Jak prozradila jeho jednatelka Lenka Belanská, nejstarším členem je Karel Bergl, kterému je 76 let a u Sboru je již 59 roků. „Ovšem stále zastává funkci garážmistra v hasičské zbrojnici,“ potvrdila Belanská jeho aktivitu.

V čele sboru stojí otec a syn Jaroslavové Paškovi. Zajímavostí je to, že starostou je ten mladší a otec dosud vykonává funkci velitele zásahové jednotky. Ta má 18 členů a spadá do kategorie JPO III. Její členové se pravidelně zúčastňují školení. Nedávno například absolvovali kurz o tom, jak zacházet s defibrilátorem.

Zásahy a úspěchy

„Mezi naše nejnáročnější zásahy patřily povodně v roce 2002 v Majdaleně, kde jsme strávili 14 dní,“ uvedl starosta Sboru Jaroslav Pašek mladší.

Dále zavzpomínal na požár rašeliny v Hrdlořezech. „Tam chlapi jezdili hasit oheň celý týden,“ pokračoval Pašek. Přímo v Chlumu u Třeboně pak k největším zásahům patřil požár velkokapacitního seníku. Hned v první den letošního roku pomáhali při hledání utonulé osoby, pod kterou se na Staňkovském rybníku prolomil led. Začátkem jara také například likvidovali spolu s třeboňskými profesionály požár rodinného domku v Mirochově.

Protože je v okolí hodně rekreačních rybníků, disponují dobrovolní hasiči, kromě základního technického vybavení, záchranným člunem i s podvozkem na jeho přepravu.

V Chlumu u Třeboně mají dvě soutěžní družstva mužů, která se účastní asi 20 soutěží ročně, a to nejen v našem okrese. V srpnu a září zvítězili ve čtyřech soutěžích a dvakrát obsadili druhé místo. „Kluci jezdí po soutěžích protože je to prostě baví. Ale je to taková pomyslná třešnička na dortu. Prioritou je pro ně práce v zásahové jednotce a ve Sboru,“ potvrdila Belanská.

Hasičská mládež

Radost chlumeckým dobrovolníkům dělá hasičský potěr. „V našem Sboru byly děti snad odjakživa. Nyní máme v hasičském kroužku 44 dětí a z toho je 80 procent dívek. Což je u nás zcela nová věc, protože celá dlouhá léta tomu bylo naopak,“ uvedl velitel sboru Pašek starší a pochválil vedoucí mládeže, kterými jsou Antonín a Petr Belanských. Mladí hasiči se scházejí každé úterý podle počasí buď na hasičském cvičišti či v tělocvičně základní školy nebo v nové klubovně.

Mládež se účastní celoroční Hry Plamen. V minulém okresním kole, které se konalo v Nové Včelnici, kategorii starších i mladších žáků vyhráli. Družstvo starších žáků si tím pádem zajistilo postup do krajského kola této hry do Českého Krumlova. Mimo jiné děti na soutěžích předvádějí ukázku požárního útoku, na Výroční valnou hromadu chlumeckého sboru si vždy připraví kulturní vystoupení, kreslí plakáty a podobně.

„Rozhodně nelitujeme času, který s nimi strávíme, protože děti jsou naše jistota pro budoucnost hasičů v Chlumu u Třeboně,“ potvrdil Belanský a pro zajímavost uvedl, že ve Sboru mají 13 členů, kteří v mládí chodili do hasičského kroužku.

Úzkou spolupráci udržují při zajišťování různých akcí s úřadem městyse. Sbírají železný šrot, staví májku, pořádají Masopustní průvod, organizují dětský den, ale také provádí preventivní prohlídky komínů.

Soutěže

Chlumečtí hasiči každoročně pořádají dvě vlastní soutěže. V červnu je to soutěž mužů a žen v požárním sportu O putovní pohár starosty městyse, letos to byl už 14. ročník.

A tuto sobotu 26. září 2009 se bude konat 4. ročník Memoriálu Luboše Šenkýře. Jedná se o soutěž s vlastními pravidly, která začíná ve 13 hodin na hasičském cvičišti za Chalupami. Všichni příznivci hasičského sportu jsou srdečně zváni.„Přijeďte si zasoutěžit, pobavit se, rozloučit se s letní sportovní hasičskou sezónou a společně přivítat podzim,“ pozvala všechny na závěr Belanská.