Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Novosedel jsou u všeho dění v obci

Novosedly nad Nežárkou - Psát seriál o dobrovolných hasičích je nejen poučné, ale člověk se setká i s řadou zajímavých a milých lidí.

30.9.2009
SDÍLEJ:

Ze života dobrovolných hasičů v Novosedlech nad Nežárkou. Foto: archiv SDH Novosedly

V kuchyni starosty Sboru dobrovolných hasičů v Novosedlech nad Nežárkou Václava Šaška je útulno, na stole voní káva a domácí atmosféru podtrhuje na židli odpočívající kočka.

Kronikářka Sboru Marie Kotková přinesla pro jistotu dva díly kroniky a představování místního Sboru už nic nechybí.

Rok tří výročí

Před samotným představením je však nutné připomenout, že v letošním roce oslavila obec 650. výročí své existence, v rámci něhož se uskutečnil i v pořadí třetí sraz rodáků. K velkolepým oslavám se přidalo také 40. výročí založení místního fotbalového klubu.

„Všechna tato výročí jsme oslavili v jednom dnu a aktivně se do nich zapojili také naši hasiči,“ řekl Václav Šašek. Dobrovolní hasiči tak stáli čestnou stráž při odhalování pamětní desky místnímu letci Václavu Žateckému, zabezpečovali dopravu v obci či zorganizovali ukázku požárního útoku se starou stříkačkou taženou koňmi, která je jejich pýchou.

Samotný Sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1895. K dnešnímu dni má 93 členů, z toho 60 mužů, 21 žen a 12 mladých hasičů. Nejstarším členem je Václav Nerud, který oslavil dne 16. září devadesát let. U sboru je od 1. ledna 1954.

Novosedelský Sbor má jednu devítičlennou zásahovou jednotku, jejímž velitelem je Jaroslav Čuta. „V roce 2006 se nám podařilo získat grant na vybavení zásahové jednotky. O rok později jsme získali dotaci na generální opravu vozu Avia 30 speciál, kterou kvalitně provedla firma AR Servis a v roce 2008 grant na vybudování šatny pro zásahovou jednotku v hasičárně,“ vypočítal finanční dotace, se kterými Sboru pomohl obecní úřad, Václav Šašek, který zároveň vyzdvihl práci Rostislava Nohavy mladšího, který se vzorně stará o většinu techniky Sboru.

Pro technické zásahy využívají plovoucí čerpadlo, elektrocentrálu či motorovou pilu. V posledních letech se totiž spíše než s ohněm potýkají s nepříznivým počasím. Mezi největší zásahy patří bezesporu odstraňování následků záplav v roce 2002. Dobrovolní hasiči zasahovali a pomáhali v obci Majdalena a Klec, kde zajišťovali evakuaci a dohlíželi proti rabování obce. Společně s vojskem a členy SDH Klec pomáhali evakuovat dětský letní tábor Paprsek.

„Zásahů máme samozřejmě více. Většinou se jedná o odčerpávání vody ze sklepů či odstraňování polomů po ničivých vichřicích, které se nevyhnuly ani našemu regionu,“ upřesnil Václav Šašek.

Hasiči pro obec

Novosedelští hasiči ve spolupráci s TJ SK Novosedly nad Nežárkou provádí sběr železného šrotu, zajišťují stavění máje, pomáhají zabezpečovat dětský den, pořádají pro děti loučení se školním rokem a loučení s prázdninami, kdy zároveň i kácí máj, přispívají na Mikulášskou besídku, dětský karneval, na zájezdy dětí na kulturní akce, zajišťovali například osvícení kostela v době vánočních svátků a nezapomínají na životní jubilea.

Účastní se i bohužel posledních rozloučení se svými členy. Každoročně pořádají Svatováclavskou pouť, jejíž tradici obnovili v roce 1997 a samozřejmě, že každoročně nechybí v obci hasičský ples.

„Na vesnici se neobejdeme bez pomoci druhého a bez pomoci sponzorů. SDH si cení dobré spolupráce s TJ SK Novosedly nad Nežárkou, s vedoucí Vinárny Mirkou Havlovou, s obecním úřadem, s AR Servisem a ostatními spolky, které nám při naší práci hodně pomáhají,“ řekl na závěr starosta Sboru Václav Šašek.

Mladí bodovali

K požárnímu sportu se podařilo v dubnu 2005 získat 21 dětí. Družstvo mladých hasičů zakládala Veronika Jirsová a Vladimíra Čutová. „Děti nás velmi překvapily, neboť již v červnu při oslavách 110. výročí založení SDH se družstvo starších dětí umístilo na prvním místě a družstvo mladších dětí na místě třetím,“ vzpomíná a v kronice ukazuje Marie Kotková. V roce 2006 v okresním kole hry Plamen, která se uskutečnila v Novosedlech nad Nežárkou, získaly děti třetí místo.

„Největším sportovním úspěchem se můžeme pochlubit postupem družstva dorostenek z okresního kola hry Plamen v Hrdlořezích v roce 2007 do krajského kola v požárním sportu ve Strakonicích, kde obsadily čtvrté místo,“ pochválila mladé hasiče Kotková. Zde se účastnilo soutěže i družstvo žen, které celkově skončilo páté. To se účastní soutěží, většinou s velmi pěknými výsledky již od roku 2005.
Jak dále kronikářka potvrdila, také v loňském roce dosáhli mladí hasiči výrazného úspěchu, kdy při okresním kole hry Plamen v Hamru obsadily dorostenky třetí místo a vybojovaly si tak postup na krajské kolo do Prachatic. V celkovém pořadí pak byly dorostenky čtvrté. V soutěži jednotlivců obsadily dorostenky Veronika Bartošová druhé, Monika Bartošová třetí a Eliška Průchová čtvrté místo. Vítězky na prvních třech pořadích se účastnily Mistrovství České republiky hry Plamen a dorostu SH ČMS v Trutnově. Zde Monika Bartošová obsadila devátou příčku v celkovém pořadí z 38 účastnic.

Již tuto sobotu zajišťují pod záštitou okresního sdružení hasičů v Novosedlech další závod požárnické všestrannosti Plamen pro děti a dorost. „Děti nám již bohužel odrostly, ale na startu budeme mít dorostenecké družstvo chlapců,“ potvrdila kronikářka Sboru Marie Kotková, která zároveň na tuto akci pozvala všechny zájemce o požární sport.

Autor: Miroslav Cihelka

30.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Odemčené dveře stály seniorku 40 tisíc korun

Porodnice v Jindřichově Hradci. Ilustrační foto.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

V Los Angeles už někteří Češi odvolili

Los Angeles - Na Generálním konzulátu České republiky v Los Angeles mají již první volební den za sebou.

OBRAZEM: V knihovně otevřeli bibliobox. Poslouží ve dne i v noci

Jindřichův Hradec - Od čtvrtka je možné knihy do knihovny vracet i mimo otevírací dobu.

Kam o víkendu v okrese na fotbal

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Fotbalové soutěže mužů na Jindřichohradecku mají o víkendu na programu zápasy 9. kola.

Biatlonisté ze Starého Města přivezli ze šampionátu pět titulů

Bystřice pod Hostýnem - Sezona letního biatlonu vyvrcholila v Bystřici pod Hostýnem mistrovstvím republiky dorostu a dospělých.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení