VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči ze Člunku připravili netradiční soutěž

Člunek - Počátky dobrovolných hasičů jsou ve Člunku úzce spjaty s německým obyvatelstvem.

9.9.2009 1
SDÍLEJ:

Ze života dobrovolných hasičů v Člunku. Foto: archiv SDH Člunek

„Obec ležela v Sudetách a žilo zde přes devadesát procent Němců,“ vysvětlil starosta Sboru dobrovolných hasičů Petr Strnad a upřesnil, že novodobá historie začala těsně po druhé světové válce.

V současné době má Sbor obce ležící na hlavní silnici z Jindřichova Hradce do Kunžaku asi 40 členů a z nich je i několik žen. „Práce našich dobrovolníků si velmi vážím. Kromě vlastní činnosti organizujeme v obci několik dalších společensko kulturních akcí, jakými jsou tradiční masopust, dětský den, mikulášská či vánoční besídka a podobně,“ vypočítal Strnad. Mezi největší akce však bezesporu patří pravidelný pouťový fotbalový turnaj, který se však letos kvůli špatnému počasí neuskutečnil.

V minulosti se hasiči účastnili i řady brigád. „Obec má několik vlastních zaměstnanců a naší pomoci už není potřeba tolik jako dřív,“ vysvětlil Strnad. Se vznikem výkupny surovin zanikla v obci také tradiční železná neděle. Nyní se tak dobrovolníci starají především o požární nádrž a dva obecní rybníky, které dostali do správy. Kromě samotného čištění hrází a vysekávání břehů v rybnících chovají také vlastní ryby a v požární nádrži umožňují místním dětem nekomerční rybolov.

Netradiční soutěž

Hlavní náplní čluneckých hasičů jsou soutěže v požárním sportu. „Vlastních zásahů je jenom velmi málo a tyto soutěže nám umožňují udržet členy zásahové jednotky v dobré kondici,“ upřesnil starosta Sboru. To samé také platí o přenosné stříkačce, kterou používají k soutěžím i zásahům. Vyvrcholením sezony je soutěž v požárním sportu O pohár starosty obce. Ta poslední se uskutečnila minulou sobotu.

„Nakonec přijelo celkem dvanáct družstev, což je mnohem víc než v minulých letech,“ pochvaloval si Strnad. Podle jeho slov ani tentokrát nezaváhali dva největší favorité a po dvouletém kralování hasičů z Horního Meziříčka si letos hlavní cenu odvezlo družstvo z Horních Němčic. Vlastní soutěž dělají ve Člunku pravidelně, letos ji však z hřiště přenesli na náves, kde mají ideální technické zázemí, to znamená klubovnu s výčepem, kuchyní a sociálním zařízením, ale také dostatek parkovacích míst a vhodný profil tratě. A právě toho při plánování soutěže Člunečtí využili a do požárního útoku začlenili také nedaleký potok, který musela soutěžní družstva překonávat.

„Jsem rád, že podle názoru všech přítomných družstev měla soutěž velký úspěch a pro příští rok se pokusíme trať zase o něco zatraktivnit,“ slíbil starosta Sboru.

O přípravu dvou soutěžních mužských, dvou dívčích a jednoho chlapeckého družstva se starají především Jan Stránský a Vlastimil Řezáč. „Pan Řezáč je našim nejstarším členem a Honza Stránský dlouhá léta vedl hasiče na Jitce, takže oba mají určitě mnoho zkušeností, které našim členům mohou dál předávat,“ řekl Strnad s tím, že jej těší především zájem mladé generace o požární sport a hasičskou problematiku jako takovou. „V příštím roce bychom chtěli založit také družstvo žen, ale vše je zatím pouze v začátcích,“ uzavřel starosta Sboru.

Výměna generací

Asi před dvěma roky došlo ve Sboru dobrovolných hasičů ve Člunku ke dvěma zásadním změnám. Starostou Sboru se stal právě Petr Strnad a někdejšího velitele vystřídal Jakub Čachotský. „Mezi největší naše úspěchy řadím to, že se nám podařilo Sbor zkonsolidovat a zabránit jeho rozpadu. Také nás těší již zmiňovaný zvýšený zájem ze strany dětí a vytvoření nových družstev,“ uvedl Strnad. Na druhou stranu je stále málo aktivních členů, kteří by se na akcích místních hasičů podíleli. „To je asi jako všude jinde, ale určitě bych přivítal, kdyby se podíl těch aktivnějších zvětšil,“ dodal starosta .

Autor: Miroslav Cihelka

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Letošní předávání cen Spokojený zákazník Jihočeského kraje.
15

Cenu Spokojený zákazník Jihočeského kraje letos převzalo 17 podnikatelů

Ilustrační foto

Stolní tenisté bojovali o tituly, kraloval Šindelář ze Studené

V restauraci řádil zloděj

Lomnice nad Lužnicí - Neznámý pachatel využil nepřítomnosti obsluhy a odcizil hotovost.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

OBRAZEM: V Radouni se sešli malí i velcí

Horní Radouň - V kulturním domě v Horní Radouni se odehrálo předvánoční setkání.

Koledy si zazpívá celé Česko již ve středu

Jindřichohradecko – Dvaatřicet míst se letos na Jindřichohradecku přidá k předvánoční akci Česko zpívá koledy, kterou pořádá Deník ve spolupráci s Českým rozhlasem a v Jindřichově Hradci také s Rádiem Česká Kanada.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT