V čele okresního sdružení hasičů na další pětileté období stojí opět Josef Mihal.

Sbory dobrovolných hasičů (SDH) jsou zastoupené skoro v každé vesnici a patří ke spolkům, které vedle svého hlavního úkolu prevence proti požárům a pomoci obyvatelům se podílejí i na společenském životě ve svých obcích.

Na začátku předcházejícího volebního období, tedy k 19. únoru 2005 bylo podle Mihala na Jindřichohradecku 158 sborů, ve kterých bylo zapojeno do práce 4975 členů. V roce 2007 ukončil činnost SDH Jitka, neboť zanikla textilní firma, ve které hasiči působili.

„Někteří členové přešli do sborů ve svém bydlišti a jiní skončili úplně,“ poznamenal Mihal.

V roce 2008 zanikly další sbory, a to v Dolním Bolíkově, Hadravově Rosičce, Horním Žďáru a Přesece.

„V současné době je na Jindřichohradecku 151 sborů a 4618 členů,“ doplnil Mihal.

Když se na shromáždění ohlédl za činností v uplynulých pěti letech, nemohl nevzpomenou mimořádných událostí, při kterých hasiči zasahovali.

V lednu 2006 jižní Čechy zasáhla sněhová kalamita a hasiči odstraňovali nejenom spadlé větve a stromy, které se lámaly pod tíhou sněhu, ale také odstraňovali sněhové převisy a rampouchy ze střech. O dva měsíce později přišlo oteplení a hasiči měli plné ruce práce s tajícím sněhem a velkou vodou. Čerpali vodu ze sklepů, ale také se podíleli na stavbě protipovodňových zátarasů.

„V noci z 18. na 19. ledna 2007 se i nad Jindřichohradeckem přehnal orkán Kiril a do boje s jeho následky se zapojili také dobrovolní hasiči,“ připomenul Mihal. Dále vybral několik čísel ze statistiky požárů, těch bylo na území okresu za posledních pět let 832 a způsobily škodu za 72,7 milionu korun. Uchráněné hodnoty přitom byly vyčíslené na 264,8 milionu. Zraněno bylo 23 osob, čtyři byly usmrceny.

„Sdružení hasičů na vlastní činnost dostává jen minimální dotace. Největším problémem v našem okrese je placení členských příspěvků. Ten na jednoho člena činí 100 korun ročně a na mladého hasiče 60 korun,“ zdůraznil.

Důležitou oblastí činnosti SDH jsou i soutěže v požárním sportu. Pro letošní rok okresní sdružení hasičů plánuje okresní soutěž hry Plamen na 15. května v Chlumu u Třeboně.

Okresní soutěž mužů a žen se uskuteční 29. května v Dačicích a na 2. října se chystá Závod požárnické všestrannosti mladých hasičů a dorostu ve Studené.

Na území okresu se uskuteční letos také krajská kola soutěží, a to Plamen 5. června v Nové Včelnici a 12. června krajská soutěž mužů a žen v Jindřichově Hradci.