Ten vznikl již před více než 114 lety, 19. května 1895.

Od 2. května 2007 má SDH vlastní prapor s mottem: „Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“, který bývá k vidění při slavnostních příležitostech. Tento prapor byl pořízen z veřejné sbírky, na kterou přispěli nejen členové sboru, ale také obyvatelé Mníšku a okolních obcí či podnikatelé spolupracující se sborem a obec Stříbřec.

„Také u nás však došlo po sametové revoluci k určitému útlumu, který trval asi do roku 1993,“ říká jeden ze členů sboru Jiří Řimnáč, který je profesionálním hasičem v Třeboni.

V současné době je ve Sboru evidováno 38 členů, z toho osm žen. Nejstarším z nich je Miloslav Kocar, který se narodil v roce 1929. A starosta SDH František Kubín je na všechny patřičně hrdý. „Naši hasiči jsou velmi aktivní. Pravidelně se účastní hasičských soutěží a podílejí se i na kulturním dění v obci. Nezapomínají ani na naše tradice a pečují o vysloužilou techniku. Před několika lety například zrenovovali hasičskou stříkačku z roku 1931, u které dělal strojníka již můj otec,“ pochválil členy SDH Kubín.

Zásahy

Sbor má samozřejmě i zásahovou jednotku, jejímž zřizovatelem je obec Stříbřec. Jednotka je zařazena do kategorie JPO 5 a jejím velitelem je Jindřich Merčák. Působí v ní devět členů, z nich tři jsou zároveň i profesionálními hasiči, což dokládá její vysokou úroveň.

„Pravidelně provádíme u našich členů školení a nevyhýbáme se ani požární taktice a dalším předmětům tak, aby všichni měli znalosti i praktické dovednosti z co největšího okruhu činnosti hasiče,“ potvrdil Řimnáč.

Každoročně pomáhají při několika požárech či technických zásazích. V loňském roce například zasahovali u třech technických případů, které jsou u jednotky převládající. Také letos již hasiči zasahovali u požáru skladu sena ve Stříbřeci. Mezi největší akce však považují záchranné a likvidační práce při povodních v letech 2002 a 2006. V roce 2002 pomáhali v Třeboni a v Kleci, před třemi roky zasahovali při jarní povodni ve Staré Hlíně.

Členové sboru také velmi aktivně pracují pro obec. Každoročně pomáhají při údržbě zeleně, organizování oslav Dětského dne, pořádání Mikulášské nadílky či pořádání plesů a pouťové zábavy. Díky práci hasičů se v obci podařilo zrekonstruovat dětské hřiště a kurt na míčové hry.

Muži i ženy se pravidelně účastní soutěží v požárním sportu. A také v polovině července pořádají vlastní soutěž v požárním útoku. Tento týden v sobotu proběhne již 10. ročník Memoriálu Jiřího Černého, dlouholetého velitele místního SDH. Zároveň se družstva utkají i o Pohár starosty obce Stříbřec.