Český Rudolec/FOTO/ - 8. květen 2010 byl pro téměř 3000 hasičů z 288 hasičských sborů s téměř celé České republiky velmi významným dnem. Tentokrát vyjímečně hasiči nevyjeli k likvidaci požáru, ale k pokusu o překonání světového rekordu.

A to rekordu v přepravě vody na vzdálenost 63,460 km ve velmi členitém terénu. Z nadmořské výšky 208 m n.m v Dolní Loučce v Jihomoravském kraji přetlačovalo 170 hasičských stříkaček na vzdálenost téměř 64 km vodu až na nejvyšší vrchol Žďárských vrchů DEVĚT SKAL.

Bylo napojeno 3371 hadic, které se musely v každém úseku naplnit a pak všichni společně tlačili vodu přes údolí a kopce Českomoravské vrchoviny až na vrchol Devíti skal ve výšce 836 m n.m. To všechno sladit byl skutečně úctyhodný výkon.

Tento „bláznivý nápad“ jak říká sám autor projektu ze Sboru dobrovolných hasičů v Nových Dvorech na Žďársku bratr Jiří Sáblik, vznikl v jeho hlavě již před 3 lety. Pokus se měl konat již v loňském roce, ale pro nedostatek hadic a složitost závazného zajištění 3000 dobrovolných hasičů a téměř 200 hasičských stříkaček, se musel pokus o utvoření rekordu odložit.

Rekord, na jehož vytvoření se podílelo i družstvo SDH Český Rudolec , jako jediné z okresu Jindřichův Hradec, je výkonem nebývalým . Je to neoficiální světový rekord, na jehož uznání a se zápisem do Guinessovy knihy rekordů by bylo potřeba desítky tisíce korun , aby mohl být zápis proveden. Byl však vytvořen skutečný český rekord v dálkové dopravě vody , který je v naší republice uznán.

Vladimír Šabatka