Třiačtyřicetiletý fotbalový rozhodčí z Pelhřimova Petr Gaupmann se v pondělí odpoledne zastřelil ve svém bytě. Den předtím rozhodoval utkání třetí třídy mezi Vysočinou Petrovice a Sokolem Černovice B, které dopadlo remízou 2:2. Pár hodin poté proti sobě otočil loveckou pušku a stiskl spoušť.

„Když byl muž v pondělí nalezen, už se mu nedalo pomoci. Byl na místě mrtvý,“ řekla pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Proč se Petr Gaupmann rozhodl skoncovat se životem zatím policie ani kamarádi netuší. „Důvod zatím neznáme. Nikde jsme nenašli ani dopis na rozloučenou. Příčinu smrti musí potvrdit nařízená soudní pitva,“ dodala Kotková.

Kolegové z fotbalu jsou jeho smrtí zdrceni a šokováni. „Viděli jsme se minulý týden. Drželi jsme se za ramena a vypadal naprosto v pohodě. Říkal, že si našel nějakou práci a s partnerkou předělává byt,“ vzpomněl si na setkání sekretář Okresního fotbalového svazu Pelhřimov Milan Reich. Podle něj byl Petr Gaupmann naprosto spolehlivým sudím, kterého se nebáli poslat i na problematická utkání. „Pro takové duely byl ideálním rozhodčím. Vůbec nechápu, proč to udělal, ale s fotbalem to podle mne nemá, co dělat,“ je přesvědčený Milan Reich.

Zbraň, kterou se muž zastřelil, byla podle informací policie legálně drženou dlouho zbraní, ovšem nebyla jeho. V bytě k ní měl ale přístup. S největší pravděpodobností patřila někomu z příbuzných.
Kapitán fotbalistů se chtěl zabít

Na Vysočině to letos není první případ, kdy si sportovec chtěl sáhnout na život. Na konci srpna rozeslal svým blízkým zprávu na rozloučenou kapitán druholigového fotbalového týmu FC Vysočina Jihlava Filip Dort. Policie mu ale stačila zachránit život, když do jeho bytu dorazila včas. „Muž se chtěl ohrozit na životě, proto ho policisté zajistili,“ řekla tehdy jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

V médiích se objevily spekulace, že si hráč chtěl sáhnout na život kvůli finančním problémům. Dort se pak s klubem domluvil na pozastavení smlouvy.

„Nechci se k tomu vracet. Do konce června mi běží v Jihlavě smlouva a kdybych se musel vrátit do Jihlavy, tak bych nechtěl dávat záminku k nějakým dohadům,“ řekl včera Deníku Filip Dort. Doplnil ale, že už je na tom zdravotně dobře a má zase chuť hrát fotbal. Kde to bude všaknechtěl prozradit. S vedením jihlavského klubu se má sejít v prosinci. „Tam si řekneme, co dál. Mám nějakou představu, ale nechci o tom zatím mluvit,“ řekl Filip Dort, který tráví volno v bydlišti nedaleko Příbrami.

Postoj vedení FC Vysočina Jihlava se zatím nemění. „Dohodli jsme se na časovém úseku, během něhož dostane prostor k vyřešení svých problémů. Každopádně mu náleží poděkování za služby, které dosud v našem dresu odvedl,” uvedl ředitel jihlavského celku Zdeněk Tulis na klubovém webu.
Brankář skočil pod vlak

Loni v listopadu se rozhodl spáchat sebevraždu i pětatřicetiletý fotbalista Leoš Klíma z Golčova Jeníkova. Skok pod vlak přežil. Lékaři mu ale museli amputovat levou nohu nad kolenem. Na čas musel být i v péči psychiatrů.

„Manželka se chtěla rozvést a přišel jsem o práci. Nějak jsem to neunesl. To byl ten hlavní důvod,“ svěřil se v rozhovoru pro Deník Leoš Klíma, který se do fotbalové brány už nikdy nepostaví.
Po zápase už domů nedojeli

Fotbal už si nikdy nezahraji ani dva mladíci, kteří se na začátku června vraceli z posledního zápasu jara čtvrté třídy na Třebíčsku. V Koutech řidič nezvládl řízení a narazil do betonové zdi. Dva hráči na místě zemřeli. Další byl vážně zraněn.

Mladíci hráli za tým Koutů B poslední utkání na hřišti Chlumu, který je od Koutů vzdálen pouhé tři kilometry. Po zápase popíjeli a odpoledne vyrazili autem domů. Sedmadvacetiletý řidič měl v krvi přes dvě promile alkoholu. V autě jeli z Chlumu čtyři hráči. Jeden z nich vystoupil na okraji obce a tím si možná zachránil život.

NELA KYSELOVÁ, ROMAN MARTÍNEK