VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Českoveleničtí hasiči spolupracují s Rakušany

České Velenice – Vznik dobrovolného hasičstva v Českých Velenicích je datován do roku 1878 v tehdejší České Cejli.

11.11.2009
SDÍLEJ:

Ze života dobrovolných hasičů v Českých Velenicích.Foto: archiv SDH

Zakládajícími členy byli majitelé zemědělských usedlostí v této části města Gmündu, která byla v roce 1920 připojena k nově vzniklému Československu a přejmenována na České Velenice.

Tak, jak se rozdělilo město, odloučily se od sebe i hasičské sbory. V období 1948 až 1989 stála obě města na opačné straně železné opony a vzájemná spolupráce byla takřka nemožná.

Navázat na společnou tradici datovanou již z doby Rakouska – Uherska se podařilo až po roce 1990. Oba Sbory uzavřely přeshraniční smlouvu o vzájemné spolupráci, která spočívá zejména ve výměně poznatků v oblasti techniky a výcviku. Při desátém výročí otevření státní hranice provedli hasiči z Českých Velenic a Gmündu společné cvičení pod názvem Duha. Setkávají se při různých kulturních či společenských akcích, jako jsou letní slavnosti hasičů nebo kurz češtiny pro rakouské hasiče a podobně.

Překážky

Dovršením této spolupráce bylo uzavření dohody mezi městy České Velenice a Gmünd o vzájemné spolupráci hasičských sborů v červenci 2006. Přesto, jak říká i starosta velenického Sboru František Kovář, rozdíly na obou stranách hranic jsou stále obrovské. „Myslím, že patříme k dobře vybaveným sborům, ale s rakouskými kolegy se to zatím srovnávat nedá. Rozdíly jsou všude. Ve finančních možnostech, ale i ve všeobecné společenské váženosti,“ uvedl Kovář, který naznačil i další úskalí přeshraniční spolupráce. Jde především o komunikaci. I podle hodnocení rakouských hasičů jsou naši dobrovolníci na velmi dobré odborné úrovni a pomáhat si navzájem na území druhého státu byl nebyl ani tak odborný a technický problém, jako legislativní, zejména v oblasti pojištění hasičů v cizí zemi,“ upřesnil Kovář s tím, že se touto situací zabývají už i obě radnice.

Českovelenická zásahová jednotka, jejímž velitelem je Viktor Jíleček, je zařazena do kategorie plošného pokrytí JPO III. Pracuje v ní 22 členů sboru. „Mnoho hasičů pracuje ve směnném provozu, proto jsou pravidelná školení a cvičení, při kterých je kladen velký důraz na jejich odbornou a fyzickou přípravu, prováděna dvakrát měsíčně, vždy následující týden po sobě,“ vysvětlil starosta Sboru. Jak dále upřesnil, velký důraz je kladen na výcvik s dýchací technikou. Tři členové jsou zaškoleni na plnění tlakových lahví a kontrolu dýchacích přístrojů Saturn. V rámci výcviku a školení byli vyškoleni na funkci velitele a strojníka sboru čtyři členové jednotky, dále byli hasiči zaškoleni pro práci s motorovou pilou a podobně.

Kromě hašení požárů jsou dobrovolní hasiči připravováni i na zásahy u dopravních nehod, likvidaci ekologických havárií či jiné technické zásahy, včetně na vodě, pro které mají k dispozici nafukovací člun s motorem. „U dopravních nehod je to vždy složitější. Jelikož nejsme pro tento druh zásahu přímo předurčeni, bývají často povoláváni hasiči až z Třeboně, což je asi 37 kilometrů,“ řekl Kovář.

V letošním roce zasahovali českoveleničtí hasiči již u 22 událostí. Průměrně k zásahu vyjede sedm jejich členů. Mezi základní technické vybavení patří cisternové automobily T-148 a T-815, dopravní vozidlo Avia a W Transportér. Pro technické zásahy mají k dispozici vyprošťovací zařízení, motorovou rozbrusku, osvětlovací agregáty a další.

Od roku 1979 sídlí dobrovolní hasiči v nové požární zbrojnici v Havlíčkově ulici. Zbrojnice má čtyři výjezdová vrata. Součástí patrové budovy jsou prostory pro ošetření a údržbu výstroje a výzbroje, šatny, klubovna, zasedací místnost či byt pro jejího správce.

V současné době má Sbor dobrovolných hasičů České Velenice 46 členů, z toho 8 žen. Nejstaršími členy jsou manželé Josef a Ludmila Žánovy. Josef Žána, kterému je letos 87 let, je nositelem prestižního titulu zasloužilého hasiče.

Členové Sboru se zúčastňují řady kulturních a společenských akcí, které jsou pořádány městem nebo kubem Beseda. Jde například o stavění májky, den dětí, den otevřených dveří na požární zbrojnici. Tradičně také pořádají hasičský ples.

Autor: Miroslav Cihelka

11.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté České republiky porazili Švýcarsko 4:1.
14

OBRAZEM: Hokejisté mají po výhře nad Švýcary jisté čtvrtfinále

Martin Slaba, kastelán zámku Hluboká nad Vltavou, při online rozhovoru se čtenáři Deníku.
6

Nový hlubocký kastelán se na zámku i ženil

OBRAZEM: Pracovníci centra pro mládež se stále vzdělávají

Jindřichův Hradec - Stále zlepšovat kvalitu a odbornost poskytovaných služeb chtějí v Informačním centru pro mládež v Jindřichově Hradci.

Tříkrálová sbírka na jihu Čech předčila očekávání

Jižní Čechy - Charitativní akce na jihu Čech vynesla přes sedm milionů korun.

V neděli můžete zajít s dětmi na pohádku

Jindřichohradecko - Závěr týdne bude na Jindřichohradecku patřit divadlu a filmovému promítání.

Ledovka, zasněžené silnice a nehody, to jsou aktuálně jižní Čechy

Jižní Čechy - Sněžení komplikuje dopravu na řadě míst.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT