Úctyhodná historie tohoto fotbalového klání na Vysočině sahá až do roku 1933 a za celou dobu jeho trvání se nehrálo pouze dvakrát. Poprvé v roce 1945, kdy skončila II. světová válka, a pak v loňském roce v souvislosti s pandemií koronaviru, kvůli které se protáhla nejvyšší soutěž a pořadatelé těžko hledali termín, který by vyhovoval elitním celkům.

V Žirovnici si zahrály a slavily triumf takové týmy, jako pražské Slavia, Sparta, Bohemians či Dukla, českobudějovické Dynamo, Zbrojovka Brno, Viktora Plzeň, Baník Ostrava a další prvoligové celky. V posledních letech se však s čím dál kratší letní pauzou a brzkým začátkem I. ligy už pro elitní mužstva stále hůř hledá vhodný termín, takže se dostalo i na kluby z druhé ligy a nižších soutěží. Kromě tuzemských účastníků se na Budíně představily i slovenské kluby z Banské Bystrice, Prešova a Ružomberoku nebo národní tým Bahrajnu.

Složení letošního ročníku Perleťového poháru bude sice skromnější, než byli příznivci sportu po léta zvyklí, ale toho klání na náboji rozhodně neztratí. Půjde totiž o zajímavou konfrontaci kvalitních celků z Vysočiny doplněných oddílem z Nové Včelnice, který působí v jihočeské I. A třídě a určitě nebude chtít být pouze do počtu. Podle papírových předpokladů by měl být v roli hlavního favorita divizní Humpolec, na celkový triumf však pomýšlejí i ambiciózní rivalové z krajského přeboru Vysočiny, tedy Pelhřimov a žirovnický Slavoj, který domácí turnaj ovládl už šestkrát, ale naposledy v roce 2010.

Perleťový pohár v Žirovnici

sobota 17. července

13.00 Slavoj Žirovnice – AFC Humpolec

14.30 FK Pelhřimov – TJ Nová Včelnice

následuje zápas o tří místo a finále