Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči ze Žíteče vlastní historické rarity

Žíteč - Zásahy by spočítali na prstech jedné ruky, při požárních soutěžích se umisťují v hloubi startovního pole.

14.10.2009
SDÍLEJ:

Ze života dobrovolných hasičů v Žíteči.Foto: archiv SDH Žíteč

Přesto čítá Sbor dobrovolných hasičů v Žíteči, obci nedaleko Chlumu u Třeboně, kde žije asi 200 obyvatel, 45 lidí.

„Při soutěžích opravdu nepatříme mezi ta družstva, co přijedou ve speciálních dresech, se speciálním vybavením a před požárním útokem si dají ještě rozcvičku. Snažíme se však být u všeho společenského dění v obci, což určitě mnoho lidí oceňuje,“ řekl velitel Sboru Ladislav Krejčí.

Dobrá parta

Věkovým průměrem patří mezi mladší Sbor a kromě tradičních akcích, na kterých se spolupodílí, jako jsou oslavy Mezinárodního dne žen, stavění máje či mikulášskou besídku, organizují i vlastní akce.

„Například v roce 2007 se domluvilo asi devět lidí a za vlastní peníze jsme vyrazili na týdenní lyžařský výlet do Vysokých Tater, ale společných zážitků máme mnohem víc,“ řekl Krejčí. Velkou pozornost věnují také brigádnické činnosti, zejména údržbě prostranství okolo hasičské zbrojnice či při údržbě návesních rybníků, které slouží jako požární nádrže. V současné době již myslí na závěr roku a začínají ve spolupráci s městysem Chlum u Třeboně a místním pohostinstvím připravovat mikulášskou besídku a především hasičský ples, který se koná pravidelně 25. prosince. „V průběhu roku se scházíme tak jednou za měsíc, v období příprav četnost schůzí samozřejmě roste,“ dodal velitel.

Sbor byl založen v říjnu roku 1897. Starostou je František Biňovec a velitelem Ladislav Krejčí. Jsou schopni vytvořit dvě družstva mužů a jedno družstvo žen. V zásahové jednotce je zařazeno devět členů. „Také máme samostatné družstvo hasičů starších, které předvádí ukázky v dobových uniformách se zrekonstruovanou stříkačkou z roku 1942, která je plně funkční,“ uvedla zapisovatelka Renata Pávková.

Děti vyrostly

Jak už to u menších sborů bývá, také v Žíteči řeší generační problém. „V současné době nám chybí dětská kategorie. Ta byla nejsilnější na začátku 90. let minulého století, kdy jsme například pod vedením našeho dlouholetého velitele Bohuslava Lexy, ještě jako žáci získali první místo v soutěži v Chlumu u Třeboně,“ potvrdil Ladislav Krejčí, který se stal velitelem v roce 2000 ve svých 23 letech. Zřizovatelem zásahové jednotky je městys Chlum. „Máme vynikající spolupráci,“ uvedl Krejčí a doplnil, že již nyní sepisují požadavky na příští rok: „Starosta Jiří Hájek nám vždy vyšel vstříc, takže doufáme, že tak tomu bude i nadále.“

Zásahová vozidla mají v Žíteči vlastně dvě. Tím druhým je požární Zil, u kterého se nyní snaží z vlastních prostředků opravit cisternu, aby bylo opět schopné zásahu. S ním zasahovali například při požáru v pohraničním pásmu Chlum u Třeboně – Litschau, kde zůstala kvůli nerovnému terénu ostatní zásahová vozidla daleko před požárem a Zil se díky svým rozměrů dostal až k němu.

Žena velitelka

Když absolvovala Ljuba Biňovcová v loňském roce velitelský kurz zakončený zkouškou, byla podle vyučujících první ženou, která tímto kurzem prošla. „Ve Sboru jsem asi dva roky a vzhledem k tomu, že jsme vytvořili ženské družstvo, potřebovali jsme také velitelku a volba padla na mě,“ vysvětlila Biňovcová.

Autor: Miroslav Cihelka

14.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení