Ten ryze český vnikl až po druhé světové válce v roce 1945 a tento rok ctí v obci dodnes. Letos tedy oslaví 65 let založení, a to při vlastní požární soutěži na konci května. „Soutěž bychom chtěli pojmout trochu slavnostněji. Pyšníme se několika funkčními historickými stříkačkami, včetně té koňské, o které se velmi dobrým způsobem starají Jiří Plachý se svým synem, takže se chystáme, že je určitě v květnu představíme,“ řekl velitel sboru Tomáš Křenek, který Sbor dobrovolných hasičů v Lomech také krátce představil.

V obci, která je součástí Člunku, a která má přibližně 160 obyvatel, tvoří hasičská základna skoro polovinu lidí žijících v Lomech. Starostou je již několik let Milan Kovář mladší. „Z toho máme devět žen a pět dětí,“ řekl Křenek s tím, že mu radost dělají i chalupáři, kterých je v obci hodně, a kteří se o dění ve sboru také zajímají. „Jednoho naše činnost zaujala tak, že se k nám rozhodl přidat,“ pochválil si velitel.

Výjezdová jednotka lomovských dobrovolníků čítá deset mužů. „Až na pár případů hořící trávy a hrabanky kolem trati však máme spíše zásahy technického rázu, zejména čerpání sklepů a studní po velkých deštích,“ upřesnil velitel jednotky. Členové zásahové jednotky se také zúčastnili cvičení s ČČK, kdy vynášeli zraněné osoby z rozbořené stodoly.

Základem technického vybavení je modernizovaná stříkačka PS 12. „Dále vlastníme již historické kousky PS 8, dvoukolovou DKV z roku 1932 a koňmi taženou stříkačku s příznačným jménem Floriánka,“ upřesnil Křenek a doplnil, že na obecním úřadu ve Člunku mají k dispozici také například elektrocentrálu či ponorné čerpadlo, které obec zakoupila pro oba své sbory, a které mohou v případě potřeby použít.

Jak potvrdil starosta Člunku Zdeněk Plachý, spolupráce s dobrovolnými hasiči v Lomech je výborná. „Dobrovolní hasiči v Lomech jsou velmi aktivní. Vedle mnoha společenských akcích, které v obci dělají, se účastní i řady brigád, například pomáhají s čištěním lesa po těžbě dřeva,“ uvedl Plachý a zdůraznil zájem obce o své dobrovolné hasiče. Na letošní rok plánují rekonstrukci hasičské zbrojnice, kde je potřeba provést odvodnění, opravu střechy, fasády a podlah.

Ples i turnaj

Vzornou spolupráci dokazuje i to, že když hasiči přišli o svůj společenský sál v místním hostinci, zapůjčil jim obecní úřad pro konání jejich plesu sál v bývalé škole v Kunějově. „Díky přístupu obce tak můžeme příští sobotu v Kunějově navázat na naše tradiční plesy,“ řekl velitel sboru Tomáš Křenek a doplnil, že o muziku se postará místní hudební skupina, složená i z několika hasičů, s názvem Suchej plátek. „Bude to naše první velké vystoupení a už se moc těším,“ řekl její baskytarista, šestnáctiletý kandidát hasiče Michal Vytrhlík. Z dalších akcích pořádaných v obci vyjmenoval velitel sboru alespoň některé. Začátek roku patří tradičnímu maškarnímu průvodu obcí. Samozřejmostí je stavění máje a pálení čarodějnic poslední den v měsíci dubnu. Dětský den spojený s kácením máje je taktéž v režii dobrovolných hasičů. Členové se také starají o stavění vánočního stromku na návsi a mikulášskou nadílku .

„Dále pořádáme turnaj v nohejbale , který se za své 16ti leté trvání stal pojmem, jenž přesáhl hranice okresu,“ řekl Křenek s tím, že mnoho lidí přilákají také zabijačkové hody. Podle jeho slov je další perličkou start hráče z dalekého Madagaskaru.

Old boys

Pravidelně vyjíždí lomovští hasiči na požární soutěže ve dvou družstvech. Ovšem na horké domácí půdě nastupuje družstvo třetí, takzvané OLD BOYS. Jedná se o zasloužilé hasiče s věkovým průměrem nad 60 let, včetně nejstaršího člena místního sboru Milana Kováře staršího. „Svými výkony a výsledky nás opravdu udivují,“ vysekl poklonu tomuto družstvu Křenek.