Po dvou prohrách v Německu jste si chtěli v Salcburku spravit chuť , dopadli jste ale stejně…

A nelze se tomu divit, neboť jsme zopakovali to, co jsme předvedli předtím v Německu. Jen s tím rozdílem, že teď jsme dostali hned do desáté minuty rychle po sobě dva góly. Tím bylo rozhodnuto, protože takový manšaft jako je Salcburk, který je určitě někde úplně jinde než my, ať už ambicemi, nebo hráčským kádrem, nás už k ničemu nepustil. Prostě tam byl rozdíl třídy.

Vstup do utkání tudíž dle vás hrál velkou roli. Nepodepsalo se na vás, že jste jeli do Salcburku až v den zápasu?

Nemyslím si, že by to mělo až takový vliv. Jeli jsme tři hodiny autobusem, to je sice pravda, na to bych se ale nevymlouval. Jiná věc jsou ty dva góly, co jsme dostali někdy ve čtvrté a šesté minutě. Ty jsme si nechat dát neměli. Domácí už potom byli na koni, a byť už do půle nás nějak extra nepřehrávali a nějaké super šance neměli, na začátku ze dvou prvních střel na bránu dali dva góly a prakticky bylo po zápase. Pak už nám skoro nepůjčili míč.

Konečně jste se dostali na přírodní trávu, na kterou jste se hodně těšili. Ani to vám nepomohlo?

To, že se nehrálo na umělce, bylo fajn, a přestože počasí nebylo nic moc, tráva špatná nebyla. A nechtěl bych se vymlouvat ani na to, že my jsme na ní hráli letos prvně. Svádět to na to nejde, prostě Salcburk byl jasně lepší.

Zmínil jste počasí, netrápí už vás trošku ty arktické mrazy? Za takových podmínek hrát fotbal, to je o zdraví…

Už je to dost nepříjemné, ale my třeba tréninky máme přizpůsobeny tak, abychom na hřišti moc dlouho nebyli. Aby nebyly dlouhé prostoje. Ani trenéři nic dlouho nevykládají, jakmile na Složiště přijedeme, hned jsme všichni v pohybu a celý trénink se hýbeme. Ani na nějaké extra taktické prvky není čas.

Zmínil jste, že Salcburk je někde úplně jinde než vy. Což je pravda, ostatně je v osmifinále Evropské ligy, takže prohrát s takovým mužstvem, byť o tři góly, až taková ostuda není. Jenže vy jste prohráli v přípravě už popáté v řadě, a to je horší…

Je to příprava, tak se ty výsledky tak neberou, nicméně tím se nemůžeme chlácholit. Přece jen liga už se blíží a nějaký výsledek už by to chtělo. V pondělí teď v generálce máme Jihlavu a musíme se připravit tak, aby už to z naší strany bylo lepší. Doufáme, že se nám to povede. Nemůžeme se spoléhat, že když v přípravě všechno prohrajeme, že přijde první mistrák a všechno rázem bude super. Už je na čase nekoukat na to, že je příprava a konečně už vyhrát. A taky podat lepší výkon. V Německu to bylo trošku specifické: dost cestování, špatné povrchy, na které se naši soupeři zřejmě líp připravili. Salcburk zase je hodně silný soupeř. To všechno platí, ale jak říkám, nesmíme koukat na soupeře, musíme koukat na sebe a začít už něco předvádět.

Navíc nejen, že jste pět posledních zápasů v řadě prohráli, ale dostali jste v nich osmnáct gólů. Což pro vás vzadu není zrovna lichotivá vizitka…

Je to asi černý humor, ale my jsme teď zvyklí, že pod tři góly nejdeme… Ale vážně, že dostáváme tolik gólů, nás samozřejmě mrzí. V lize když venku dostaneme dva góly, tak se nedá bodovat – a my přitom venku chceme a potřebujeme bodovat. Musíme se těch chyb vyvarovat, zaměřit se na to a jak říkám, nespoléhat se na to, že v lize to bude jiné a že se jako mávnutím kouzelného proutku zlepšíme. Musíme hrát disciplinovaně a tak, abychom gól nedostali.

Není kámen úrazu v tom, že se složení obranné čtveřice dost pozměnilo a že vám to stále zatím ještě neklape?

Já si myslím, že v tom problém není. Když mám mluvit o nás dvou stoperech, tak Tomáš Řepka se adaptoval dobře. Potíž je v tom, že my dostáváme pořád stejné góly, po individuálních chybách a po přečíslení celé obrany. Nehledě na to, že to není jen věc nás vzadu. Obrana i útok, a to já říkám pořád, to je věc celého manšaftu. Ne, že obrana je věcí jen obránců a útočení a dávání gólů věcí jen útočníků.

Když už jste naťukl střílení gólů, pro vás osobně by mohlo být pozitivem, že byť jste se po návratu do Dynama na svůj první gól hodně dlouho načekal, koncem podzimu jste si to s Příbramí dvěma góly v prvních pěti šesti minutách vynahradil. Taky teď v přípravě jste dal dva góly, což na beka není špatné…

Těší mě to, dávat góly je samozřejmě příjemné, jenže na góly tady jsou jiní hráči. My se musíme soustředit na to, abychom vzadu udrželi nulu. Máme tady hráče, kteří tu branku dají, a když my budeme dostávat nula až jeden gól, budeme dělat body. Prvotním cílem pro nás je udržet vzadu neprůstřelnost. Na to se musíme zaměřit.

S tím tudíž půjdete i do pondělní generálky, na kterou do Budějovic přijede silná Jihlava?

Určitě. To už půjde tak nějak do tuhého. Jihlava je silný a ambiciózní soupeř a my se nemůžeme koukat napravo nalevo, pro nás to bude ostrá generálka na Olomouc.

Sledujete, jak si Olomouc v přípravě vede?

Samozřejmě, jedním okem každý kouká na přípravné zápasy českých manšaftů. My víme, že Olomouc podává docela dobré výkony a že nás tam příští pondělí rozhodně nečeká nic lehkého. Bod by tam byl zlatý, ale ani když se nám tam nepovede bodovat, žádnou tragédii z toho dělat nebudeme. Na podzim jsme pět prvních kol neudělali ani bod, ale nakonec jsme se z toho vyhrabali. Na druhou stranu dobře víme, že nějaké body zvenku budeme muset přidat. Na podzim se nám venku nedařilo, teď ale pevně věřím, že nějaký zápas venku vyhrajeme. A tím líp, když to bude hned v Olomouci.