Přesto v době našeho rozhovoru s jejím velitelem Václavem Hojkem nebyl nikdo z jejích členů v hasičské zbrojnici přítomný.

„Kluci jsou většinou ze Suchdola nebo jeho nejbližšího okolí, takže pohotovost drží doma,“ potvrdil Hojek a následně se pustil do představení Sboru.

Ten vznikl již v roce 1884, kdy se na výzvu k jeho založení přihlásilo 60 mužů. K vážnému omezení činnosti Sboru došlo v období obou největších konfliktů minulého století. V průběhu druhé světové války musel Sbor například úplně zastavit své spolkové aktivity a směl vyjíždět pouze k požárům. Plná činnost byla obnovena opět až 14. října 1945.

Členská základna sboru čítá v současné době 88 členů, z čehož je 16 žen a 9 dětí. Starostou je od roku 2000 Stanislav Šperlín, vedoucím mládeže Karel Trsek. Nejstarším členem je pak František Kropík, kterému je 88 let a 82letý Jan Hojek pracuje u hasičů již 63 let.

Velitelem zásahové jednotky, ve které je zařazeno 25 členů, z čehož jsou tři velitelé a šest strojníků, je Václav Hojek.

„V letošním roce naše jednotka vstoupila jako první v Jihočeském kraji do plného režimu JPO II, což znamená, že od 1. června drží v každou denní i noční hodinu pohotovost čtyři členové jednotky ve složení velitel, strojník a dva hasiči,“ řekl Hojek. Družstvo má za úkol zabezpečit výjezd do pěti minut od vyhlášení poplachu a zajistit spoluobčanům rychlejší pomoc.

Vytvoření této jednotky stálo spoustu času a úsilí, několik návštěv u kolegů hasičů, kde již nepřetržitý provoz funguje delší dobu. Celkem příprava na nepřetržitou pohotovost zabrala přibližně rok intenzivní přípravy.

„Velký důraz klademe na školení a praktický výcvik našich hasičů, ve kterém nacvičujeme praktické situace, se kterými se můžeme u zásahu setkat,“ uvedl dále Hojek a potvrdil, že také proto se může při zásazích na své hasiče stoprocentně spolehnout. A těch není málo. Každoročně zasahují u několika desítek případů. Například letos už mají na svém kontě okolo 70 výjezdů, včetně zásahů u dopravních nehod s vyproštěním osob, pro které jsou také předurčeni.

„To je specifický druh zásahu, který vyžaduje zvláštní přípravu i technické zabezpečení. U nehod se často setkáváme se zraněními, proto jsem velmi rád za skvělou spolupráci s lékaři suchdolské záchranky, kteří nás pravidelně školí v poskytování první pomoci,“ pochválil spolupráci Hojek.

Sbor však nežije pouze zásahovou jednotkou. Jeho členové se aktivně podílí na kulturních a vzdělávacích akcích ve městě, mezi které patří stavění a kácení májek, zájezdy pro své členy, exkurze zbrojnic kolegů z HZS. Pro širokou veřejnost a děti z místních a okolních škol a školek pořádají u příležitosti svátku sv. Floriána den otevřených dveří, ve spolupráci s městským úřadem dvakrát ročně pořádají sběr železného šrotu.

Mezi největší úspěchy práce členů Sboru dobrovolných hasičů řadí výstavbu nové hasičské zbrojnice v letech 1990 až 1993, kdy svépomocí postavili budovu o třech garážích, bytu, malé a velké společenské místnosti, skladu potřeb CO a sociálním zařízením.

Rovněž navázali spolupráci se svými kolegy z rakouského Brandu, který je partnerskou obcí Suchdola nad Lužnicí. Spočívá ve výcviku pro případ u společných zásahů u dopravních nehod na mezinárodní silnici spojující Prahu a Vídeň v oblasti hraničního přechodu Halámky. Naposledy se oba sbory setkali 3. října v Halámkách, kde proběhly oslavy ke 20. výročí otevření hranic. Přestože v Suchdole nemají žádného člena s titulem zasloužilého hasiče, o vynikající individuality tu rozhodně nouzi nemají.

„Za všechny bych jmenoval našeho dlouholetého starostu Zdeňka Ficala, který je stále aktivní a v současné době se stará o naši kroniku,“ uvedl velitel zásahové jednotky.

Další činností, kterou se členové Sboru zabývají, je výchova hasičské mládeže. Už od šedesátých let minulého století zde funguje kroužek mladých hasičů a s malou přestávkou pracuje dodnes. Družstvo mládeže se pravidelně každý rok účastní okresní soutěže hry Plamen, ve které obsazují přední příčky. Také letos pořádají nábor mladých hasičů, který se uskuteční 30. října od 16. hodin v hasičské zbrojnici.