Od roku 2006, kdy se Dynamo po roční přestávce vrátilo do I. ligy, je mezi elitou českého fotbalu už nepřetržitě. A to i přesto, že to leckdy budějovičtí fotbalisté se záchranou jednoduché neměli. Nikdy ale nešli do jarních bojů o setrvání v lize v tak obtížné situaci jako letos. Nikdy totiž nešli do jara ze sestupové příčky.

I loni, byť po podzimu měli ještě o dva body méně než těch patnáct, s nimiž půjdou do jara letos, byla jejich pozice daleko výhodnější. Na sestupové příčky totiž měli šest bodů k dobru, zatímco teď na čtrnáctou příčku, značící záchranu, mají ztrátu, byť minimální.

K pohodě v týmu určitě nepřispěly ani výsledky posledních tří přípravných zápasů, které fotbalisté Dynama prohráli celkovým skóre 1:11. Po nedělním debaklu v Ml. Boleslavi (6:1) byl navíc odvolán trenér Miroslav Soukup. „Bohužel tuto sezonu už je to druhý trenér, a proto jsme situaci vyřešili tak, že nechvátáme a nechceme za každou cenu teď narychlo shánět nového kouče a vedením mužstva jsme pověřili zbylé členy realizačního týmu Pavola Švantnera a Martina Vozábala," vysvětlil na středeční tiskovce generální manažer klubu Jiří Kotrba s tím, že funkci asistenta trenéra bude zastávat trenér juniorky Jiří Lerch.

Že odvolat hlavního trenéra pět dní před začátkem sezony je hodně neobvyklý krok, si je Kotrba dobře vědom. „Dospěli jsme však k závěru, že výměna trenéra byla nutná k tomu, abychom mohli naplnit naše předsevzetí, jímž je ligová záchrana," zdůraznil generální manažer Dynama, bližší zdůvodnění tohoto kroku ale na středeční tiskovce nepřipojil.

„Víme, že v letošním ligovém ročníku není v lize žádný outsider. O to víc nás všechno tohle zavazuje a jsme ještě ve složitější situaci kvůli výměně trenéra těsně před ligou," připustil Jiří Kotrba.

Dle kuloárních spekulací se na Soukupově odchodu mohly podílet i údajné neshody s kabinou, to ale kapitán týmu Roman Lengyel odmítá. „V šatně nebyla dobrá atmosféra, to ale plynulo ze špatných výsledků, které jsme v zimě měli," řekl na včerejší tiskovce a uvítal, že tým povedou lidé, kteří situaci v klubu znají. „Byť k nim věkově máme blízko, patřičný respekt k nim máme," ujistil.

Dle nově jmenovaného trenéra Pavola Švantnera facka v Boleslavi týmu může pomoci. „Věřím, že v lize naše výkony í výsledky budou lepší než v přípravě," zadoufal.

Švantner také ocenil vedení klubu za pochopení při posilování hráčského kádru. „My vzhledem k situaci, v jaké v lize jsme, potřebovali tým doplnit na postech, které nás nejvíc tlačily," podtrhl Švantner a zmínil třeba problémy na levém kraji zálohy poté, co se zranil Sandro. „Proto se vrátil Jarda Černý," řekl a podobně vyzdvihl také příchody dalších posil (Ježdík z Teplic, Hora a Malakjan z Plzně). „Jako posila pro naše zadní řady se dobře se jeví arménský reprezentant Makjan," dodal ještě.

Ligové jaro začne Dynamo v sobotu v Ostravě.

Změny v kádru

PŘIŠLI: Jakub Hora a Edgar Malakjan (oba Viktorie Plzeň), Jaroslav Černý (Ružomberok), Václav Ježdík (Teplice), Hrayr Mkajan (Širak Gjumri), Roman Wermke (přeřazen z dorostu)

ODEŠLI: Tomáš Řepka, Fernando Hudson (konec smlouvy), Michal Rakovan (hostování Střížkov), Miroslav Markovič (Brno), František Němec (hostování v Mostě), Emir Zeba, Rudolf Otepka, Jan Riegel, Rastislav Bakala (do juniorky)