"V srpnu pětačtyřicátého roku zakládali Sbor naši tátové. Museli založit nový, protože celá předválečná historie vesnice byla německá, a tak jim nebylo dovoleno na německý sbor navázat,“ vysvětlil v sobotu Pavel Křenek, který dnes patří k družstvu nejstarších hasičů v Lomech, tedy takzvaných Old boys. Jejich věkový průměr je 60 let.

Zavzpomínal i na rok 1968, kdy si otcové hasiči pozvali své syny do hospody, aby jim předali štafetu. „Ve Sboru tak byli kluci kolem 16 – 17 let. Makali jsme na hasičárně sedm dní v týdnu a pokud šlo o soutěže, vyhrávali jsme kde co. Tehdy jsme byli hvězdy,“ vzpomíná Pavel Křenek.
I on předal pomyslnou otcovskou štafetu, velitelem místních hasičů je nyní jeho syn Tomáš: „Pětašedesátileté výročí dnes slavíme soutěží svatého Floriána, kam se přihlásilo 11 družstev.“ Kromě klasické soutěže v požárním sportu mělo den zpestřit i druhé kolo, tedy klání s historickou koňskou stříkačkou Floriánkou pocházející z roku 1892. Ta ale hned v prvopočátku odmítla poslušnost, a tak se přítomná družstva dohodla, že se i v druhém kole vrátí ke klasice. Vítězství si z Lomů nakonec odvezli dobrovolní hasiči z Horních Němčic, druhá byla Roseč a třetí Horní Meziříčko. Místní Old boys sice uzavřeli 11. příčkou pořadí, ale jak uvedl Tomáš Křenek, ve své kategorii byli vlastně první.

Raritou hasičů v Lomech je jejich sportovní a kulturní referent Miroslav Chytrý. Raritou proto, že je to nefalšovaný Pražák, který byl podle svých slov „integrován do součásti obce v místním restauračním zařízení“. Jeho náplň práce prý ale občas není jednoduchá, ráno třeba musel „starší chlapce“ obejít s motivační láhví, aby soutěžní družstvo přilákal na start.

Sobotní oslavy pak také doplnili svou ukázkou vyproštění osob z havarovaného vozidla jindřichohradečtí profesionálové, kde jim za figuranty s radostí posloužili místní hasiči. Chybět nesměla ani ukázka první pomoci Českého červeného kříže (ČČK). „Chlapi za mnou přišli, že chtějí ukázku, zrovna když jsem měla knedlíky v hrnci. Tak jsem šla honem volat a zařizovat,“ prozradila ředitelka oblastního spolku ČČK Zdeňka Hanzalová, která má pod zdejším hřištěm chalupu a Lomáky už mnohokrát zapojila do svých akcí a aktivit.