Poslední Kunžak si přivezl plný ranec gólů

Jižní Čechy – Fotbalová I. B třída mužů sk. D má za sebou první polovinu sezony, ale o víkendu mužstva čeká ještě předehrávka 14. kola.

11.11.2009 1

Fotbalisté Suchdola na domácí půdě porazili Novou Včelnici 2:1. Na snímku bojuje suchdolský Lukáš Štěpánek (vlevo) s hostujícím kapitánem Jaroslavem Lukšem. Foto: František Hešík

N. BYSTŘICE – LOMNICE 5:1 (2:1)

Vladimír Bervid, trenér Jiskry Nová Bystřice (10. místo): „Proti silnému soupeři jsme sehráli po všech stránkách velmi dobré utkání. Trochu se nám vyprázdnila marodka, ale i tak někteří nenastoupili zcela v pohodě. Před zápasem bych bod bral, úvod tomu nasvědčoval, hosté začali zostra a zatlačili nás. Dostali se však jen do dvou pološancí a k několika standardkám. Bohužel, po jedné z nich jsme si dali v 16. minutě nešťastný vlastní gól. To ale kluky spíš nabudilo a téměř ihned jsme se vymanili z tlaku, začali hrát dopředu, což se vyplatilo. Po několika šancích přišla ve 23. minutě penalta po střele zblokované rukou a Budoš s jistotou vyrovnal. Lomnice se pomalu začala herně vytrácet, což bylo ovšem způsobeno tím, že naši hráči začali předvádět pohledný a variabilní fotbal se spoustou hezkých akcí různého charakteru. Ještě do přestávky, po kolmém vysunutí Pacholíka a jeho úniku i výborné přihrávce, se ve 42. nemýlil Havel a zakončil opravdu mazácky. Druhý poločas se odehrál v podstatě celý v naší režii, i když hosté neustále dokazovali svoji kvalitu i sílu a my se museli mít stále na pozoru. Nicméně na nás to prostě v tomto zápase nestačilo. Postupně přidali další góly v 57. Pacholík, v 67. opět Havel a v 87. z další penalty za sražení Vojty Kovanda. Za tohle komplexní vystoupení patří všem hráčům pochvala a poděkování.“

Václav Kroupa, vedoucí mužstva Tatranu Lomnice (5.): „Prvních pět minut patřilo domácím, pak jsme přišli ke slovu i my a po několika závarech si soupeř srazil míč do sítě. Jenže z ojedinělého útoku domácí nastřelili ruku našeho hráče ve vápně a z penalty vyrovnali. A před přestávkou jsme po sérii nedůrazností inkasovali i podruhé. Na začátku druhé půle jsme Bystřici zatlačili a vyrovnání viselo ve vzduchu, jenže přišel protiútok soupeře a my si nešťastně srazili míč do sítě. To nás psychicky hodně srazilo a když o chvíli později sudí vyloučil Šachla, úplně jsme se sesypali. Chtěli jsme sice uhrát důstojný výsledek, ale domácí nás v závěru rozebrali a skončilo to debaklem.“

SUCHDOL – N. VČELNICE 2:1 (2:1)

Jaromír Baierling, trenér Sokola Suchdol (7.): „Veškeré důležité momenty se odehrály už v první půli. Hosté šli už ve 3. minutě z penalty do vedení, čemuž předcházela naše špatná rozehrávka a faul ve vápně. V 16. minutě však po krásné kombinační akci vyrovnal mladý Špale a o čtyři minuty později hosté zaspali v obraně, čehož využil ke skórování J. Záruba. Po změně stran už to byl na těžkém a mokrém terénu pouze boj s mnoha tvrdými zákroky na obou stranách, které nepřesný sudí Šíma málokdy trestal. Víc se diskutovalo, než hrálo, což vyvrcholilo v závěru, kdy se emoce přenesly i na lavičky. Jinak musím říct, že jsme s rovnocenným protivníkem vybojovali zlaté body.“

Miloš Strachota, trenér TJ Nová Včelnice (11.): „Po výborném úvodu, kdy Lukš proměnil pokutový kop za sražení Zedníka, jsme postupně vypadli z role. Domácí pak byli lepší a z našich chyb do přestávky vytěžili dva góly. Ve 40. minutě jsme navíc po dvou žlutých kartách přišli o vyloučeného stopera Pivka. Po obrátce jsme paradoxně i v deseti soupeře přehráli a vytvořili si hned několik šancí, z nichž tu největší zahodil Mareš. Myslím si, že zápasu by více slušela remíza, ale domácí dali o jeden gól víc než my, a proto zvítězili.“

K. ŘEČICE – TŘEBĚTICE 1:1 (1:0)

Radim Kvitský, trenér Sokola Kardašova Řečice (9.): „Přiznám se, že jsem měl z tohoto střetnutí obavy, neboť naše střídačka zela skoro prázdnotou. Od začátku sezony jsme totiž kvůli zranění přišli už o šest hráčů základní sestavy, a tak mi před soubojem s Třeběticemi do smíchu opravdu nebylo. Zachránit nás tak mohla jen nezměrná bojovnost a díky ní jsme také vyválčili bod. V prvním poločase jsme dokonce byli lepším týmem a ve 20. minutě nás poslal do vedení Pražák. K tomu navíc zahodil Mach dvě další příležitosti a jednou nás od vyrovnání zachránil brankář Rešl. Po přestávce nás však soupeř začal přehrávat, neboť nám přestali pracovat krajní záložníci. A ti, co přišli na hřiště, je při vší úctě nahradit nemohli. Nicméně jsme tlaku hostů vzdorovali a měli i šance, v nichž se ocitl Pražák. Když jsme v 85. minutě ve třech postupovali na jediného třebětického obránce a tuto nabídnutou šanci promarnili, přišel zákonitý trest v podobě vyrovnávací branky v nastaveném čase. Dál se k fotbalu raději vyjadřovat nebudu, abych se z neobjektivních konkurenčních periodik náhodou zase nedozvěděl, že jsem snad byl na jiném fotbale, jako se to stalo v případě duelu s Novou Bystřicí.“

Josef Bastl, trenér Sokola Třebětice (8.): „Zápas potvrdil, že na sebe co do projevu i do postavení v tabulce narazily vyrovnané týmy. Domácím patřil úvod, kdy jsme je nedůsledným pojetím pouštěli do standardních situací a po jedné z nich se také dostali do vedení. My pak sice hru vyrovnali, dostali se do dvou, tří šancí, ale s koncovkou jsme byli na štíru. Po obrátce se nám soupeře povedlo zatlačit, ale ani další možnosti gólem neskončily. V závěru jsme tlak vystupňovali a nakonec se nám v 93. minutě podařilo přece jen skórovat, když se trefil Plachý, který na hřiště přišel v 89. minutě. Každopádně se nám vyplatilo bojovat až do konce. Zajímavostí je, že největší šance zápasu se rodily vždy v době, kdy měl navrch druhý ze soupeřů.“

T. SVINY – SLAVONICE 4:0 (2:0)

Ladislav Burghard, trenér Sokola Slavonice (12.): „Možná podle výsledku vypadám jako blázen, ale tvrdím, že jsme v tomto utkání měli aspoň na bod. Kdo neviděl, neuvěří. Měli jsme minimálně deset čistých gólovek, ale trefovali jsme brankáře a tyče, Bártů navíc nedal za stavu 2:0 penaltu. Na velice těžkém terénu se však hrál velmi slušný fotbal a až do 73. minuty, kdy domácí přidali třetí gól, jsme jim byli naprosto rovnocenným soupeřem.“

Č. VELENICE – LEDENICE 0:1 (0:0)

Richard Kliment, vedoucí mužstva Lokomotivy České Velenice (13.): „Hosté se uvedli brejkem, který skončil nastřelenou tyčí, my zase kontrovali Kotrbou, ale jeho nedůraznou střelu gólman vyrazil těsně vedle. Pak ještě sám postupoval Bittengel, ovšem i jeho hostující brankář vychytal. Po změně stran se v největší příležitosti ocitl Sokol, ovšem v rozhodujícím okamžiku si ukopl míč. Když už se zdálo, že zápas skončí bezbrankovou remízou, poslali Ledeničtí dlouhý balon do našeho vápna a hostující útočník hlavou k tyči v 90. minutě rozhodl. Je to škoda, protože minimálně na remízu jsme měli.“

OLEŠNICE – KUNŽAK 9:1 (2:0)

Petr Popela, člen výboru TJ Kunžak (14.): „Na toto utkání musíme co nejdříve zapomenout. Domácí nás ve všem předčili a samotný výsledek hovoří jasně. Propadali jsme hlavně při osobních soubojích v našem pokutovém území a usnadnili tak domácím cestu za vysokou výhrou. Navíc jsme vyráběli skutečně hrubé chyby, které soupeř bez milosti trestal.“

JAK NASTOUPILI:

