Už jen pár dní zbývá do konce roku, jaký rok to z pohledu nejlepšího fotbalového klubu jižních Čech byl?
Jaro se nám nepovedlo, což samozřejmě víme. Spíše jde o to, proč ne. I proto pak v létě došlo k některým korekturám v kádru. A podzim? Já říkám, že byl dobrý, nicméně je třeba to rozdělit do zápasu s Opavou a po něm. Asi se v tom s každým neshodnu, nicméně trvám na tom, že jsme zkazili poslední čtyři kola. Proto jsme čtvrtí a nejsme první.

Ze čtyř utkání jen tři body. To máte na mysli?
Jistě. V Táboře jsme si za᠆sloužili prohrát, soupeř byl lepší a měl velkou smůlu, zatímco my měli kus štěstí. S Pardubicemi jsme nedali šance, to bylo naše neumění a naše nekvalita. Šance jsme nedali ani Třinci, takže opět naše nekvalita v koncovce.

Taky trošku smůla, ne? Trefili jste tyč a břevno…
Možná, že ano, nicméně takové šance se prostě musí dávat. To nás stálo body.

Nevydařený konec podzimu završila prohra s Vlašimí.
Kdybychom ten zápas zvládli, bodově bychom se dotáhli na první Opavu. Ale z naší strany ten zápas byl hodně slaboučký a pro mě to bylo velké zklamání. Bojím se, aby nám ty body na konci nechyběly.

Zmínil jste letní obměnu kádru, který ale taky výrazně omládl. Je to tak?
Jasně, my věděli, že kádr potřebujeme omladit a nějak okysličit. Odešli ti nejzkušenější. Jak Šourek, tak Richard Kalod, který tady odváděl dobrou práci, měl však zdravotní problémy a posledních půl roku, možná rok, měl tudíž už i úlevy. Ale přijal to v pohodě a šel svojí cestou. Michal Klesa od nás dostal nabídku, z rodinných důvodů ale chtěl do Prahy, což jsme respektovali.

Jen namátkou – z hostování se vrátil Řezáč, na přestup přišli Mashike a Javorek, na hostování Moravec a Helešic. Taky jste ale hostování Peška a Čavoše změnili v přestup, i to asi berete jako úspěch, ne?
To je věc, kterou možná málokdo zaregistroval, ale na podzim byli v týmu jen dva hráči na hostování. A to Matěj Helešic, kdy jsme reagovali na nečekaný odchod Jirky Fundy, a pak Kuba Moravec, u něhož je varianta, že by i jeho tady Sparta mohla nechat. Zbytek je náš a my v tom trendu chceme pokračovat i dál.

Co Funda, jenž šel do Hradce? Nabídka, co nešla odmítnout?
Cokoli se dá odmítnout, ale cokoli i prodat… Já neříkám, že Hradec byl pro Funese tím vysněným týmem, každý by si přál a já v tom byl stejný, aby se mu ozvala Slavia či Sparta, v tu chvíli se ale Hradec zdál mít větší ambice než my. Že se Jirka zranil a půl roku v Hradci nehrál, to je jiná věc. Přišla nabídka, a když Hradec na náš protinávrh za pro nás výhodnějších podmínek kývl, my to akceptovali.

A co teď? Údajně o vaše mladší hráče zájem je…
Na některé kluky, ať je to Staněk, Řezáč, Wermke, Pešek, Mashike či další, kteří jsou na trhu zajímaví, se nás leckdo ptá, v tuto chvíli ale konkrétní nabídka na stole není, může však přijít třeba v lednu. Rádi bychom některé mladší hráče ze širšího kádru dali někam na hostování, aby někde hráli, musí být ale zájem i z druhé strany. Někdo ale asi odejde.

Jisté ale je, že konec aktivní činnosti ohlásil Petr Benát.
Beny za těch deset let, co tady je, si zaslouží plné absolutorium. Je to už Jihočech, je to jeden z nás. My ho chceme zapojit do klubu se vším všudy, už jako hráč místo aby popíjel kafíčko, nám pomáhal s dětmi na Složišti. Byla by hloupost ho nevyužít teď, když s fotbalem skončil. Pomůže nám jako málokdo, je pracovitý, naprosto spolehlivý, charakterově skvělý. Má klubu co dát a chce mu něco vrátit. My mu vyjdeme vstříc, měl by se stát šéftrenérem mládeže, bude pod něj spadat veškerá mládež.

