VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chci, aby led lítal až do třetí řady na tribuně, burcuje trenér Václav Prospal

České Budějovice – Odhodlání z něj doslova prýští. Jihočeský srdcař Václav Prospal je zpět z Ameriky a definitivně přebírá do svých rukou trenérské kormidlo českobudějovické hokejové lodi. Cíl jeho mise je jasný. Na konci dubna by rád s Motorem slavil vytoužený návrat do extraligy. „Lehké to ale rozhodně nebude,“ upozorňuje.

17.6.2018
SDÍLEJ:

Václav ProspalFoto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Už jste dorazili z Ameriky s celou rodinou?
Ano. Už jsme tady všichni. Je to stejné jako každý rok, když dětem skončí škola, tak se vracíme, abychom tady strávili léto. Teď to bude výjimečné v tom, že holky zde se mnou zůstanou a jediný, kdo odletí zpět, bude syn Vinny. Bude se prát o své místo v juniorské soutěži za mořem. Z rodinného hlediska to bereme, že by odešel tak jako tak. Takhle to bylo postavené, když jsem akceptoval tuto práci v Motoru. A ani bych nechtěl říkat práci. Hokej je moje láska a koníček. Celý život to tak bylo a přinesl mi spoustu potěšení. Jsem moc rád, že mi to rodina, hlavně manželka s holkami, umožnily. Daly mi zelenou, abychom se sem přesunuli a jsme momentálně tady.

Dlouhá cesta proběhla bez problémů?
Cesta není nikdy jednoduchá. Nikdy nevíte, co se může stát. Přiletíte do Frankfurtu a zruší vám let. Nebo tašky přijdou až za dva dny. To už se nám také stalo. Ale když se nad tím zamyslíte o týden později, tak jsou to malichernosti. Jde o to, že jsme na Hluboké kousek od Budějovic a máme kolem sebe rodinu. Jsme tady společně, což je důležité. Zatím je to krásné.

Stíhal jste na dálku sledovat přípravu Motoru, když jste si plnil své povinnosti u národního týmu?
Každý den mi chodila videa od mého asistenta Aleše Tottera. Naprosto důvěřuji našim kondičním trenérům Frantovi Bombicovi a Tomáši Cibulkovi. Oba sice vyznávají trochu jiný styl přípravy, přesto pevně věřím, že všechny tři skupiny hráčů, které tady máme, přijdou fantasticky připravené. My jako trenéři od nich máme zpětnou vazbu. Zatím se jim to líbí a jsou s přípravou spokojeni. Jsem moc rád, že příprava je ostrá a kluci dostávají za uši.

Snášejí vaši svěřenci náročné tréninky bez větších obtíží?
Hráči musí vědět, že je to pro jejich dobro. Bez pořádné letní přípravy se žádný hokejista neobejde. Je to určitě nezáživná část roku. Na druhou stranu je to bez jakéhokoliv tlaku, že musíte něco produkovat. Ráno si odmakáte své a pak máte celé odpoledne volno s tím, abyste přišel druhý den zase s úsměvem na rtu. To jsme klukům naznačili před startem letní přípravy. Byli srozuměni s tím, že bude trvat jedenáct týdnů. Pro některé to bylo něco nového. Ale na druhou stranu, proč toho nevyužít. Nebudu mluvit o tom, co bylo loni. Naskytla se možnost využít nějaký čas, tak jsme se toho chopili. Pevně věřím tomu, že se nám to vrátí v zimě.

Jaká je vlastně spolu s asistentem Alešem Totterem vaše role v letní přípravě? Veškeré pravomoce jste vložili do rukou kondičních trenérů?
Ano. Oba naši kondiční trenéři přesně ví, co dělají. Ale snažíme se tady být samozřejmě také co nejvíce. Třeba ve středu jsme se jeli podívat na naši reprezentační dvacítku do Salcburku a také si prohlédnout zdejší akademii. Já osobně jsem přesvědčen, že jednou přijde doba, kdy tady společná letní příprava nebude. Je to čistě můj názor a každý s ním nemusí souhlasit. Některý trenér až si to přečte, tak si bude třeba klepat na čelo, že tomu nerozumím. Jako hráč jsem to ale takhle měl přes dvacet let a fungovalo to fantasticky. Všechno je to o hlavě a přístupu. Jak ten hráč chce. Pokud nechcete, tak můžete mít nejlepšího kondičního trenéra na světě, ale stejně nic nenatrénujete. Vy musíte chtít. Musíte být tím, kdo řídí ten autobus. Ať je to jak chce, tak tělo je pracovním nástrojem každého hráče. Když si ho do sezony nepřipravíte, tak s tím trenér nic neudělá.

Zatím ale funguje pro většinu hráčů společná letní příprava. Jak už jste naznačil, odvádějí kondiční trenéři velmi dobrou práci?
Určitě. Péči o letní přípravu jsme svěřili právě do jejich rukou. Oni jsou s jejím průběhem zatím spokojeni a já také. Nechci, aby byli kluci na zimáku zavření celý den. Chci, aby sem přišli a za tři hodiny odpracovali to, co mají. Druhý den přišli a udělali to znovu. Odpoledne aby strávili se svými rodinami, nebo si šli sami zasportovat. Aktivní regenerace, to už je na nich. Určitě bych ale nechtěl, aby tady byli zavření jako stroje, když je venku třicet stupňů. Oba kondiční trenéři se s nimi domlouvají a myslím si, že to funguje výborně. S letní přípravou jsem maximálně spokojený. Ale na druhou stranu se všechno pozná zase až na ledě. Pokud však natrénováno mít nebudete, tak nemůžete mít nějakou fantastickou sezonu. Sebevědomí načerpáte jenom z toho, že máte natrénováno a víte, že jste tomu dal všechno. Můj názor je takový, že pokud bychom teď dali hráčům jednadvacet dní volno, jak to tady bylo zaběhnuté, tak ztratíte všechno to, co jste natrénovali. To nechci. Devalvovali bychom tím práci trenérů i hráčů, kterou tomu obětovali.

Na led jdete oficiálně šestnáctého července, ale sejdete se už o týden dříve?
To je další novinka, která naruší stereotyp, jenž tady fungoval. Trénovat budeme do konce června. Pak dostanou kluci devět dní volno, aby si trochu odfrkli. Ale věřím, že budou perfektně připraveni. Bude to takové zapracování. Někteří třeba měli jiné plány, ale takhle to prostě je. Jsem zastáncem toho, že po letní přípravě by stejně už žádné volno být nemělo. Volno má být po sezoně. Tady je sice jiná kultura, ale zkusíme to změnit. Věřím, že to bude fungovat. Sám jsem si tím prošel a čerpám ze svých zkušeností. Třikrát půjdeme na led u pana Pouzara, k tomu bude nějaká suchá příprava. Začneme zase trénovat, aby si kluci také zvykli na výstroj. Aby mi pak někdo nebrečel, že ho třeba tlačí brusle. Od šestnáctého července do toho vletíme naplno.

Podívejme se na hráčský kádr. Na postu brankáře počítáte napevno s Petrem Kváčou? Není ve hře jeho případný odchod do Colorada, které ho draftovalo?
Petr Kváča je draftovaný Coloradem a opět tam poletí na development kemp. Uvidíme, co se stane. Buď Colorado přijde s nějakou nabídkou, že by ho chtělo podepsat, anebo se vrátí k nám. Jeho smlouva má výstupní klauzuli takovou, že může odejít jenom do NHL. Počítám s ním jako s jedním ze dvou brankářů, kteří tady budou. Tím je to pro mě uzavřené. Vím, že se tady povídá ledacos, ale takhle je to pro mě uzavřené. Buď odejde do NHL, nebo bude tady.

V obranných řadách máte plný stav?
Máme k dispozici dvanáct obránců i se všemi mladíky. Mitch Fillman, Zdeněk Kutlák a Žiga Pavlin mají individuální tréninkový plán, ostatní se připravují s týmem. Samozřejmě nemůžeme mít v sezoně dvanáct beků, ale všichni si to budou muset uhrát. Že má někdo podepsanou smlouvu, ještě neznamená, že tady bude. Chci mít hladové kluky, kteří na ledě nechají srdce a přijdou skvěle připravení. Ať jste mladý, nebo starý, musíte mít takové myšlení, abyste chtěl být rozdílovým hráčem. Ne jenom, že se tady zařadíte a máte své jisté. Takové tady nechci.

Z útočníků by se měl do přípravy zařadit nový hráč David Michálek z Havlíčkova Brodu. Mohl byste ho charakterizovat?
Je to mladý hráč, o kterém hodně ví Aleš Totter. Přijde se poprat o svou šanci a nebude nás to stát ani korunu. Sám projevil zájem a Aleš mi potvrdil, že charakterově by to měl být výborný hráč. Čtrnáct dní se tady o to popere. Buď to k tomu bude, nebo nebude. Ale pokud nás někdo osloví a my jako trenéři se shodneme, že bychom se na něj chtěli podívat, tak proč toho nevyužít.

Chystáte příchod ještě nějakého útočníka?
Předně musím říct, že shánět posily není nic jednoduchého. Agenti nám nabízejí samého Gretzkyho. Není až tak jednoduché sestavit kádr. Jak říkám, jakýkoliv agent vám hráče vychválí takovým způsobem, že vám připadá jako nejlepší na světě. K tomu je třeba zohlednit zájem klubu. Cody Bradley, David Michálek, Vláďa Škoda, Karel Plášil, někteří naši mladí kluci. Ti všichni jsou tady na try – out. Nechtěl bych, abychom sem brali hráče, o kterých nejsem na tisíc procent přesvědčen, že budou rozdílovými pro naši sestavu. Nechci, abychom někomu takovému hned dávali smlouvu. Takhle už jsme přitom přišli o dva nebo tři hráče. Třeba i o prvního centra. A to nemyslím Vencu Nedorosta, který nám odešel do Plzně. Myslím někoho ze zámoří.

Poohlížíte se za oceánem i po dalších případných posilách?
Chtěl bych odtud přivést dva tři kluky, aby se mužstvo trochu okysličilo. Je tady výborná zkušenost s Kanaďanem Mitchem Fillmanem, který může být na beku opravdu rozdílovým hráčem. Uvidíme, jak se bude prezentovat Cody Bradley. Pracujeme na dalších hráčích. Kádr nebude nikdy uzavřený, dokud nám to budou pravidla umožňovat. Musí se to ale také podobat realitě, co si jako klub můžeme dovolit. A co bychom my jako trenéři chtěli a jsme schopní akceptovat. Pokud mi někdo bude tvrdit, že přiletí až první týden v srpnu, tak mu rovnou řeknu, aby si našel jiný tým. O takové hráče nestojím. Mitch Fillman, Žiga Pavlin, všichni to akceptují a přijedou dřív. Takovýhle přístup se mi líbí. Cody Bradley má smlouvu na try-out od patnáctého července, ale přiletí také už v polovině týdne. Chtěl jsem, aby se aklimatizoval, sžil se s novým prostředím a trochu poznal nové spoluhráče. Takové kluky chci. Ale pokud mi bude agent tvrdit, že hráč přiletí až prvního srpna, že je na to zvyklý, tak ať si jde rovnou do jiného týmu. Takové tady nechci. Realita, finance a chuť. To je důležité. Uvidíme, jak se situace vyvine, ale hledat budeme pořád. Hráčů na trhu jsou mraky, ale musíte vybrat ty správné za správnou cenu, jakou si klub může dovolit. A důležité je, aby ti hráči zapadli do týmu a zvedli ho. Hráč, který přijde z venku, musí být rozdílový. Ne, aby hrál třetí či čtvrtou lajnu, nebo seděl nahoře v press boxu a mačkal si tam do mobilu. Takové nechci.

Máte v plánu osm přípravných zápasů. Je to optimální počet?
Začínáme s Plzní, což je vítěz Prezidentského poháru v extralize s řadou budějovických hráčů. Pro fanoušky to bude určitě atraktivní soupeř. Nechtěl jsem hrát v přípravě nějakých dvanáct až čtrnáct zápasů. Spíš raději méně a více trénovat. Kromě Plzně se střetneme dvakrát s Lincem a německým Füchsem, jednou s Pavlodarem a asi i Chabarovskem. Jsou to týmy, které nás prověří. Ale nechci ani mluvit o prověření. Je to čistě o nás. Jak k tomu přistoupíme a jak se budeme prezentovat. Od toho přípravné zápasy jsou. Spousta kluků v těchto zápasech dostane možnost ukázat se a je na nich, jakou pozici si v týmu vybojují. Máme tady skoro sedm pětek.

Někteří mladíci odletí na reprezentační srazy. Je to komplikace?
Je pravda, že nám to trošku naruší plány. Máme ale řadu nadějných hráčů, kteří mají kariéru dobře našlápnutou. Když nám odletí pět kluků s reprezentací, tak budeme jenom rádi, i když to pro nás bude samozřejmě komplikace. U mladých hráčů je navíc hrozba draftu CHL do kanadské juniorky. Tam bude o nějaké naše kluky určitě zájem. Uvidíme, jak se rozhodnou. Jestli tady budou chtít zůstat, nebo jestli budou chtít zkusit štěstí za mořem. Se všemi se snažíme mluvit, abychom věděli, na čem jsme. A až šestnáctého července poprvé vyjedeme naostro, tak chci, aby led lítal až do třetí řady na tribuně, jak kluci budou makat. K tomu by mělo mít dobře natrénováno. Všechno je to jenom o jejich myšlení.

