Divizní fotbalisté zahájí přípravu 5. ledna. Kádr zemětřesení nečeká.

„Musím říct, že s ničím podobným jsem se doposud nesetkal. Byly i zápasy, v nichž nám chybělo až šest hráčů základní sestavy,“ ještě nyní nevěřícně kroutí hlavou trenér Jiskry Miroslav Čížek.

Ke zmiňované fázi sezony se pojí i dvě nejvyšší porážky Třeboně. Nejprve v 5. kolem doma prohrála 0:3 s Motorletem a o týden později odjela z Doubravky dokonce s debaklem 1:6.

„Jinak si myslím, že jsme v žádném dalším utkání vyloženě nepropadli. Pokud bychom si navíc odečetli těch devět inkasovaných gólů, zvládli jsme podzim ohledně obranné fáze velice dobře,“ prohlásil.

Jestliže v defenzivě jeho tým až na výjimky bota netlačila, v koncovce se časté absence hráčů projevily, o čemž svědčí pouhých 17 vstřelených gólů v 15 duelech. Do jisté míry je to zapříčiněno i tím, že před sezonou odešel do Rakouska elitní střelec Hačka.

„Jeho trefy nám samozřejmě chyběly. Na druhou stranu jsme se pokoušeli koncovku rozložit mezi více hráčů, ale vyloženého střelce jsme nenašli. Bohužel, ti, kteří měli góly obstarávat, se totiž záhy zranili a na dlouhou dobu vypadli z kádru. Ať už se jedná o Svobodu, Příhodu, Hájka či Švehlu,“ počítá ztráty Čížek.

Přesto podle jeho slov první polovina divize přinesla i řadu pozitiv. Tím hlavním je fakt, že se do sestavy dokázali prosadit jak mladíci, tak i hráči, kteří do mužstva v průběhu sezony přišli z nižších soutěží. „Mladí dokázali svou šanci uchopit za správný konec a v náročných duelech získávali neocenitelné zkušenosti, které by měli začít zúročovat už v jarním pokračování divize. Je to i naše filozofie, chceme talentovaným fotbalistům dávat co nejvíce prostoru,“ tvrdí kouč a jako příklad uvádí třeba Šafránka s Vokatým.

Přípravu na jarní část soutěže Jiskra zahájí 5. ledna a trénovat bude především v domácích podmínkách.

„V Třeboni k tomu máme výborné možnosti. Budeme využívat halu, hřiště s umělým povrchem či posilovnu. K nabírání kondice jsou ideální i terény kolem rybníku Svět. Hrubou přípravou se budeme zabývat celý měsíc, první zápas absolvujeme 29. ledna s Třebíčí,“ zdůraznil.

Třeboňský lodivod má v plánu odehrát porci 13 duelů, chybět nebude ani čtyřdenní soustředění v Třebíči.

„To aby hráčům naše prostředí příliš nezevšednělo,“ vysvětluje s úsměvem Čížek.

Velké změny se nedají očekávat ani v kádru. Prioritou je, aby se co nejdříve zapojili hráči, kteří byli na podzim zranění, což je hlavně případ zkušeného tahouna Pintéra, jenž první polovinu sezony vynechal kvůli zpřetrhaným vazům v koleně, a Svobody a Wolfem, kteří jsou po operaci kolen.

„Pokud vím, odejít by neměl nikdo. Pouze u hráčů, kteří u nás mají hostování do konce roku, musí o jejich dalším působení jednat vedení našeho klubu s jejich mateřskými oddíly. Do přípravy však chceme zařadit i tři vytipované osmnáctileté mladíky, ale jejich jména zatím neprozradím,“ nastínil.

Cílem třeboňských fotbalistů, kteří do jarní části divize vstoupí 8. března na půdě béčka Spartaku Sezimovo Ústí, je aspoň mírný posun tabulkou směrem vzhůru.

„Chtěli bychom ustálit sestavu, zapracovat do ní talentované fotbalisty a sezonu zakončit někde kolem šestého, sedmého místa, kam náš kádr, pokud jej opět nepostihne nějaká větší zdravotní indispozice, svou kvalitou patří. Rozhodně bychom se nechtěli namočit do bojů o záchranu. Ale já věřím, že to se nestane,“ uzavírá Čížek.