Deníku jižní Čechy ochotně poskytl exkluzivní rozhovor.

Před rokem zhruba v tuto dobu jste v závěru rozhovoru pro Deník jižní Čechy prohlásil, že byť jste s Tromsø sestoupili, že vy nikam utíkat nebudete. Že cítíte povinnost týmu pomoci zase zpátky. A slovo jste dodržel, zůstal jste a Tromsø se do ligy vrátilo. Takže spokojenost?

Dá se říci, že ano. Postoupili jsme, cíl splněn. Já k tomu přispěl šestnácti góly, ale asi jsem jich mohl dát víc.

Šestnáct gólů není tak málo…

Já se v létě zranil, takovou svojí dětskou blbostí. To mě asi přibrzdilo. I jako mužstvo jsme možná mohli sezonu zvládnout líp.

Jak to myslíte, že líp? Vždyť jste postoupili.

Ale ze druhého místa a některé zápasy se nám nepovedly. Že to budeme mít těžké, že se všichni budou chtít proti nám ukázat, s tím já počítal. Doma jsme to zvládali, byť všichni proti nám jen bránili, ale venku to mohlo být lepší. Hlavním cílem ale byl postup, to jsme splnili.

Exligista to po sestupu ve druhé lize nemívá nikde lehké. To poznalo i Dynamo loni na podzim.

To vím, kluky jsem sledoval. Ale jak jsem říkal, každý se proti vám chce vytáhnout. První rok je těžký, zároveň ale i nejdůležitější. Když si postup nevybojujete hned po sestupu, další rok je dvakrát těžší a tak je to i dál, rok od roku je to těžší a těžší.

Loni jste tvrdil, že ze druhé ligy máte obavy i proto, že hodně týmů v ní hraje na umělé trávě. Došlo na vaše slova?

Bohužel. Snad jen dva tři týmy tam měly normální trávu. Ty umělky nebyly moc kvalitní, lehké jsme to neměli. Jeden klub dokonce hraje celý rok druhou ligu v hale. Ta umělka tam byla hrozná, nakonec ale spadli. Ostatní kluci z našeho mužstva jsou ale na umělky zvyklí a já se dokážu přizpůsobit, takže to nakonec bylo v pohodě.

Co fanoušci? Nezanevřeli na vás, když jste spadli?

Chodilo jich míň než v lize a vyprodáno, myslím, nebylo ani jednou. Snad jen na místní derby s mužstvem, které od nás bylo jen přes most. Tak dva tisíce jich ale chodilo, i když záleželo i na počasí a na tom, s kým jsme hráli.

Už Tromsø zahájilo přípravu na první ligu?

V Norsku se hraje liga systémem jaro – podzim, takže teď máme po sezoně. V klubu jsou nějaké problémy, kapitán týmu skončil, ti jeho asistentu skončila smlouva. Taky já a ještě dva kluci máme smlouvu jen na rok a řeší se, co bude dál. Já se právě teď chystám do Bratislavy za svým manažerem a budeme se bavit, co dál, zda mě bude chtít Tromsø prodat, či co tam se mnou zamýšlejí.

Měl jste nějaké nabídky? Loni prý o vás měla zájem i Slavia?

Loni v zimě toho po dvou letech v první lize bylo víc, navíc já první rok byl v Norsku králem střelců, takže ta cena byla vyšší. Teď jsem hrál druhou ligu a navíc byl dva měsíce zraněn. Cena tedy šla dolů, a protože Tromsø za mě dalo Budějovicím poměrně hodně peněz, chtělo by něco za mě dostat zpátky. Jenže teď ta cena tak velká není, takže si oni musí promyslet, co chtějí. Zda jsem pro ně moc drahý a budou mě chtít prodat, nebo zda si mě nechají. Mluvil jsem s trenérem, ten by mě chtěl, ale teď na tom prý klub není tak dobře, jako v době, kdy jsem já podepisoval smlouvu. Jak říkám, čekáme s manažerem, s čím oni přijdou.

Jak se v Norsku domlouváte? Říkal jste, že norština je hrozná, tu že se určitě učit nebudete, že se ale naštěstí jak takž domluvíte anglicky. To platí?

Co potřebuji, o to si anglicky řeknu. Už vím, jak se k tomu dostat. Něco ale řeknu už i norsky. Zjistil jsem totiž, že když člověk chce v cizině do té země, kde je, nějak zapadnout, že by se ten jazyk měl naučit. Já se tudíž zařekl, že pokud v Norsku zůstanu dál, že anglicky se už domluvím, a tak že se začnu aspoň základy norsky učit. Abych víc poznal, jak lidi tam žijí, jak se baví. Prostě víc je poznat.

