Pracujete v sousední vsi, jaká je vlastně vaše profese?
Jsem zootechnička. Vystudovala jsem střední zemědělskou školu v Jindřichově Hradci a od školy pracuji ve ŠVCH Frahelž, kde je chov prasat.

Od kdy jste členkou dobrovolných hasičů a co vás k nim přivedlo?
U hasičů jsem čtyři roky. Manžel a syn jsou též u hasičů, a tak jsem se účastnila hasičských akcí s nimi, a tím jsem se tam dostala. Jezdily jsme jako manželky totiž po soutěžích a když bylo potřeba, tak jsme pomáhaly, takže nás přemluvili ať se k nim rovnou přidáme.

U sboru zastáváte funkci kulturní referentky, co to obnáší v praxi?
Starám se o kulturní a společenské akce, brigády a eviduji odpracované brigádnické hodiny a životní jubilea. Vloni jsem například ke 100. výročí našeho hasičského sboru uspořádala výstavu starých fotografií, které poskytli místní lidé s hasiči a pomáhala jsem také při přípravě almanachu.

Oslavili jste výročí i jinak?
Samozřejmě jsme měli připravený bohatý program na fotbalovém hřišti včetně ukázek historické hasičské techniky, se kterou přijeli hasiči z Branné, Novosedel nad Nežárkou a z Mníšku. Na programu byly i soutěže o ceny. První cenou bylo prase, které vyhrálo naše družstvo a druhou byl venkovní krb, který dali do soutěže kolegové z Lomnice nad Lužnicí, dokonce jej sami zase vyhráli, ale věnovali nám ho k stému výročí. Tak jsme pak společně s nimi 1. srpna prase opékali.

O zábavu u vás ve vsi asi ale nouze není ani jindy?
Už pátým rokem pořádáme turnaje v Ruských kuželkách mezi obcemi Lužnice, Frahelž a Vlkov, ale pořádáme také vánoční zpívání. Letos jsme také zorganizovali první hasičský ples. Protože byl velmi úspěšný a přišlo na něj hodně lidí, domluvili jsme si rovnou s kapelou další termín i na příští rok. A teď v sobotu pojedeme na muzikál Kleopatra do Prahy. Pokud bude zájem, zopakujeme výlet ještě na podzim. Uvažujeme i o zorganizování autobusu, protože bychom chtěli nabídnout možnost zájezdu za kulturou i lidem ze sousedních obcí.

Máte ještě další plány na letošní rok?
Blíží se Velikonoce, na které jsme domluvili prodejní výstavu povlečení a podobného sortimentu, kde budou také vyšívané ubrusy a ručně tkaná prostírání. Potom 5. července se budou konat tradičně kuželky jako každý rok, protože 6. července má každý volno a nemusí do práce. Na ty se už všichni moc těšíme. V létě pak budou sportovní akce a 23. prosince opět tradičně zpívání u vánočního stromu.

Co pro vás členství u hasičů znamená, nechtěla jste třeba někdy od nich odejít?
Odejít jsem zatím nechtěla, protože mě práce baví a jsem ráda, že se v obci zase něco děje. Při akcích je jedno, jestli občané jsou hasiči nebo ne. U nás totiž drží lidé hodně pohromadě, takže děláme společně brigády ve vsi podle toho, co je nejvíc potřeba udělat. Na úklidu vsi s námi brigádničí i zdejší chalupáři. Lidi tady drží pohromadě i sport.

Podle všeho jste dobrá parta, kolik máte ve sboru kolegyň?
U hasičů je nás pět žen, které se také podílejí na všech akcích. Protože je nás málo, nemáme zatím ani ženské družstvo, ale třeba se k nám časem, přidají některé z mladší generace.