V I. lize, z niž spadli, letos na jaře českobudějovičtí fotbalisté vyhráli jediný zápas – a ve II. lize prvně doma zvítězili až včera v posledním kole první půlky soutěže…

Nutno však říct, že s Vyšehradem v neděli vyhráli 2:0 zcela zaslouženě. „Mohli jsme vyhrát daleko víc a je škoda, že jsme řadu šancí nevyužili," litoval trenér David Horejš, jemuž ale viditelně spadl se srdce hodně velký balvan. „Tomu, že jsme konečně dokázali naplno bodovat, jsem hrozně rád," zhluboka si oddechl.

Domácí zahájili zostra a už v 6. minutě postupoval Wermke sám na bránu, zkusil vybíhajícího brankáře Štěpanovského obstřelit, ten však stačil špičkou kopačky míč vykopnout na roh. Těch Dynamo zahrávalo v úvodní čtvrthodině pět v řadě, nic se však z nich neurodilo.

Přesto ve 12. minutě domácí svůj tlak dokázali zúročit a byl to gól, který by si v první lize říkal o titul Gól roku – Jan Šimák z trestného kopu ze třiceti metrů nevídanou pumelicí vymetl pavučiny z horního růžku Štěpanovského branky.

Blízko gólu byl domácí špílmachr i osm minut nato, kdy se z voleje po odraženém míči sice ideálně netrefil, i tak ale balon skončil koníčkem kousek od šibenice. A za další tři minuty Šimák do třetice v hlavní roli, když si zasekl míč kolem hostujícího beka a levačkou tvrdě vypálil, Štěpanovský ale včas vyběhl a jeho střelu vyrazil na roh.

Pražané v úvodu zápasu tahali za kratší konec provazu, dvě solidní šance si však dokázali v první půli připravit: z té první Blažek po Myslivečkově zpětné přihrávce Křížkovu branku z malého vápna překopl, z té druhé Smolák po přetaženém centru z voleje pálil jen do domácího gólmana. „Jenže do půle jsme mohli spíše inkasovat víc a mohli jsme být rádi, že jsme prohrávali jen o dva góly," připustil hostující kouč Jaroslav Klíma.

Dvě ještě větší šance ale měli v konci první půlhodiny domácí. Ve 25. minutě vyslal Šimák z hloubi pole fantastický pas na rozběhnutého Wermkeho, ten si ale zřejmě po předchozí spálené šanci nevěřil a raději ještě hledal nahrávkou Jurdíka, míč však skončil až v zámezí. Brzy nato Jurdík vystihl nevydařenou malou domů a v pádu píchl míč kolem Štěpanovského, z úhlu ale odkrytou branku minul.

Ve 37. minutě už se ale natěšení diváci dočkali, když Jakub Pešek si šikovně zasekl míč kolem křižujícího beka a s přehledem poslal míč k delší tyči – 2:0. „Jsme rádi, že jsme ty fanoušky, kteří na nás nezanevřeli, konečně potěšili a doufám, že se odpíchneme a že se nám bude dařit i dál," přál si autor druhé branky, jenž si v 57. min. naběhl na Karafiátův dlouhý pas a jeho lob přes vyběhnuvšího gólmana opuštěnou bránu jen těsně přelétl.

Byla to největší šance druhé půle, která se dohrávala už víceméně z povinnosti: domácí se nikam nehnali a výsledek si zkušeně pohlídali, hosty k ničemu nepustili.

Dynamo ČB – Vyšehrad 2:0 (2:0)

Branky: 12. Šimák, 38. Pešek. ŽK: Šimák, Jurdík – Čeremisi, Jindráček, Blažek, Novotný. Diváci: 678. Rozhodčí: Váňa – Melichar, Kožár.

Dynamo: Křížek – Karafiát, Hric, Hájovský, Vaněk – Řezáč, Benát – Wermke (80. Bálek), Šimák (90. Markytán), Pešek – Jurdík (86 Funda).

Vyšehrad: Štěpanovský – Novotný, T. Krbeček, Petrášek, Polanský (68. Matějka, 86. Rodina) – Smolák (82. Junek), Čeremisin, Jindráček, Mysliveček – Egert, Blažek.