Patří k největším hokejovým osobnostem, které vyrostly u rybníka Vajgar.

Jako zřejmě největší hvězda tak Aleš Kotalík pochopitelně nemohl chybět na oslavách osmdesáti let hokeje ve městě.

Čerstvá posila New York Rangers nastoupila v exhibičním duelu v barvách týmu odchovanců klubu proti Českým Budějovicím. Jeho tým podlehl 7:9, ale výsledek tentokrát nebyl na prvním místě.

Exhibice se zaplněnému stadionu musela líbit. Podílel jste se stejně jako před třemi roky na jejích přípravách?

Já jsem o tom tentokrát moc nevěděl. Před třemi roky to byla iniciativa mého otce a já jsem mu v tom pomáhal. Dopadlo to podobně dobře. Jsem rád, že lidi přišli v tak velkém počtu a oslava hradeckého hokeje byla více než důstojná. Poděkování patří všem, kteří ji zorganizovali. A samozřejmě také Budějovicím, které pomohly udělat ze zápasu kvalitní podívanou.

Zdálo se, že se hraje ve svižnějším tempu než minule?

Tempo bylo asi opravdu větší. My bychom ale spoustu gólů nedostali, kdyby organizace hlavně naší obranné hry byla lepší. Byli jsme jen týden na ledě a byly to tréninky bez jakéhokoliv systému. Jinak trénujeme stále na suchu. Cítili jsme se dobře, ale větší vyhranost v různých herních situacích nám chybí. Budějovice vyhrály samozřejmě zaslouženě.

Nedávnou jste podepsal tříletou smlouvu s New York Rangers. Je to splnění vašeho velkého snu?

Vždycky jsem se chtěl dostat co nejvýš. Nebyl jsem v situaci kluků, kteří měli hodně talentu a všechno dostávali prakticky automaticky. Já jsem se musel prosadit tím, že jsem trénoval více než ostatní. Postupnými kroky jsem se dostal do NHL a jsem za to rád. A že o mne letos v létě projevili zájem New York Rangers beru jako obrovské vyznamenání, protože to je legendární klub. Češi tam mají výborné jméno, na což bych rád navázal. Hodně od toho očekávám.

Prakticky celou svou kariéru jste spojil s Buffalem, až přišel březnový trejd do Edmontonu. Co bylo hlavní příčinou, že jste klub nakonec po dlouhých letech opustil?

V Buffalu jsem byl sedm let a končila mi smlouva. Od července bych se dostal na trh nechráněných volných hráčů. Dopředu jsem upozornil vedení klubu, že potřebuji změnu a smlouvu tam už neprodloužím. Když přišla na konci března uzávěrka přestupů, tak mne Buffalo vcelku logicky vyměnilo jinam, aby za mne ještě něco mohlo utržit a neztratit mne v létě zadarmo. Bylo to vyloženě obchodní rozhodnutí. O Buffalu nemohu říct křivého slova. Dostal jsem tam šanci hrát NHL a za tu jsem vděčný. Prožil jsem tam parádní léta a poznal parádní lidi.

Je pro vás velkou výzvou únorová olympiáda ve Vancouveru?

Samozřejmě. Vancouver je krásné město a atmosféra v Kanadě určitě bude nádherná. Věřím, že se o nominaci bude rozhodovat na ledě a trenéři vyberou ty nejlepší hráče. Jsem přesvědčen, že budeme mít silný tým. Jestli se do něj probojuji, to záleží jenom na mně. Výzva je to pro mne velká, ale i kdybych na olympiádu nejel, tak to nebude žádná tragédie. Stávají se i daleko horší věci.

Do svého odletu do zámoří budete jako každý rok trénovat na ledě s českobudějo­vickým týmem?

Věřím, že se jako každý rok domluvíme a budu se moci připravovat s Mountfieldem. To je záruka kvality. Chci se na svou první sezonu v New Yorku maximálně připravit a budu v kempu bojovat o svou pozici.