Jako kompenzaci za neodehraný duel 1. kola si jindřichohradečtí hokejisté vyměnili pořadatelství s Táborem v utkání, které zahájilo druhou čtvrtinu základní části II. ligy. V samotném souboji Vajgar vůči tradičnímu rivalovi už tak vstřícný nebyl a nakonec si v derby u Jordánu připsal velmi nečekanou výhru 4:1.

Fanoušci Kohoutů měli nač koukat, především na to, kterak jindřichohradecký gólman Michael Formánek dělá z jejich miláčků naprosté zoufalce. Od prvních sekund Tábor do obrany Vajgaru bušil jako hluchý do vrat. Převahu měl očividnou, střel bylo hodně, ale ani z vyložených šancí David Blažek, Dominik Točík a Jakub Matušík skóre neotevřeli.

Naopak ve 14. minutě šla na táborskou branku teprve druhá rána a ta si cestu za záda brankáře Davida Nováka nalezla – 1:0. A klidně mohlo být i lépe, neboť nerozehřátý strážce řešil jen jasné gólové možnosti Vajgaru. Chytil jak šanci Davida Kohúta, tak nájezd dvou na jednoho, do kterého se jindřichohradečtí hokejisté dostali ve vlastním oslabení.

Územní převaha Tábora pokračovala i v prostředí části. Střel bylo jako máku. Jedenáct jich došlo až k Formánkovi, se všemi si však poradil. Cokoliv se od něho odrazilo, okamžitě defenziva uklidila do kouta. Hodně ran obránci pochytali nebo zablokovali svými těly.
Přestože hlavní penzum činnosti Vajgaru bylo vzadu, tak jakákoliv chvilka pro útočný výpad nepřišla vniveč. Jakmile se něco dělo před Novákem (úspěšnost zákroků 50 procent), hned to zavánělo.

První střela Vajgaru ve druhé třetině, jež doputovala k táborské brance, znamenala změnu stavu – 2:0. Autorem šťastné rány od modré čáry, která Nováka posadila na střídačku, byl Tomáš Tržil.

Těsně po zvýšení vedení šli za katr osmnáctiletí Aleš Furch a D. Kohút, takže Kohouti hráli rovných 90 vteřin dvojnásobnou přesilovku. Při možnostech beků Jana Kanova a Martina Havrana ovšem hlavní part nadále patřil Formánkovi (úspěšnost 97,29%).

Na jindřichohradeckého gólmana si přišel až Radek Pecháček, který 40 minut proseděl na střídačce. Využil přesilovou hru a zvedl ambice táborského favorita. Opravdu pouze na chvíli, jelikož za 76 sekund Petr Tejral našel Tomáše Klestila nepřipraveného na to, aby chytil první střelu, která na něj směřovala ve třetí třetině – 3:1. Novákův náhradník lapal s úspěšností 66,67%.

Ve výkonech gólmanů byl hlavní kontrast, zatímco Formánek byl hvězdou utkání, tak táborské duo nechytlo nic. Čtvrtou branku „hostujících domácích" ještě nedal v 53. minutě z velké příležitosti Simon Beran, ale až 26 sekund před sirénou Tomáš Šmerha, jenž zmar Kohoutů završil trefou do jejich opuštěné klece.

Tomáš Bílek, útočník Vajgaru: „Hlavní bylo nedostat gól a být zároveň nebezpeční vepředu. To se dařilo. Něco nám tam padlo, takže se zrodilo překvapení, které nikdo nečekal. Držel nás brankář, který potvrdil výkon z utkání proti Kolínu. Pokud si vše opravdu plníme a obranná činnost funguje, jak má, tak vidíme, že to půjde."

Milan Mazanec, trenér Vajgaru: „Hráli jsme jednoduše, obětavě, bez chyb a z našich šancí jsme dokázali vytěžit góly. Pokud budeme zodpovědní, naše taktika může fungovat i nadále. V obraně jsme několikrát zaváhali, ale v těch situacích nás podržel Formánek, který neudělal chybu. Navíc jsme ubránili i přesilovkou soupeře pět na tři. Hráli jsme to, co jsme si řekli, a mužstvo bylo disciplinované."

Zdeněk Šťastný, asistent trenéra HC Tábor: „Pár úvodních minut jsme měli poměrně slušných, byly tam i nějaké příležitosti, ale pak se všechno najednou otočilo. O přestávce jsme promluvili hráčům do duše, ale bylo to stejné. Ve třetí části nás mělo nastartovat brzké snížení na 2:1, jenže přišla hned hrubá chyba, třetí gól soupeře, a byli jsme zase dole. Máme sice hráče ve špatném zdravotním stavu, ale na to se nelze vymlouvat. Teď už ani nejde říkat, že musíme na utkání zapomenout, protože to prostě nejde."

V sobotu se v dalším kole II. ligy Vajgar představí na ledě Havlíčkova Brodu (18).

J. HRADEC – TÁBOR 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky a přihrávky: 14. Furch (D. Kohút, Šmerha), 27. Tejral (Tržil, Beran), 45. Tejral (Furch), 60. Šmerha (Furch) – 43. Pechánek (Severa, Duben).
Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Rozhodčí: Volf – Štětina, Oudes. Diváci: 926.
Vajgar: Formánek – Farka, Tržil, Pípal, Straka, Bureš, Růžek, Zderadička – Beran, Vantuch, Bílek, Pichler, Kundrát, Furch, D. Kohút, Heldák, Šmerda, Tejral.

Autor: Roman Pišný