Podzimní část fotbalové divize skončila. Vysvědčení jihočeských týmů je nelichotivé. Jihočeši opanovali spodní polovinu tabulky. Mezi ně se vklínila jen třináctá Plzeň.

Mezi největší zklamání patří výsledky českokrumlovských fotbalistů. V minulé sezoně skončil Český Krumlov třetí a očekávalo se, že přední příčky tabulky bude atakovat i letos.
Místo toho se Slavoj krčí na předposlední příčce. „Je to docela smutný podzim, nevyšel nám už samotný vstup do soutěže. Navíc nám nepřálo ani štěstí a body nám často utíkaly i v zápasech, v nichž jsme byli lepší. Herně jsme na podzim nebyli tak špatní, výsledky tomu však neodpovídají," říká trenér Českého Krumlova Jiří Svoboda.
Zlepšení nepřicházelo ani po změnách v sestavě a v Krumlově se již na zimní přestávku docela těší.
Za úspěšné však mohou Českokrumlovští považovat své účinkování v Českém poháru. Slavoj vyřadil na penalty třetiligový Písek a statečně vzdoroval i druholigovému Dynamu. „V poháru jsme zřejmě dosáhli svého vrcholu a v divizi nám to pak už nešlo," připouští Svoboda.
Dalším z důvodů je podle něj fakt, že po loňské úspěšné sezoně si soupeři dávají na Slavoj větší pozor, berou ho s respektem a Český Krumlov to má tím pádem těžší, než když byl divizním nováčkem. „Soupeři k nám jezdili pozorně bránit a my nemáme typy hráčů, kteří by dokázali hrát do plných a něco vymyslet," vysvětluje českokrumlovský kouč.
Mnohem víc si fanoušci slibovali také od Roudného, které je farmou českobudějovického Dynama. Malše je jako nejúspěšnější z jihočeských mužstev až na desátém místě.
Víc očekával od Jihočechů i trenér Karlových Varů Karel Tichota. „Po zkušenostech z loňska jsem předpokládal, že Slavoj i Malše budou hrát víc nahoře. Naopak se zlepšily Klatovy a mile mě překvapily i Sedlčany," hodnotí podzim kouč mužstva, které ještě předloni hrálo Českou fotbalovou ligu a nyní je po podzimu druhé.
Kádr Karlových Varů doznal před sezonou řady změn a s druhým místem panuje v lázeňském městě spokojenost.
„V podstatě jsme budovali nový tým a hráči, kteří přišli, dokázali ty odchozí plně nahradit," vysvětluje Tichota a přiznává, že před sezónou klub o návratu do třetí ligy neuvažoval. „Teď jsme ale druzí, tak uvidíme, jak se k této situaci postaví vedení v zimě. Já bych se postupu nebránil, pokud by to bylo podloženo hráčsky i finančně. Jinak nemá smysl o tom uvažovat," dodává karlovarský Tichota a přidává i tip na vítěze. „Velkým favoritem na postup bude na jaře podle mě Hořovicko."
Nejen v tom se vzácně shoduje s českokrumlovským Svobodou. Podle obou trenérů se soutěž vzácně vyrovnala a jediné Hořovicko ční v divizi nad ostatními.
„Hořovicko má mančaft složený ze zkušených hráčů a jsou už déle pohromadě. Na jejich sehranosti je to znát. Hořovicko, zřejmě jako jediné, má parametry hrát vyšší soutěž," myslí si Jiří Svoboda.
Přesto pozice vedoucích Hořovic není tak jasná, jako vloni podzimního krále Tachova. Jen o šest bodů méně mají Karlovy Vary a o sedm Motorlet.
Rozdíl mezi krajským přeborem a divizí pocítili na podzim fotbalisté nováčka z Třeboně, kteří jsou beznadějně poslední.
V závěru podzimu však Jiskra zaznamenala zlepšení a dosáhla i několika úspěchů. Porazila Nové Strašecí a dokázala bodovat také s Českým Krumlovem a Čížovou.
Podobně trnitou cestou si procházel divizí v první roce svého působení v soutěži také Jindřichův Hradec. Sestoupil, v minulé sezoně prošel suverénně krajským přeborem, letos ale znovu na vlastní kůži poznává, že divize je mnohem náročnější soutěží.
S pouhými třemi výhrami je Jindřichův Hradec zatím čtrnáctý.
„V soutěži ale neexistují slabí soupeři, hrát může skutečně každý s každým. Je to hlavně o bojovnosti a nasazení," očekává zajímavé jarní pokračovaní Jiří Svoboda.