Starostou je Tomáš Tourek a velitelem David Uhlíř, který řečický Sbor také blíže představil.

„Každý rok pořádáme několik akcí. Tradičně začínáme hasičským plesem, který je letos 6. února v kulturním domě v Kardašově Řečici. Patří mezi největší společenské události ve městě a také letos máme připravenou bohatou tombolu,“ ujistil Uhlíř s tím, že pro zájemce už je k dispozici na autobusové zastávce i předprodej lístků.

Z dalších aktivit, které dobrovolní hasiči v Kardašově Řečici každoročně pořádají, vybral velitel alespoň ty základní. „Na jaře zajišťujeme tradiční sběr železného šrotu, v dubnu pak pálení čarodějnic a stavění májky. V červnu nesmíme chybět na dětském dnu a poslední srpnovou sobotu pořádáme vlastní soutěž v požárním útoku, po které vždy následuje zábava,“ vyjmenoval některé akce Uhlíř. Podle jeho slov již několik let zajišťují divácky oblíbený tunning na letišti v Jindřichově Hradci a v loňském roce zde také pomáhali organizovat ve spolupráci s policisty dopravně bezpečnostní akci pro motorkáře. „Přímo v Kardašově Řečici jsme pomáhali při organizování cyklistického závodu a každý rok zajišťujeme požární dozor na akcích na náměstí, jako jsou například vánoční trhy,“ doplnil velitel.

Práce s mládeží

Od roku 2008 mají v Kardašově Řečici znovu hasičský kroužek pro děti, který má dnes 18 členů. „O děti se stará Lenka Heřmánková, které za její výbornou práci skládáme velikou poklonu,“ uvedl velitel Sboru David Uhlíř. „Dosud jsme se s dětmi zúčastnili několika okolních soutěží a letos bychom se poprvé chtěli přihlásit i do dětské požární soutěže Plamen,“ uvedla Heřmánková, které s vedením dětí výrazně pomáhá Helena Machová. „Ráda bych poděkovala také našim hasičům, kteří nám umožňují cvičit na jejich technice, a také nám pomáhají s dozorem při našich výletech,“ ocenila podporu celého Sboru vedoucí dětského kroužku, která zároveň připravuje internetové stránky řečických dobrovolníků. „Internetovou stránku jsme založili, ale zatím je v začátcích,“ upřesnila Heřmánková.

Sportovní úspěchy

„Soutěžemi se bavíme. Nejsme v žádné lize, ale rádi jezdíme za našimi přáteli do okolních i vzdálenějších obcí na jejich pohárové soutěže. Stabilně máme jedno mužské, jedno ženské a dvě dětská družstva a nechybí ani úspěchy,“ uvedl velitel Sboru a v nadsázce vyzdvihl i dobré výsledky v pivních štafetách, které jsou doprovodnou součástí většiny soutěží. V srpnu navíc organizují vlastní soutěž zakončenou zábavou.
Jednotka Sboru dobrovolných hasičů obce Kardašova Řečice, která má 17 členů, spadá do kategorie JPO III. K výjezdům mají k dispozici Liaz Cas 24 a Avii DA 12. „Každoročně vyjíždíme asi k 25 zásahům nejrůznějšího charakteru, ale převážně se jedná o požáry nebo následky větrných smrští,“ uvedl velitel jednotky David Uhlíř, který upřesnil, že výjezdové časy po vyhlášení poplachu, se pohybují okolo 5 až 7 minut, a to jak ve dne, tak v noci. „Touto cestou bych velice rád poděkoval všem členům zásahové jednotky za jejich obětavost a dobrou práci při zásazích,“ ocenil členy výjezdové jednotky její velitel. Bohužel i v dnešní době existují lidé, kteří si práce jak profesionálních, tak dobrovolných hasičů příliš neváží. „Každoročně jedeme i k několika planým poplachům,“ povzdechl si trochu Uhlíř.

„Stěžovat si ale rozhodně nemůže na podporu města. V činnosti nám velice pomáhá městský úřad v čele se starostou Petrem Nekutem,“ řekl Uhlíř a hned svá slova zdůvodnil. „Například v loňském roce bylo naše zásahové vozidlo CAS 24 na opravě, kde byla vyměněna nádrž na vodu a vozidlo bylo doplněno o nový vysokotlaký proud, který je pro nás velice potřebný, neboť šetří vodu. Celá oprava vyšla asi na 245 tisíc korun, z nichž 100 tisíc poskytl Jihočeský kraj a zbylé peníze pak dodalo město,“ upřesnil Uhlíř.

„Na naše hasiče jsme opravdu hrdí. Každoročně vyjedou k mnoha nezřídka složitým zásahům, kde vždy prokáží výbornou až profesionální úroveň. Také proto se jim snažíme co nejvíce pomoci a hasiče podporujeme nejen z městské pokladny, ale získáváme peníze i z dotačních fondů Jihočeského kraje, se kterými počítáme i letos,“ pochválil řečické dobrovolníky starosta města Petr Nekut.