JISKRA NOVÁ BYSTŘICE
Havlík – Kandl, Kovanda, Steklý, Čihák – Feytl (69. Chuda), Budoš (86. Duriňák), Havel (75. Vojta), Beneš – Pacholík, Mihula.
TATRAN LOMNICE
Hanzal – Nohava, Prášek, R. Němec (76. Sekyra) – Nedvěd, Zákostelecký, Šachl, J. Němec (46. Lochman), Marsa – Jiráček, Mikulaštík.
SOKOL SUCHDOL
Durek – Prášil, Poborský, Dušek, T. Záruba – Špale (82. J. Heřman), Březina, J. Štěpánek, J. Záruba – M. Heřman (90. Kastl), L. Štěpánek (60. Dunaj).
TJ NOVÁ VČELNICE
Holický – Holec, Pivko, Lukš, Waník – Mareš, Šlapanský, Petrů, Zedník (65. T. Cypra) – Strachota (75. Zapotoka), Mišura (46. Vávra).
SOKOL KARDAŠOVA ŘEČICE
Rešl – Roštek, Fučík, Pozníček, Z. Nový – Nedoma (80. Vosecký), M. Nový, Kovář, Šťastný (50. Madar) – F. Mach, Pražák.
SOKOL TŘEBĚTICE
Koupil – S. Habr, Klejdus, Michna, Urbánek – Chvátal, V. Novák, Pokorný, V. Habr – P. Bastl, Piler (89. Plachý).
SOKOL SLAVONICE
Pospíchal – Mašek, Chalupa (63. Hromada), Trávníček, Raška – Tepřík (72. Varta), Bártů, Kryzan, Jahoda – Klípa, Pavel Kučera.
LOKO ČESKÉ VELENICE
Candra – Nídl, Srpek, F. Dvořák, Lopušan – Bittengel, Kotrba, Peterek, Samec (70. F. Malaník) – Banašík (55. Bambule), Sokol.
TJ KUNŽAK
Kovář – Karpíšek, Popela, Rozehnal, Winkler – Vilímek, Loukota, Rozporka (63. Štěpnička) – Ronin, Zeman (81. Grausam).

Jihočeská fotbalová I. B třída mužů má za sebou přesně polovinu sezony a nic na tom nemění ani skutečnost, že před „zimním spánkem“ čeká o víkendu fotbalisty ještě předehrávka prvního jarního kola. Neškodí se proto za dosud odehranými zápasy krátce ohlédnout.
Ale není to příliš radostné bilancování. Přestože má Jindřichohradecko ve skupině D hned devět zástupců ze čtrnáctičlenného startovního pole, pohled do tabulky hovoří více než výmluvně a o nějaké přesilovce nemůže být ani řeč. První tři příčky totiž suverénně okupují „hosté“ z Českobudějovicka v pořadí Borovany, Ševětín, Olešnice. Nejlépe postaveným „domácím“ týmem je až pátá Lomnice, jenž ovšem na lídra aktuálně ztrácí propastných dvanáct bodů.
Zato na opačném pólu je z pohledu našeho okresu doslova přetlak. Poslední Kunžak během třinácti duelů dokázal uhrát jen dvě remízy, o mnoho lépe na tom o příčku před ním ovšem není ani českovelenická Lokomotiva a dvanácté Slavonice. Tuhý boj o záchranu se na jaře patrně nevyhne ani dalším celkům, přičemž jedinou jistotou je, že o černého Petra si to rozdají výhradně oddíly z Jindřichohradecka.
Co mě vede k tomuto přesvědčení? Přiznejme si otevřeně, že týmy v sousedním okrese jsou prostě kvalitnější, to za prvé. A za druhé, svému „štěstí“ jdou navíc šikovně naproti. Ono už jenom rozdělení mužstev do jednotlivých skupin, které se každoročně podle nějakého záhadného klíče děje, o něčem svědčí. A mocná krajská fotbalová generalita si byla dobře vědoma, že z „déčka“ bude postup i záchrana nejsnadnější.
Kromě toho si všichni činovníci týmů z Jindřichohradecka, a to bez výjimky, stěžují, že při cestách k utkáním na Českobudějovicko se jim už předem dělá špatně z toho, co tam s nimi zase ti rozhodčí provedou. Ale ozvat se nahlas většinou nechtějí. Nedivím se jim. A pak že se v českém fotbale něco změnilo…
Štiplavě ještě připomenu, že v minulé sezoně tvořili tuto skupinu kromě klubů z Jindřichohradecka čtyři zástupci Táborska a Ševětín. A dopadlo to úplně jinak, než se předpokládalo. Do I. A třídy postoupil „domácí“ Chlum a jediným sestupujícím z této skupiny se nakonec překvapivě staly Tučapy z táborského okresu… To se neodpouští. zdenek.prager@denik.cz

11.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1

Martin Slaba, kastelán zámku Hluboká nad Vltavou, při online rozhovoru se čtenáři Deníku.
6

Nový hlubocký kastelán se na zámku i ženil

Vedoucí jindřichohradeckého centra pro mládež Zuzana Gerlová se zapojila do vzdělávacího projektu Games for Change.
5

OBRAZEM: Pracovníci centra pro mládež se stále vzdělávají

Tříkrálová sbírka na jihu Čech předčila očekávání

Jižní Čechy - Charitativní akce na jihu Čech vynesla přes sedm milionů korun.

V neděli můžete zajít s dětmi na pohádku

Jindřichohradecko - Závěr týdne bude na Jindřichohradecku patřit divadlu a filmovému promítání.

Ledovka, zasněžené silnice a nehody, to jsou aktuálně jižní Čechy

Jižní Čechy - Sněžení komplikuje dopravu na řadě míst.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.