Autor: Pavel Kortus

17.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 16 000 Kč Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení elektrotechnik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, možnost i na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti;, , Požadavky: elektrotechnické vzdělání a uživatelská znalost práce na PC podmínkou, manuální zručnost, spolehlivost, pečlivost, samostatnost, znalost anglického jazyka výhodou, platná vyhláška č. 50/1978 Sb. § 5 a výše výhodou;, , Náplň práce: diagnostika a oprava slaboproudých elektronických zařízení, vedení záznamů a evidence oprav, dodržování pravidel ESD, BOZP a PO;, , Nabízíme: jednosměnný provoz, příjemné pracovní prostředí, možnost osobního růstu, mzdové ohodnocení dle dosažených výsledků - základní mzda + bonusy;. Pracoviště: Lifecycle lab s.r.o., Na Piketě, č.p. 535, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Veronika Bartošová, +420 778 505 930. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 18 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři elektrikář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT TELEFONICKY, Mzda 18 000,- (+ 3 000 prémie); náplň práce:kontroly, prohlídky a údržba zařízení provozu, výrobních strojů, Požadavky: vyhláška 50/78 §5,pečlivost, spolehlivost. Pracoviště: Btc group a.s., Jarošovská, č.p. 1338, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Zuzana Hůlková, +420 384 341 203. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 360 Kč Úředníci v oblasti správy průmyslu a dopravy referent/ka silničního správního úřadu. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platová třída: 9., Náplň práce: Výkon silničního správního úřadu v působnosti obce s rozšířenou působností., Požadovaný obor vzdělání: stavební (obor Dopravní stavby výhodou), Zkouška zvláštní odborné způsobilosti: Při územním rozhodování a při rozhodování na úseku stavebního řádu a vyvlastnění výhodou, Při správním rozhodování a dozorové činnosti v silničním hospodářství výhodou., Znalosti oboru: Správní řád, znalost problematiky stavebního zákona, znalost problematiky zákona o pozemních komunikacích a zákona o provozu na pozemních komunikacích, znalost veřejné správy , Další znalosti, dovednosti a předpoklady: výkonnost, pracovitost, komunikační dovednosti , spolehlivost, samostatnost, písemný projev na dobré úrovni, technická zdatnost, spolupráce, , pro-klientský přístup, jednání s lidmi, znalost práce na PC, řidičský průkaz skupiny B, ochota dále se vzdělávat, Podrobnosti přihlášky do výběrového řízení zájemci naleznou na www.mesto-trebon.cz, sekce Volná místa. Přihlášku je nutno doručit nejpozději do 21.11.2018 do 12:00 hodin.. Pracoviště: Město třeboň, Palackého nám., č.p. 46, 379 01 Třeboň. Informace: Dana Ranglová, +420 384 342 118. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 24 000 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka 2. stupně - aprobace Z, D, AJ, M. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: aprobace zeměpis, dějepis, anglický jazyk; matematika; pracovní doba dle rozvrhu a pedagogické činnosti; požadované předpoklady dle školského zákona; pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení;. Pracoviště: Základní škola jindřichův hradec i, štítného 121, Štítného, č.p. 121, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Luděk Možíš, +420 603 116 875.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ani hattrick kapitána Petra Gutheise nepomohl Větřní v posledním podzimním zápase k plnému bodovému zisku.

I.A: Větřní přišlo o vítězství v nastavení a přezimuje na dně

Ilustrační foto

Třeboň je v krizi a klesá ke dnu

Tlak na mě už byl docela velký, přiznává šťastný střelec Zdeněk Doležal

Kladno – Bez jednoho dne celý měsíc čekal na gól. O to větší radost z něj útočník ČEZ Motoru Zdeněk Doležal (25 let) měl. Byl totiž vítězný. Čtyři minuty před koncem prvoligového šlágru na Kladně (3:2) opět prokázal své šikovné ruce. Proháčkoval se až před domácího gólmana Brízgala a bekhendem poslal kotouč k jeho tyči.

Hokejisté Motoru šlágr na Kladně zvládli a nadále vládnou první Chance lize

Kladno – Jeden z nejlepších zápasů v letošní sezoně odehráli hokejisté ČEZ Motoru. Na horkém kladenském ledě vyhráli v utkání velmi dobré úrovně 3:2 a na čele tabulky první Chance ligy si nadále drží čtyřbodový náskok na druhou Jihlavu. Víkendový zápas s Havířovem mají Jihočeši předehraný (5:1), v pondělí se představí v Ústí nad Labem (18).

Cyklokros v Táboře. Přiletí světová esa.

Tábor - V Táboře se pojede 17.11. závod Světového poháru v cyklokrosu. Vyrazíte? Na dotazy Deníku odpovídal Petr Balogh.

Nesmírně cenné tři body trefil hokejistům Motoru na Kladně Zdeněk Doležal

Kladno – Hokejisté ČEZ Motoru vyhráli ve šlágru 23. kola první Chance ligy na Kladně 3:2. Další zápas odehrají Jihočeši v pondělí v Ústí nad Labem (18).

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT