Co se přihodilo? Příčiny se snaží vysvětlit předseda fotbalového Centropenu Milan Točík.

„Za vším hledej peníze. V našem případě tedy jejich nedostatek. Na mládež finance máme, to funguje bez problémů, ale pro tým mužů je to horší. A od toho se pak odvíjí i kvalita hráčského kádru. Prostě si nemůžeme dovolit nakoupit posily. A postupně jsme přišli i o řadu našich kmenových hráčů. Co si budeme namlouvat, kdo může, jde za lepším. Třeba do Rakouska, nebo nějakého ambicióznějšího klubu, který mu ještě navíc přidá pár stovek,“ tvrdí šéf dačického fotbalového klubu.

Dačicím se tak zcela rozpadla třeba úderná útočná vozba, neboť Martin Toman přestoupil do Jindřichova Hradce a Robin Štolba skončil u rakouských sousedů.

V úvodním jarním kole se fotbalisté Dačic v sobotu 17. března představí na hřišti dvanáctého Oseku (14:30 hodin).

Začátek sezony přitom ještě nevěstil žádný velký propadák. Centropen si připsal výhru nad Osekem, remízu s Hlubokou a těsné porážky o gól v Milevsku, na Rudolfově, v Čimelicích a v Nové Včelnici.

Jenže s přibývajícím počtem zápasů se opory už tak úzkého kádru stěhovaly na dlouhodobou marodku a nebylo kde brát. Sestavu museli doplňovat dorostenci, kterých bylo mnohdy na hřišti víc než mužů.

„Naši dorostenci působí v I. A třídě a těžko mohou hned plnohodnotně naskočit mezi muže a ještě do krajského přeboru. Navíc zrovna nemáme žádné dorazové, ale kluky ve věku šestnáct, sedmnáct let. Ale jiná možnost nebyla,“ podotkl Milan Točík.

Dalším aspektem, který přispěl k současné situaci, je absence systematického tréninkového procesu. Trenéři Roman Bujdák s Dušanem Lovětínským totiž během týdne mohou pracovat jen s torzem kádru. Což platilo nejen na podzim, ale i nyní během zimní přípravy.

„V mužstvu jsou studenti, nebo kluci, kteří jsou přes týden pracovně mimo Dačice, takže je trenéři mají k dispozici třeba jen v pátek na jediném tréninku. To se samozřejmě zákonitě musí promítnout i do výkonů a výsledků. Jinde se trénuje třikrát, čtyřikrát týdně s kompletním kádrem, u nás je však realita úplně jiná,“ poznamenal předseda Centropenu.

Dačické mužstvo se v rámci svých možností připravuje na druhou polovinu sezony a pokud počítáme i rekonvalescenty Janáka se Šimánkem, kteří by měli být už pro jaro k dispozici, složí dohromady právě jedenáctku „dospělých“ hráčů.

„Musíme doufat, že se nám budou vyhýbat zranění a disciplinární tresty a sestavu budeme, tak jako na podzim, doplňovat našimi mladíky. Jiná možnost není. Pochopitelně se ještě snažíme někoho do kádru přivést, ale žádné konkrétní jméno v této době na obzoru není,“ tvrdí Milan Točík.

Pro jarní část si v Dačicích žádné vzdušné zámky stavět nebudou. Vycházet musí z dané situace.
„Budeme samozřejmě ze všech sil usilovat o to, abychom naše postavení vylepšili. Chceme se pokusit aspoň opustit poslední příčku a pak doufat, že se příznivě vyvine situace v divizi a třeba do kraje žádný z jihočeských celků padat nebude. Z případného sestupu vzhledem k okolnostem jistě nebudeme dělat tragédii, ale sezonu chceme dohrát se ctí a vyvarovat se nějakých ostudných výsledků. V budoucnu by to mohlo být zase lepší, musíme být trpěliví a počkat, až dorostou někteří talentovaní mladíci,“ uzavírá předseda dačického Centropenu.