S tím jdou fotbalisté Dynama do pátečního druholigového derby s Táborskem (18.00).

Trenér Dynama František Cipro za favorita derby označuje hosty. „Hrají plus minus stále v téže sestavě, navíc mají silnou i lavičku, takže jim nějaké vynucené změny neublíží," přemítal zkušený kouč a za příklad dal Strnada, který proti Olomouci dal vítězný gól dvě minuty poté, co vystřídal.

Síly v derby dle Cipra změří dvě rozdílná mužstva. „Proti Hradci na soupisce Táborska přes ročník devadesát je pouze Nešický, jinak většinou to jsou hráči pětadvacet až osmadvacet let. V optimálním věku, navíc spolu hrají už dva tři roky. Jsou to kvalitní hráči a typologicky dobře postavení. Pro mě jsou favoritem nejen tohoto utkání, ale i celé soutěže," podtrhl kouč Dynama.

Jedním dechem však hned dodal: „Což neznamená, že se soupeře snad bojíme, anebo že bychom nechtěli vyhrát. Právě naopak, o to větší máme motivaci v derby zvítězit!"

Cipro též upozornil, že hráči obou mužstev se dobře znají. „Hráli tu Javorek, Hanzlík či Hovorka, na zkoušce tu byl Mráz, naopak u nás hrají Šimák, Hric či Novák, kteří působili v Táborsku,"

Že ve dvou dosavadních zápasech obou týmů o body ještě Táborsko neuhrálo ani bod a nedalo ani gól a osm jich dostalo, dle Cipra žádnou výhodou pro jeho tým není. „ O tom je zbytečné se vůbec bavit, my máme úplně nové mužstvo, ve kterém obě ty utkání pamatují tak dva hráči," mávl rukou.

V Opavě udělali trenéři Dynama řadu změn v sestavě, ty však byly vynucené. „Karafiát nebude ani tentokrát, start Benáta je nejistý. Byť se říká, že vítězná sestava se nemění, teď se měnit zřejmě bude," poznamenal Cipro, víc ale odtajnit nechtěl.

Zda za soupeře bude či nebude hrát Slepička, jenž pro zranění Táborsku minulé zápasy chyběl, dle kouče Dynama sice může hrát roli, jenže nebezpečí jeho mužstvu bude hrozit od více hráčů. „Je tam i Strnad, Džafič, Ciku, Presl, ve středu hřiště Javorek, Šiml či Nešický. My se musíme dívat sami na sebe. Máme plno mladých kluků, ti určitě se budou chtít předvést a já věřím, že je v jejich silách uspět," shrnul.

Petr Frňka čeká těžký duel

Na to, že v předminulém ročníku II. ligy Táborsko v derby Dynamu podlehlo 0:2 a 0:6, se trenér Petr Frňka (na snímku) vůbec nedívá.

„Zejména Dynamo má úplně jiný tým, jsme v jiném ročníku. Čekám těžký duel, protože lehkých soupeřů v soutěži není. Naším cílem je uspět. Zápas vnímáme jako kterékoliv jiné utkání, ať bychom hráli s Vyšehradem, Olomoucí či Vlašimí," uvedl Frňka.

Před týdnem Dynamo vyhrálo v Třinci a Táborsko doma s nevyzpytatelnou rezervou Olomouce. „Nejdůležitější pro mě je, jak budeme na Dynamu hrát my. Chceme se prosadit naším kombinačním fotbalem. V naší hře máme nedostatky, poukázali jsme si na ně a chceme se zlepšit," řekl trenér Táborska.

Na otázku, kdo je favoritem střetnutí, Frňka odpověděl, že derby obvykle favorita nemá, ale dle jeho názoru není podstatné, kdo by na favorita byl pasován. „Obě mužstva udělají vše, aby v zápase vyhrála. Já doufám, že s mým týmem budeme úspěšní," přeje si.

V sestavě Dynama se jistě objeví Jan Šimák, který před více než rokem ještě působil v Táborsku. „Honza je vynikající hráč, nejlepší v Dynamu, ale nijak osobně ho bránit nebudeme," uvedl Petr Frňka.

K přípravám na zápas se vyjádřil také výkonný ředitel klubu Tomáš Samec. „Mezi hráči i fanoušky panuje dobrá nálada. Věříme v úspěch našich modrobílých barev. Jedeme si utkání užít a chceme v něm uspět, nejlépe zvítězit. Kdo by si ještě před pár lety pomyslel, že klub ze severu jižních Čech bude hrát o mistrovské body proti Dynamu," vyzdvihl Samec.

Na Střelecký ostrov se vydá řada fanoušků hostí, Dynamo bude mít v zádech domácí diváky, takže se na stadionu dá čekat fotbalová atmosféra.

Hric: Na koho si dát pozor? Na všechny!

Na zápas proti týmu, v němž ještě na jaře hrál, se moc těší čtyřiadvacetiletý Jakub Hric, jenž v dresu Dynama odehrál na stoperu všechna tři dosavadní utkání ve II. lize.

Derby s Táborskem pro vás bude zřejmě mít speciální náboj. Je tomu tak?

Určitě to pro mě bude jiný zápas. Budu hrát proti klubu, v němž jsem pět let působil. Proti klukům, s nimiž jsem donedávna byl v jedné šatně.

Už proběhlo i nějaké obvyklé hecování s vašimi bývalými spoluhráči?

Já s klukama jsem v kontaktu a s pár z nich si i píšu, ale určitě ještě nějaké hecování a nějaká ta sázka bude.

Vy zřejmě na Táborsko nevzpomínáte ve zlém?

V žádném případě, mám na Táborsko hezké vzpomínky. Byl jsem tam spokojen. I proto se na zápas moc těším.

Ale málo platné, teď jste v Budějovicích, takže jistě budete chtít, aby body zůstaly doma…

Samozřejmě, jsem teď tady a my v derby chceme vyhrát a uděláme pro to všechno.

Myslíte, že výhra v Třinci by vám mohla pomoci?

Podle mého soudu ano. Je znát, že ta deka z nás už trošku spadla. V Třinci bude těžko někdo vyhrávat, pro nás to byly zlaté tři body.

Když jste v létě do Budějovic přicházel, počítal jste s tím, že se tak pevně usadíte v základu?

Abych řekl pravdu, spíše ne. Chtěl jsem zapadnout do týmu a postupem času se do sestavy dostat. Že to šlo tak rychle, s tím jsem nepočítal.

V Třinci na stoperu zraněného Karafiáta vystřídal Novák, ale on patří v týmu k těm nejzkušenějším, takže problémy asi nebyly?

Já Páju znám odmala, on hrál za starší, já za mladší a jezdili jsme spolu na zápasy. Navíc hrál i v Sezimáku, takže se dobře známe a jsme kamarádi. Tam nebyl sebemenší problém.

Co říkáte síle Táborska?

V této sezoně jsem je ještě hrát neviděl, ale tam vlastně přišel jedině Slepička a jinak tam k žádné změně prakticky nedošlo. Jsou pořád spolu, mají dobrý manšaft.

Na koho si budete muset dávat nejvíc pozor? Třeba na Strnada, který umí dávat góly?

J8 si myslím, že od nich si budeme muset dávat pozor na každého. Tam si nelze vybírat, pozor si budeme muset dávat na všechny. U nich má každý velkou kvalitu.

Takže Táborsko považujete za favorita?

Já doufám, že přijde hodně lidí a že nám pomůžou. A my, abychom mohli vyhrát, musíme podat výkon ne na sto, ale nejmíň na sto dvacet procent! Pak věřím, že se ty tři body uhrajeme.