Hokejisté Mäkelä a Kurikka jsou na jihu Čech spokojeni.

Barvy Vajgaru hájí hned trio mladých finských forwardů Mäkelä, Kurikka a Piirainen, kteří jsou nejen velmi platnými hokejisty, ale výborně zapadli do týmu i po lidské stránce. O svém dosavadním působení na jihu Čech se rozpovídal hlavně Ville Mäkelä, jemuž nejen s tlumočením pomáhal jeho jmenovec Kurikka.

A jak se vůbec trio dravých finských hráčů do Jindřichova Hradce dostalo? „První nabídku jsme obdrželi již někdy v květnu a přišla nám dost zajímavá, takže jsme ji prostě přijali,“ popisuje Ville Mäkelä.


V loňské sezoně oba borci nastupovali v áčku juniorského celku Kärpät Oulu. Mistrovský klub má širokou mládežnickou základnu a hned tři juniorské týmy. Ty produkují velké množství hráčů a jen málokdo se hned prosadí v seniorském hokeji.


„Tahle sezona pro nás bude velkou zkušeností,“ tvrdí Mäkelä. „Mezi juniorským a seniorským hokejem je markantní rozdíl, navíc jsme v cizí zemi, kde se hraje trochu jinak. Ve Finsku je to víc do těla, ale naši hráči zase nejsou tak šikovní na puku ani tak technicky vybavení.“

Vajgar má ve svém středu zatím jediného čtyřgólového střelce a je jím právě Ville Mäkelä. „Na tohle jsem vůbec nepomyslel, jsem rád, že góly dávám, ale že bych před sezonou myslel na to, že budu patřit k nejlepším střelcům v týmu, tak to ani náhodou.“

Každý, kdo se přijde na zápasy Vajgaru podívat, si musí všimnout rychlosti, jakou Mäkelä s Kurikkou na ledě vynikají. „Ve Finsku je na bruslení kladen velký důraz. Tato přednost, jak to tak vypadá, na soupeře ve druhé lize platí,“ přispěchá s odpovědí Ville Kurikka.


V přípravě hráli všichni tři Finové v jedné lajně. V současné době však Arttu Piirainen kromě startů za áčko vypomáhá zejména hradecké juniorce a jeho místo zaujal Jakub Dolina.

„Doli je výborný hokejista, je šikovný a spolupráce s ním je skvělá,“ shodují se oba forwardi.

Seveřané se bez potíží sžili i s jihočeským prostředím. „Město je opravdu nádherné, nic takového doma nemáme. Lidi jsou v pohodě, je tu spousta pěkných holek, opravdu nám nic nechybí,“ směje se Mäkelä.

Jan Wirkner