Byť napsat o nějaké sportovní události, že šlo o svátek toho kterého sportu, je už spíše klišé, těžko začít komentář k nedělní fotbalové přípravě v Písku jinak.

V Písku to v nedělní podvečer totiž skutečně byl fotbalový svátek. V Česku obvykle na přípravný duel, byť se v něm utkají dva prvoligové týmy, přijde – a to ještě v nejlepším případě – pár stovek diváků. Teď jich ale do Písku na utkání Dynama se Slavií dorazilo dva a půl tisíce!

„Divácká kulisa byla skvělá," ocenil kouč Dynama Luboš Urban a pochválil i stav hrací plochy v areálu FC Písek. „Nádherný trávník, hřiště bylo fantasticky připravené," nešetřil superlativy.

Kulisu si pochvalovali také hráči. „Je velice pěkné, že na přípravný zápas přijde tolik lidí. To nikdo z nás vůbec nečekal," vyzdvihl Martin Dobrotka, slovenský stoper ve službách pražské Slavie, jenž ještě jako dorostenec hrál i za Dynamo.

Kvalitní úroveň mělo i samotné utkání, takže jedinou kaňkou na vydařeném fotbalovém podvečeru u Otavy bylo extempore neukázněných fanoušků Dynama, kteří ze svého sektoru vhodili na plochu dýmovnici a dvě vytržené sedačky. Ostatní diváci tudíž po poločase odměnili potleskem rázný zákrok policie.

Před ligovou návštěvou se hrál výborný fotbal. A byť dle výsledku to tak nevypadá, zásluhu na tom měli hráči obou mužstev. „Při vší úctě k výkonu Slavie je výsledek pro nás hodně krutý a tomu, co se dělo na hřišti, neodpovídá," vraštil čelo trenér Dynama. „Dostali jsme lekci z efektivity, pro nás to ale byl výborný přípravný zápas. Pro řadu našich hráčů zápas hodně poučný, protože viděli, jak liga asi bude vypadat," zdůraznil Luboš Urban, dle něhož se hrál oboustranně útočný fotbal. „Diváci si tudíž určitě přišli na své. Myslím si, že bylo nač koukat."

Stejně to viděl i kouč Slavie Miroslav Beránek. „Těch 3:0 se zdá být výrazná výhra, ale i my jsme měli okénka v obraně, i soupeř měl několik možností. Byl to otevřený zápas a hodně nám ukázal. Jsme rádi, že jsme ho mohli odehrát," dal se nový kouč sešívaných slyšet pro klubový web.

Dynamo podobně jako proti Brnu, kdy ve 3. minutě vedlo už 2:0, začalo ve velkém stylu. Hned v první minutě Kalod po Hanzlíkově centru sklepl míč na Herzána, jenž zpoza vápna dělovkou otřásl spojnicí břevna a tyče. Vzápětí po rohu aktivně hrající Benát odražený balon napálil půl metru nad spojnicí na druhé straně Hrubešovy svatyně.

Jenže gól ze své první vážnější akce dala Slavia. „My do zápasu vstoupili dobře, ale gól jsme nedali a naopak poté, co jsme nedobře vyřešili trestný kop soupeře a nechali ve vápně hráče tečovat, jsme dostali na 0:1," mrzelo Urbana, že po Latkově teči a následném závaru před Fryštákovou brankou nikdo nedokázal míč odkopnout do bezpečí.

„I druhý gól jsme dostali po chybě, když po dlouhém nákopu Novák, místo aby balon odkopl, volil malou domů a tu soupeř vystihl," hněval se Urban (Novákovu zpětnou hlavičku zachytil rychlý Petr, jehož vybíhající Fryšták zastavil ve vápně faulem a Bekim Balaj, albánská posila Slavie, z penalty nezaváhal). „Slavia z ničeho nic vedla 2:0 a pak už se jí hrálo dobře, zatímco pro nás to bylo velké zmrazení," konstatoval budějovický kouč.

„Druhou půli to Slavia zatáhla a čekala na naši chybu. Hra do plných nám příliš nesedí, i tak jsme si ale po krásné kombinaci velkou možnost vytvořili, jenže Škoda to z vyložené pozice narval jen do gólmana. Kdybychom dali na 2:1, byli bychom zpět ve hře," litoval Luboš Urban.

Místo toho Slavia deset minut před koncem pečetila na 0:3. „My to v závěru už hodně otvírali a riskovali, přesto by se nemělo stát, aby naši stopeři byli čtyřicet metrů od sebe a dva útočníci soupeře z půlky šli sami na bránu," kabonil se trenér Urban. „Navíc Slavia na rozdíl od nás v koncovce měla i potřebné štěstí," připomněl Urban, že Fryšták pokus Milana Škody ho přehodit sice vystihl, míč ale vyrazil jen zpátky na Škodu a ten v pohodě do prázdné brány skóroval.

Efektivita Slavie v koncovce byla velká. „Balaj ukázal už v tréninku, že pro nás bude platnou posilou. Myslím si, že v Písku jeho spolupráce s Milanem Škodou byla napoprvé velmi slušná. Proti Budějovicím se trefili oba. Jsem rád, že máme dva gólové hráče. To je to, co Slavii v minulosti chybělo," shrnul trenér Beránek.

Dynamo ČB – Slavia Praha 0:3 (0:2)

Branky: 10. a 24. (pen.) Balaj, 81. Milan Škoda. Diváci: 2560. Rozhodčí: Jílek – Vrchota, Tůma.

Dynamo: Fryšták – Novák, Podstavek, Lengyel, Hanzlík – Hora, Herzán (58. Brunclík), Benát, Funda (58. Linhart) – Michal Škoda, Kalod (72. Chmelo).

Slavia: Hrubeš – Mikula (78. Dostál), Latka (68. Zmrhal), Bílek, Juhar – Gecov, Dobrotka – Černý (85. Prošek), Milan Škoda (85. Kodr), Petr (68. Hrubý) – Balaj (76. Maicon).

Písek – Dynamo jun. 5:0 (2:0)

Branky: 56. a 81. Němec, 15. Voráček, 40. Chytrý, 74. Zahrádka. ŽK: Basaraba, Šťastný – Tomášek, Čadek, Dvořák. Diváci: 200. Rozhodčí: Benedikt st. – Benedikt ml., Petričák.

Písek: Hajdůšek (46. Švihořík) – Sajtl, Basaraba, Holub, Šlehofer – Nohava, Kalášek, Šťastný (46. Kreuzer) – Voráček (46. Bakule), Němec, Chytrý (46. Zahrádka).

Dynamo jun.: Coufal – Dvořák, Křiváček, Tomášek, Jenne (46. Podráský) – Řezáč, Hála (60. J. Held), Čadek – Schertler (46 Horák), Wermke – M. Held (64. Schertler).

Z další fotbalové přípravy

Devatenáctka Dynama na turnaji v Příbrami: – Brno 4:2 (3:0), Pasecký 2, Kadlec, Švantner, – Příbram 1:3 (1:2), Pasecký.

Marečkův mem. mladší dorosty: Písek – Dynamo ČB 0:8 (0:3), Tomek a Babka 2, Václavík vlastní, Miklas, Rottenborn, Pfeifer, U16: 0:3 (0:1), Fuciman, Kasík, Horák.

Středa: Písek – Táborsko jun. (18), Roudné – Dynamo jun. (17), Dynamo 19 – Hluboká (17 Složiště).