Na snímku jsou dole zleva: Kateřina Zatřepálková, Klára Kubová, Nikola Jindrová, Jana Bečvářová, Michaela Čermáková, Tereza Housková, Aneta Blechová, Zuzana Pilsová. Uprostřed zleva: trenéři Evžen Filip a František Šmatlák, masérka Dagmar Minářová, Leona Pefková, Kateřina Lehejčková, Zuzana Šteflová, Lucie Kanovová, Renata Kučerová, Lenka Posířilová, Šárka Polanecká, trenér a vedoucí družstva Petr Němec, starosta TJ Sokol Radim Kvitský. Nahoře zleva: Jaroslava Šteflová, Lenka Kösslová, Ludmila Daňková, Kateřina Bláhová, Klára Šedivá, Nikola Tlachnová, Lucie Procházková, Aneta Harudová, Anežka Bočková, Nikola Pragerová. Na snímku chybějí: Michaela Karásková, Lucie Smetanová, Dagmar Petrášová, Kristýna Holcová, Erika Doanová, Dagmar Mischniková.

Od příští sezony bude hrát v jihočeském krajském přeboru žen.

Všechno se seběhlo poměrně rychle vloni na podzim, přičemž duchovním otcem této myšlenky, kterou vzápětí uvedl i do praxe, je bývalý fotbalista Slovanu Petr Němec.

„Na sklonku léta jsme s partou kamarádů sjížděli Vltavu a zaujalo nás, že jsme potkali lodě, na nichž seděla děvčata v dresech. Zjistili jsme, že to jsou fotbalistky z Borovan. Řekl jsem si, že by mohlo být docela zajímavé, kdyby se dámská kopaná hrála i v Jindřichově Hradci a brzy po návratu jsem kontaktoval borovanského trenéra Miroslava Lenčéše, abych od něho získal nějaké informace. Ten mi dal konečný impuls k tomu, abych se do založení oddílu pustil,“ líčí Němec, jak celá záležitost přišla na světlo světa.

Velký zájem

Následovala celá řada úkonů a jednání, po nichž krůček za krůčkem začal tvořit svůj tým.

„Obvolal jsem si předsedy fotbalových oddílů v okrese, abych zjistil, v kterých z nich působila v žákovských kategoriích i děvčata. V tisku jsem zároveň podal náborový inzerát a také roznesl letáčky do středních škol. V mezidobí jsem začal objíždět zápasy krajského přeboru žen, abych byl takříkajíc v obraze. V závěru října jsem měl s budoucími hráčkami první schůzku a účastí jsem byl mile překvapený, protože se jich sešlo třiatřicet,“ podotkl.

Už před tím oslovil kolegy z bývalého zaměstnání Evžena Filipa a Františka Šmatláka, kteří za sebou mají trenérské zkušenosti z mládežnických kategorií, aby s ním do toho šli. „Zprvu se sice moc netvářili, ale zlomil je velký zájem ze strany fotbalistek,“ poznamenal Němec.

Ten brzy zjistil, že založit nový oddíl obnáší soustu složitostí a administrativy, a tak se svou vizí přestoupil před starostu jindřichohradeckého Sokola Radima Kvitského.

„V první fázi nevěřil, že by se to mohlo povést, přesto slíbil, že pokud se nám podaří fotbalové družstvo žen sestavit, že jej Sokol vezme pod svá křídla a zároveň mu poskytne zázemí na Tyršově stadionu, což se nakonec i stalo a jsem za to moc rád,“ vyzdvihl.

Kmotr Jandák

Z Němcových slov však vyplývá, že dalším prubířským kamenem bude finanční a materiální zabezpečení oddílu.

Šéf „sokolic“ proto posléze vyvolal jednání u poslance Vítězslava Jandáka, který přislíbil jistou finanční pomoc na chod oddílu a měl by se stát i kmotrem jindřichohradecké ženské kopané.

„Holky si musí navíc zaplatit vstupní a členské příspěvky do Sokola, z vlastních kapes si budeme financovat třeba i cestovní výlohy. První dresy nám zase zakoupila firma Izolcentrum, kterou vlastní můj nejlepší kamarád Michal Blažek, čímž splnil slib, že mi v tomto ohledu pomůže, když se podaří dát družstvo dohromady,“ oceňuje Němec.

Minulou sobotu se v tělocvičně jindřichohradecké 5. základní školy sešly fotbalistky k úvodnímu ostrému tréninku.

„Zatím se budeme připravovat jednou týdně hlavně v hale, později přidáme i výběhy. Až to dovolí počasí, přesuneme se na venkovní hřiště a přidáme ještě jeden trénink. Od jara nás pak postupně čeká řada přátelských zápasů, abychom se dobře připravili na premiérovou soutěžní sezonu v krajském přeboru žen,“ nastínil zakladatel jindřichohradecké ženské kopané.

Perspektiva

Na jihu Čech v současné době válí krajský přebor dámy v kopačkách v pěti oddílech. Jedná se o zmiňované Borovany, Kaplici, Tábor, Koloděje nad Lužnicí a Protivín, ale od podzimu by se počet účastníků této soutěže měl zdvojnásobit.

„Mám informace, že kromě nás zakládají oddíly také v Miroticích, Mokrém, Lažištích a zřejmě i ve Větřní. V první sezoně budeme hlavně sbírat zkušenosti, ale poslední rozhodně skončit nechceme. Z holek už na prvním tréninku čišely odhodlání, dravost i soutěživost. A některým to s míčem u nohy opravdu jde. Doufám, že vytvoří dobrou partu a na hřišti budeme brzy trápit i ty nejlepší soupeře,“ tvrdí odhodlaně Němec.

Věkový průměr družstva činí zhruba 18 let, takže má jistě svou perspektivu, navíc by ani v budoucnu nemuselo mít potíže s doplňováním kádru, protože 6. základní škola na Hvězdárně, kde fungují fotbalové chlapecké třídy, by se od příštího školního roku měla v tomto sportovním oboru zaměřit i na děvčata.

Kouč Němec ani jeho dva kolegové sice s trénováním žen žádné zkušenosti nemají, ale rozhodně se toho neobávají.

„Jako trenéři jsme tam tři chlapi, tak si myslím, že holky bez potíží ukočírujeme. Na rozdíl od mužů mají více zodpovědnosti, nechají si poradit a nemyslí si, že všechno dělají nejlíp,“ dodává s jistou nadsázkou první muž právě zrozeného dámského fotbalového souboru.

A jako perličku zároveň připomíná, že jeho tým bude mít i svou vlastní hymnu.

„Připravuje ji pro nás rocková kapela Zaživa z Lásenice. Text obstaral František Pfauser, hudbu Karel Boček,“ zmínil Němec.