtém získal první bod za remízu, v osmém poprvé vyhrál doma, ve čtrnáctém venku. Postupně si navykl na divizní tempo a podzimní část zakončil na 13. místě šestnáctičlenné tabulky se ziskem 10 bodů.

Už v neděli vstoupí Hradec do odvetné poloviny na stadionu u sídliště Vajgar proti Nové Vsi pod Pleší (14.30 hodin), těžkému soupeři, jenž je farmou prvoligové Příbrami. Na podzim Jihočeši v této zlatonosné obci prohráli vysoko 1:8, což byl hodně nevydařený vstup do nové soutěže.

Úvod jara už bude určitě o něčem jiném, doma jindřichohradečtí fotbalisté druhému týmu tabulky jistě nebudou tak odevzdaným protivníkem. „Jarní premiéra bude těžká," ví jindřichohradecký trenér Marek Černoch, avšak svému mužstvu věří, že se popere nejen s Novou Vsí, nýbrž i o zachování divizní příslušnosti pro další rok.

Panuje v klubu spokojenost s podzimní částí?
S podzimním vystoupením našeho mužstva musíme být spokojeni. Příčka, na které se nacházíme, dává velkou možnost poprat se o záchranu. Bodový zisk mohl být větší, ale na to, že nám někteří proroci předpovídali nulu, tak to není špatné. V některých zápasech jsme mohli bodovat, bohužel jsme nováčkovskou daň zaplatili zbytečnými ztrátami. Konec podzimu už byl jiný, postupně jsme si na soutěž zvykli a nějaké body uhráli.

Jakým způsobem probíhala příprava na druhou část sezony?
Zimní přípravu jsme zahájili již na Tři krále a myslím, že pro hráče byla velmi rozmanitá. Tréninkové jednotky jsme zaměřili trošku jinak, střídali jsme pobyt v hale, na umělé trávě a ve fitku Eden, kde byl na programu spinning a různá koordinační cvičení. Kompletní tým také v mlýně u Borovan absolvoval čtyřdenní soustředění. Výsledkově se nám příprava celkem vydařila, generálka s Polnou byla i herně velmi dobrá. Mistrovské zápasy jsou však úplně o něčem jiném, takže uvidíme.

Obměnil se nějak kádr mužstva přes zimu?
V kolonce odchodů jsou dvě jména. Marek Petráš se vrátil do Nové Včelnice a Jan Smolen do Kaplice. Naopak se nám podařilo přivést dvě velké posily z Dražic, a sice obránce Martina Šahajdu a útočníka Mariana Horku. Novou tváří je i Lukáš Vacek z Českého Krumlova, jenž má divizní zkušenosti. Bohužel v tuto dobu je ve stavu zraněných a úvod soutěže určitě nestihne. Snažíme se do začátku jara získat ještě jednoho hráče.

S jakými ambicemi půjdete do jarních odvet?
Cíl je jasný, pokusit se zachránit pro Jindřichův Hradec divizní soutěž.
V neděli hostíte velmi silného soupeře v podobě Nové Vsi pod Pleší…
Jarní premiéra bude hodně těžká, hosté jsou farmou ligové Příbrami. Jestli proti nám postaví mužstvo jako na podzim, kdy hrálo šest pendlů, tak to bude náročné. Soupeř má ambice na postup do České fotbalové ligy, dá se tedy předpokládat, že někdo z ligového kádru určitě přijede. Za Novou Ves hrál ke konci podzimu i Petr Švancara, třeba dorazí i on.

Z přípravy
FK J. Hradec – Slavoj Třešť (I. A třída Vysočiny) 5:0, – FK Vysočina Jihlava U19 (Celostítní liga staršího dorostu) 3:4, – FK Humpolec (KP Vysočiny) 0:0, – SK Strakonice (ČFL) 4:2, – SK Rudolfov (KP) 5:2, – Slavoj Polná (divize D) 0:0.

Kádr FK J. Hradec 1910

Brankáři: Jakub Hulík, Lukáš Rešl.
Obránci: Václav Císař, Pavel Regásek, Pavel Šuba, Martin Šahajda, Marek Šenkýř, Ondřej Blažek, Filip Kapias.
Záložníci: Radim Koutný, Ondřej Černoch, David Frühauf, Tomáš Beránek, Tomáš Šenkýř, Lukáš Vacek.
Útočníci: Marian Horka, Vít Kučera, Roman Schmidt.
Trenér: Marek Černoch. Asistent trenéra: Tomáš Cypra.  

Autor: Roman Pišný