VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolné hasiče město povolalo do služby

Jindřichův Hradec – Na začátku tohoto roku prolétla veřejností zpráva o vzkříšení zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Jindřichově Hradci.

16.12.2009
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči v Jindřichově Hradci. Foto: archiv SDH

Jak prozradil její velitel Lubomír Beran, ustanovení jednotky bylo reakcí města na zánik vojenského záchranného praporu a hasičů v bývalé textilce na Jitce. Vedle profesionálů tak v okresním městě opět začíná naplno fungovat jednotka složená z odborně i fyzicky zdatných nadšenců, kteří jsou ochotni pomáhat kdekoliv na území města.

Jako záloha

Velitel dále nastínil základní určení zásahové jednotky. „Nebudeme suplovat práci profesionálů,“ tvrdí Lubomír Beran a upřesňuje: „Jsme tady nejen jako záloha, ale i jako aktivní jednotka a v případě potřeby se okamžitě zapojíme. Lidé naši přítomnost ocení především při požárech, sněhových kalamitách, povodních, při likvidaci polámaných stromů v parcích a zahradách, a také při odstraňovaní hnízd bodavého hmyzu, pro něž nám město zakoupilo speciální vysavač hmyzu,“ upřesnil Beran. K dalšímu vybavení nové jednotky patří plovoucí čerpadlo či motorová pila. Techniku T-148 CAS 32 a DA 12 mají zatím zapůjčenou od profesionálního sboru. „V tomto ohledu nic neuspěcháme. Pořídit novou techniku stojí velké peníze, my musíme nejprve městu a jeho obyvatelům prakticky dokázat opodstatněnost jejich investic,“ myslí si velitel.

Letošní rok podle něj sloužil ke stabilizaci jednotky. Přihlásili se noví členové, z nichž někteří se již zapojili do červencové soutěže O pohár starosty města. Na konci srpna pak SDH pomáhal zorganizovat dětskou slavnost, která byla důstojným ukončením prázdnin. Odbornou zdatnost si dobrovolní hasiči vyzkoušeli při společném cvičení s profesionály v druhé polovině října v jindřichohradecké Madetě, kde pracovníci mlékárny simulovali havárii. Jednotky se pak snažily zabránit šíření čpavku po okolí.

Nyní je v zásahové jednotce, s jejíž zásahovou pohotovostí se počítá od počátku příštího roku, a která je zařazena do kategorie plošného pokrytí JPO V, jedenáct členů, kteří jsou, kromě dvou, zároveň profesionálními hasiči.

Zlomová 70. léta

Samotný Sbor dobrovolných hasičů byl v Jindřichově Hradci založen 16. května 1872 a u jeho zrodu stál městský radní Václav Naxera. V současné době má Sbor 33 členů, z toho jsou 3 ženy. Na začátku sedmdesátých let začal díky přítomnosti profesionálního sboru význam SDH postupně upadat, až došlo k úplnému zrušení zásahové jednotky. Sbor dobrovolných hasičů v J. Hradci však působil ve městě dále. V posledních 30–ti letech se jeho členové zapojili spíše do zvelebování města, asistovali při různých kulturních a společenských akcích. Do terénu se dostávali zřídkakdy, spíše plnili roli pořadatelské služby.
Vzájemná propojenost mezi profesionálními a dobrovolnými hasiči má svoji tradici již od vzniku profesionálního sboru v Jindřichově Hradci v roce 1971. „Jádro profesionálního sboru utvořili dobrovolní hasiči z Hradce, ale i okolních obcí, a mnozí z nich pak u profesionálního sboru zastávali významné funkce,“ uvedl jeden z nich, současný starosta SDH Jaroslav Chalupský. K dalším osobnostem, které byly u zrodu profesionálního sboru a dosud v SDH působí, patří Ladislav Šenkýř, nositel titulu Zasloužilý hasič, Karel Oupor, Václav Sedláček, Josef Pulkráb či současný starosta okresního sdružení Hasičů Čech, Moravy a Slezska Josef Mihal.

Od počátku se také oba sbory dělily o společné prostory. Nejprve to bylo v hasičském domě v Růžové ulici, který již před vznikem profesionálního sboru obývali dobrovolní hasiči. V současné době mají dobrovolníci své zázemí v areálu profesionálního sboru. „Od počátku jsou s tímto soužitím právní problémy, protože každý sbor je zřizovaný jiným subjektem. Společné soužití bylo možné jenom díky pochopení a toleranci vedení profesionálního sboru. Také proto jsme rádi za nové prostory v budově bývalé Pozemkové knihy,“ pochvaluje si velitel sboru. Budova je zatím prázdná. Dobrovolníci již však udělali nejpotřebnější vnitřní i venkovní úpravy a těší se, jak se v nových prostorách zabydlí.
Podle současného vedení Sboru se jednotka dobrovolníků ocitla znovu na startovní čáře zcela nové etapy. V příštích měsících chce zřídit i vlastní juniorskou zálohu, která by se měla zapojit do tradičních soutěží v požárním sportu.

„Hasičskou zbrojnici otevřeme pro každého zdatného jedince, který nám chce pomoci. Věřím, že nás brzy posílí, a že budeme v soutěžích dosahovat podobných výsledků jako v minulosti,“ naznačil blízkou budoucnost Beran.

Autor: Miroslav Cihelka

16.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.
AKTUALIZOVÁNO
4

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení