První den čekalo hráče ještě zapracování na suchu a také si vyzvedli výstroj. „Ta pro ně byla připravena už během dovolené," uvádí asistent trenéra a sportovní ředitel klubu Radek Bělohlav. Led na druhé ploše Budvar arény okusí mužstvo poprvé až v úterý.

Trenéři Rosol a Bělohlav přivítali na pondělním srazu kompletní kádr. Dorazili i obránci Dan Růžička a Lukáš Kříž, kteří ještě nejsou zcela fit. „Dan Růžička šel ještě k lékaři, ale měl by být brzy připraven. Lukáš Kříž se zranil na předposledním červnovém tréninku na ledě. Sice pokračuje v rekonvalescenci, ale bude zkoušet se postupně zapojit," informuje Bělohlav.

V tomto týdnu se budou kombinovat tréninky na ledě a na suchu. „V tomto týdnu budeme mít dvě fáze na ledě jenom ve čtvrtek. Od příštího týdne už budeme chodit dvakrát na led každý den a čeká nás také první přátelský zápas v Plzni," dává nahlédnout do tréninkového plánu.

Zatímco červnový dvoutýdenní kemp na ledě v Pouzar centru absolvovaly tři desítky hráčů, nyní už budou trenéři využívat užší kádr. „Už s námi nebude tolik juniorů. Ti trénují s juniorkou. Tam začali i hráči juniorského věku, se kterými počítáme. Nyní se k nám do kabiny přesunuli Václav Pašek, Emil Švec a Radek Prokeš.  K nim je třeba samozřejmě připočítat Luboše Roba. Ostatní zůstali v juniorce s tím, že k nám budou docházet na některé tréninky a budeme je chtít vidět i v zápasech. Na led jdeme zhruba v pětadvaceti lidech," říká Bělohlav k přesunům mezi juniorským a seniorským týmem.

Na led s mužstvem vyrazí také odchovanci, kteří momentálně působí v zahraničí. Jedná se o Zdeňka Kutláka, Václava Nedorosta, Jakuba Kováře a Ondřeje Ťoupala. Bez smlouvy se s týmem bude chystat také Jiří Ferebauer.

Letní přípravu vyhodnotili trenéři jako vydařenou. „Byli jsme s ní spokojeni. Jedinou kaňkou byla nějaká zranění. Tři hráči se nám zranili hned první týden přípravy a to se pak táhlo skoro celou přípravu. Museli mít prakticky individuální plán, protože nemohli běhat. S tím nám pomáhal kondiční trenér Dan Fekl. Tito kluci se připravovali i během dovolené. Jednalo se u Růžičku, Kuchejdu a Heřmana. Ale to byl jediný zádrhel letní přípravy," upozorní.

Na závěr letní přípravy absolvoval tým dvoutýdenní blok na ledě centra Jaroslava Pouzara. Bělohlavovi se tento stále ještě nový prvek líbí. „Už jsme to udělali podruhé, i když ne se s tímto týmem. Je zajímavé, že na led přijdou všichni. Je to možná i psychologické, ale zranění najednou nejsou a celý blok absolvovali úplně všichni hráči.  Stejné to bylo i rok předtím. Pro mě to znamená, že to má smysl," míní.

Že by se do budoucna kompletní letní příprava přesunula na led, to si ale Bělohlav nemyslí. „To asi ne. Tahle kombinace ledu a sucha ale bude asi stále častější. Kluci v Evropě i Kanadě už si v červnu také hledají ledy. Určitě je to směr do budoucna."

V přípravném období odehrají českobudějovičtí hokejisté dvanáct přípravných zápasů. Třikrát budou jejich soupeři extraligové kluby, jednou zamíří do Německa, dvakrát si zahrají s Kladnem a šest duelů odehrají v Regionálním poháru s týmy z první ligy. „Chtěli jsme odehrát deset až dvanáct zápasů. S tím jsme spokojeni. Víc jsme nechtěli. Na poslední chvíli jsme dojednali zápas v německém Deggendorfu. Loni jsme byli v Crimmitschau a osvědčilo se nám to. Deggendorf je navíc ještě o hodně blíž. Dvanáct zápasů je pro nás optimální počet," je přesvědčen.

Od nové sezony čekají hokejisty dvě poměrně  zásadní změny pravidel. Jednou z nich je zvětšení útočného pásma, druhou pak hybridní icing.

Podle něj se zakázané uvolnění nepíská automaticky po překročení brankové čáry pukem. Nyní ho čároví rozhodčí odpískají v případě, kdy je ve chvíli překročení brankové čáry pukem bránící hráč v honbě za pukem při dosažení úrovně bodů pro vhazování v obranném pásmu vepředu. Pokud je však vepředu útočící hráč, sudí nechají hru pokračovat.

V případě, že je puk nahozený po mantinelu a vyjíždí druhou stranou, je na čárovém rozhodčím, aby určil, kdo by se ho dotkl první. Pokud by to měl být útočící hokejista, nechá hru pokračovat.

„Je třeba se s novými pravidly srovnat, připravit se a využít jich. Ale v pravidlech bývaly i větší změny. Podle mého je důležitější hybridní icing. Mně osobně toto pravidlo vyhovovalo. To bude možní využít," myslí si Radek Bělohlav.