Když už jsme u mládeže, malé odskočení do devatenáctky – o dorostence Janáčka a Šplíchala prý má zájem Sparta?
Martin Šplíchal, byť o něj Sparta opravdu měla velký zájem, tady zůstává a půjde do přípravy s áčkem. Martin Janáček zřejmě do Sparty odejde, on sám hrozně moc chce a je třeba si na rovinu říct, že ho tedy těžko můžeme držet. Možná, a zdůrazňuji, že možná, by mohl letět s áčkem Sparty do Španělska na soustředění. Bránit mu v odchodu není dost dobře možné. Samozřejmě bychom chtěli, aby náš klub na tom nebyl škodný. V juniorce Sparty teď září Drchal, o něhož je tudíž velký zájem, a když ho Sparta prodá, část zisku bude naše. Tak to je, že když nějaký hráč svůj klub přeroste, jde výš. My bychom ho do zahraničí těžko prodávali a musíme se modlit, aby ho Sparta prodala co nejdráž a nám by to pak pomohlo vyřešit náš rozpočet. Podobně chodí mladí kluci z kraje k nám, odkud se mohou dostat výš. Ačkoli to někdo jen těžko chápe, tak to prostě je. Když se to povede jinak, budiž, je to však jen výjimka.

Říká se, že podruhé nevstoupíš do téže řeky, ale třeba Javorkovi se i druhý příchod sem vydařil…
Určitě. My v létě věděli, že Javor jde do Olomouce, byli jsme s ním však ve spojení, a když se s Olomoucí nedohodl, šli jsme do toho. Měli jsme velký zájem, ten měl také on. Nějakou dobu se to táhlo, což je ale standardní. Domluvili jsme se s Táborskem, Javor se vrátil k nám a to, co jsme od něj čekali, tudíž obrovské sebevědomí, fotbalovost a velkou zkušenost, tady uplatnil. Díky tomu i hráči kolem něj rostou.

Řekl jste, že prohra s Vlašimí pro vás byla velkým zklamáním, asi největším na podzim. Ale co Velvary? Nebrali jste trošku pohár jako nutné zlo?
To ne, v žádném případě! Zbavit se poháru, to je česká fráze. My o pohár přijít nechtěli, mohli jsme tady hrát znovu se Spartou, nebo třeba se Slavií. To se lidem tady loni moc líbilo. Já byl po zápase ve Velvarech hrozně naštvaný. Že by se hráči na to vykašlali, to netvrdím, ale prostě to nezvládli. Což není omluva, my chtěli postoupit a vyhrát jsme tam prostě měli. Proti nám stál divizní tým, který neměl pět šest hráčů, kteří by z ligy přišli dohrát sezonu. Byl to normální divizní tým a prohra tam byla obrovská ostuda.

Zato v sezoně jste si pak tady třeba s Hradcem či Opavou jistě spravil řádně chuť!
S Hradcem to byl z naší strany famózní zápas. Oni měli kliku, že ke konci snížili, mělo to být šest sedm nula a nikdo by se nedivil. Podobně to bylo s Opavou, to byla přímo reklama na fotbal. Za to je nutno kluky jednoznačně pochválit. Jistě, taky 6:0 s Vítkovicemi se lidem líbilo, jenže Vítkovice sem přijely absolutně nepřipravené, to neberu jako měřítko. O to víc ale mrzí zbytečné ztráty s Frýdkem a Pardubicemi doma. Mohl bych přidat i Vlašim, na tu jsme ale ten den neměli.

Naťukli jsme některé odchody, ale co příchody?
To spolu souvisí. Třeba za Helešice, jenž se vrací do Baníku, musí přijít někdo na levý kraj obrany. Máme vyhlédnuté čtyři, možná pět hráčů a řekl bych, že ta jednání už jsou dost daleko, konkrétní jména bych ale zatím raději neuváděl. Věřím však, že na začátku přípravy se tu dva tři noví hráči objeví a není tajemství, že to bude zase v nějakém balíku se Spartou. Vedle levého kraje obrany chceme zvýšit konkurenci na křídlech, kde Wermke i Pešek odváděli dobré výkony, ale konkurenci i oni potřebují. A posílit chceme konkurenci i v ofenzivě, ať na hrotu, či na postu ofenzivního záložníka.

A co David Lafata, o jehož údajné chuti vrátit se domů na jih Čech se hodně hovoří?
Já to nevylučuji a třeba včera jsme spolu i seděli, ale blíž se k tomu nemá cenu teď vyjadřovat. Má smlouvu ve Spartě, na tahu je Sparta a pak on sám. V lize by ho chtěl určitě každý, my však máme výhodu v tom, že Lafi má v Budějovicích rodinu a děti tady chodí do školy. To může hrát velkou roli. Jeho návrat je pro nás sen, musíme však být hodně trpěliví. I proto, že první liga začíná dřív než druhá…

Poslední otázka tak říkajíc na tělo: bude Dynamo na jaře hrát o ligu? A chce o ni hrát?
Otázka na tělo, ale slyším ji ze všech stran… Pokud se nám podaří realizovat ty příchody, které máme naplánované – a byť je to samozřejmě také o ekonomice, nicméně přesto nevidím, proč by se nám neměly podařit – tak říkám, že je to naše povinnost! Že máme kádr, jehož povinností bojovat o ligu prostě je. Říkám ale upřímně, že odpověď na tuto otázku mohu dát až někdy v polovině února.