Při přípravě podkladů pro tento článek zapátral také v hasičské kronice, ve které se mimo jiné dozvídáme, že místní Sbor byl založen v roce 1875 a jeho prvním velitelem byl Jan Kondrys. „Nejedná se o klasickou kroniku. Jde spíše o výpisky z kroniky města, které se vznikem a působením našeho Sboru souvisejí. Bohužel se nám ale nedochovalo jméno autora těchto zápisů,“ vysvětlil Séč.

V minulosti bylo členy dobrovolných hasičů několik osobností známých ve Strmilově i za jeho hranicemi. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu František Staněk, člen první československé vlády, který má na Náměstí také svou bystu.

Dodnes také s úctou vzpomínají na Ladislava Aleše, starostu i velitele Sboru, který na konci devadesátých let minulého století vzkřísil dobrovolné hasiče z dlouholetého spánku. Za jeho vedení vznikla ve Strmilově dvě soutěžní družstva mužů, ale také družstvo žen. Zvýšil prestiž zásahové jednotky a zasloužil se o větší zapojení hasičů do společenského dění ve městě.

Když se v roce 2005 odstěhoval, zanechal po sobě fungující Sbor, ve kterém je v současnosti 36 členů. Jeho starostou je Jiří Sedlák.

Za jinou obec

Z různých příčin se před několika lety rozpadla všechna soutěžní družstva a jen velmi těžko se dávají dohromady. Tři hasiči se dokonce rozhodli závodit s družstvem ze Žďáru, se kterým slaví velké úspěchy. „Letos se nám k hasičům podařilo přivést čtyři mladé hasiče, takže doufáme, že i s jejich pomocí soutěžní družstvo našeho Sboru opět postavíme,“ přeje si Rudolf Séč.

Chybí vedoucí

Dalším problémem je podle jednatele také absence dětské základny. „Vím, že zájem ze strany dětí by byl, chybí nám však lidé, kteří by se jim věnovali. Jedná se totiž o velice, zejména časově, náročnou činnost,“ řekl Séč s tím, že situací se zabýval i starosta města, který Sboru v případě založení dětské základny přislíbil ještě větší pomoc.

Čtyři mladí hasiči přišli asi před dvěma měsíci k zásahové jednotce. Ta má tedy v současné době čtrnáct členů a jejím velitelem je Tomáš Kučera. „Dříve jsme bývali v kategorii plošného pokrytí o stupeň výše, ale reorganizací požární ochrany jsme se dostali do současné kategorie JPOV,“ uvedl Kučera. Sbor má na svém kontě ročně několik zásahů. Letos například hasili pět požárů. „V roce 2002 jsme získali Medaili za mimořádné zásluhy při odstraňování následků povodní, kdy členové našeho Sboru pomáhali v obci Klec na Třeboňsku,“ dodal velitel zásahové jednotky, který zároveň pochválil skvělou spolupráci s městským úřadem.

close zoom_in

„Přestože jsme v nejnižší kategorii plošného pokrytí, vybavením se vyrovnáme i větším sborům, za což vděčíme především naší radnici,“ potvrdil Kučera.
Chloubou strmilovských hasičů je požární cisternový automobil T-148, který v roce 2007 získali bezplatným převodem z vojenského útvaru v Pardubicích. „S pomocí dotace z Jihočeského kraje a především díky nespočetným hodinám našich hasičů, se nám podařilo dát vozidlo ve firmě místního podnikatele Jiřího Poruby do současného stavu,“ uvedl dále Kučera.

Ve výbavě mají strmilovští hasiči také přenosnou motorovou stříkačku, motorovou pilu či plovoucí čerpadlo.

Další chloubou je ale časomíra, se kterou objíždějí například závody Táborské hasičské ligy či okresní a krajské přebory. „V současné době, kdy se při soutěžích počítají setiny sekundy, se bez pořádné časomíry neobejde žádný kvalitní závod,“ vysvětlil Rudolf Séč, který spolu s Jaroslavem Paulusem časomíru obsluhuje. „Její součástí je startovací pistole, dva displeje a terče, vozíme ji v naší skříňové požární Avii, ze které ji můžeme i v případě nepříznivého počasí ovládat,“ upřesnil jednatel Sboru a doplnil, že o služby strmilovských hasičů je velký zájem.

Hasiči jsou také nedílnou součástí společenského života. Se Svazem žen se například podílí na organizování maškarního průvodu či s místními skauty pořádají dětský den. Také pomáhají při organizování cyklistických závodů nebo ve spolupráci se sportovci zorganizovali několik koncertů, například skupin Tři sestry nebo Kryštof. Plně v jejich režii je pak stavění a kácení máje.