Co vaši bývalí spoluhráči v Dynamu? Jak jste sledoval jejich jarní jízdu za postupem i jejich podzimní působení v lize?

Abych řekl pravdu, já už tady tolik kluků ani neznám. Byl jsem teď na Teplicích a ze základu jsem znal akorát Novase, Lengyho, Křížu, Benyho a Kladryho. Ale znám lidi kolem, ať už trenéry, či pana Procházku a další lidi z klubu. Pořád Dynamu fandím a sleduji, jak se mu vede. I táta mi posílá čerstvé zprávy, prostě jsem v obraze. A byl jsem rád, že mě přivítali výhrou s Teplicemi. Když už jsem tam tu hroznou zimu vytrpěl a pak dva dny ležel…

Člověk by řekl, že z Norska musíte být na zimu zvyklý…

Když mně tam ta zima tak nepřijde. Někdo říká, že tam je nějak suchá či mokrá zima, v tom já se nevyznám. Prostě mně je víc zima tady v Česku než v Norsku…

A jak se vám zápas s Teplicemi líbil? Pokud jste v té zimě stačil úroveň duelu registrovat…

Bylo vidět, že ty podmínky nejsou ideální, ani terén nebyl jednoduchý, takže první půli to až taková krása nebyla. Po půli už ale bylo vidět, jak moc chce Dynamo vyhrát. Dalo důležitý i gól a pak ještě i druhý, takže až na tu zimu na tribuně to bylo super.

Příští týden budou vyhlášeny výsledky ankety naší redakce o desítku jihočeských sportovců roku, v níž jste vy před dvěma roky, ač jste už hrál v Norsku, vyhrál hlasování čtenářů našeho listu o nejpopulárnějšího sportovce. Jak na to vzpomínáte?

Já si každého ocenění vážím a tohle navíc bylo moc hezké. Já navíc dostal dodatečně cenu Fair play, jak jsem zakopl míč, když se Tomáš Stráský srazil a my šli do brejku. Kluci v Tromsø se mi smáli, protože já tam měl sedm žlutých a jednu červenou… Ale jak říkám, umístění v anketě jsem si moc vážil.

Tehdy vás potěšilo, že v desítce sportovců byl i Roman Lengyel. Těší vás, že teď se dostal do elitní desítky další váš bývalý spoluhráč Zdeněk Křížek?

Já jsem hlavně rád, že Kříža tu začal chytat. Měl možnost jít někam jinam, podle mě ale pořád věřil, že tu šanci tady dostane. A byl jsem rád, že ji opravdu dostal. Co jsem já slyšel, ve druhé lize měl hodně dobrých zápasů a v první lize dle informací, co mám, v Dynamu patří k nejlepším hráčům. I proti Teplicím tam měl jeden neuvěřitelný zákrok. Všichni jsme si na tribuně říkali, kde je, nikde jsme ho tam v té mlýnici neviděli, a najednou tam vylítla ruka a tu Litsingiho hlavičku zázračně vyrazil. Já mu pak po zápase říkal, tak ty nejdřív, než uděláš zákrok, si dáš tři kliky, či co?… Ale vážně, Zdenda na tu šanci tady čekal dlouho a hodně na sobě makal. A to teď dobře prodává a já doufám, že mu to dlouho vydrží.

Těšíte se na Vánoce a jak si vůbec dovolenou doma užíváte?

Teď o víkendu jsem se těšil na halový fotbálek s Lengym, Prochym a dalšími kamarády do Kaplice, jenže jak jsem říkal, jedu do Bratislavy, tak jsem to bohužel musel odříct. Doma v Blatné mám pozvánku na hokejbal, tak se těším. Budu si prostě toho volna pořádně užívat. A co bude dál, zda zůstanu v Tromsø, nebo půjdu hrát jinam, to se uvidí až v lednu, kdy se do Norska zase vracím.

Co byste přál sobě, rodině, svým kamarádům i fanouškům do nového roku?

Hlavně zdravíčko, to je nejdůležitější. Taky hodně úspěchů, na tom ale musí člověk i zapracovat. Vždycky je to o hlavě, o vůli. I tu vůli na sobě pořád pracovat tudíž všem přeji.