Dva roky jen vyhrávali a postupovali. Z I. B třídy až do elitní jihočeské soutěže. V ní už to jde podstatně hůř. Po 16 odehraných kolech je Včelnice patnáctá se ziskem 11 bodů, které navíc všechny posbírala na svém stadionu.

„S naším mladým týmem jsme momentálně zřejmě dosáhli na strop našich možností,“ nehledá žádné výmluvy energický kouč včelnického mužstva Radek Vajda.

Bez povšimnutí nemůže zůstat fakt, že v kádru má jen samé odchovance klubu. Má to však také druhou stránku věci – chybí potřebné zkušenosti.

„Kluci je vlastně neměli kde načerpat, v minulých dvou sezonách jsme soutěžemi jen prolétli. Krajský přebor už je jiný level, většina mužstev má hráče, kteří okusili nějakou ligovou soutěž či divizi. A my navíc pochopitelně zaplatili nováčkovskou daň. Chybí nám hráč typu Davida Bednáře, který dokáže mužstvo na hřišti správně strhnout a usměrnit hru,“ zmiňuje trenér absenci ostříleného harcovníka, jehož v posledním období často provázely zdravotní problémy.

Na mužstva z úplné špičky tabulky Nová Včelnice nestačila, ale s dalšími dokázala herně držet krok.
„To je fakt, ale srážely nás velké individuální chyby, které naši protivníci nemilosrdně trestali. Tím jsme zbytečně přišli o několik bodů,“ mrzí kormidelníka.

Zimní přípravu zahájil se svými svěřenci hned po Novém roce a její náplň se od většiny oddílů příliš neliší.
„Díky podpoře města a sponzorů si můžeme dovolit trénovat na umělém trávníku v blízké Kamenici nad Lipou, což je pro nás nesporné plus především z pohledu práce s míčem a nácviku kombinací. Jiní to v této soutěži považují za samozřejmost, my jsme tuto možnost dosud neměli,“ podotkl Radek Vajda.

Na svém mužstvu během podzimu často oceňoval výtečnou tréninkovou morálku, nyní je to s účastí podle jeho slov přece jen o něco horší.

„Sedm osm borců zasluhuje absolutorium, ti chodí pokaždé. U některých dalších je to kolísavé. Mrzí mě to třeba u stopera Ondry Blažka, který je jinak naší velkou oporou,“ zmínil.

Soupiska včelnických fotbalistů ani pro druhou část sezony nedozná žádných změn. Klub měl sice zájem přivést některé nové tváře, ale nakonec z toho sešlo.

„Měl jsem vytipované tři zkušené fotbalisty kolem třiceti let, ale jejich kluby za ně požadovaly hráčskou náhradu. Nikdo z našeho širšího kádru však odejít nechtěl, tak ty kluky přece nemůžeme nutit,“ krčí rameny.

Trenér si je dobře vědom, že cesta za udržením v soutěži bude velice složitá a trnitá.
„Samozřejmě se o to pokusíme, budeme bojovat. Hned první zápas v Rudolfově napoví, jestli můžeme reálně pomýšlet na záchranu. Sezonu chceme každopádně odehrát se ctí, abychom se za předvedené výkony nemuseli stydět. A uvidíme, na co to bude stačit,“ uzavírá Radek Vajda.