Těšil jste se na mistrovství světa?
Těšil. Na mistrovství jedu vždycky rád a věřím, že můžeme udělat nějaký úspěch.

Oproti minulým rokům je v národním týmu více hráčů z NHL. Zaznamenal jste tento fakt?
Samozřejmě to může být plus. Ale roce 2010 nás bylo asi jen pět z NHL a vyhráli jsme titul. Nezáleží až tolik na tom, kolik lidí z NHL přijede. Po Evropě máme spoustu kvalitních hráčů. Když se udělá dobrá parta, tak šance na úspěch určitě je. Je třeba mít i kousek štěstí. Pak se může stát cokoliv.

Stačil jste si po náročné sezoně odpočinout?
Odpočinek už jsem potřeboval. Sezona byla dlouhá a zaplaťpánbůh jsem ji zvládl bez zranění. Osmdesát dva zápasy je opravdu hodně. Týden volna se mi hodil. Orazil jsem si a jsem rád, že už jsem zase zpátky.

Nebude problém adaptovat se na širší kluziště?
To se musíte zeptat až po mistrovství, jestli to byl problém.


V klubu vám nedělali žádné problémy s uvolněním na šampionát?
Ne. Celý rok jsem nebyl zraněný, takže tam žádné problémy nebyly. Loni jsem na mistrovství světa nebyl, protože jsme hráli play off. Letos jsem chtěl jet.

Světový šampionát se koná také v Paříži, která je brána spíše jako nehokejová destinace. Už jste tam někdy byl a těšíte se do hlavního města Francie?
V Paříži jsem byl párkrát na tenisu na French Open. Hrozně se mi tam líbí. Je to jedno z mých nejoblíbenějších měst. A jestli je to nehokejové město, to je úplně jedno. Pamatuji si, že když se hrálo ve Švédsku, tak na nás chodilo patnáct set diváků. Horší už to být nemůže.

Vnímáte teroristické útoky, který po Evropě přibývá a právě Paříž je jejich častým cílem?
Není to pochopitelně nic hezkého, ale nemůžete o tom přemýšlet. Jedeme tam hrát hokej a doufejme, že se žádný průšvih nestane.

Nebudete mít obavu zajít si v Paříži třeba někam na večeři?
Nevím, jak ostatní kluci, ale já takhle nepřemýšlím. Každý ví, co se tam děje. Doufejme, že si to pohlídají a nebude žádný problém.

Sledoval jste na dálku, jak se formuje český tým pro mistrovství světa?
Samozřejmě jsem to po očku sledovat. Tým může mít pětadvacet hráčů, takže někdo asi vypadne. Nevím, kdo naopak ještě přijede. Jeho finální podoba bude asi o něco jiná.

Po sezoně ve Philadelphii jste se vyjádřil hodně nespokojeně. Byla to opravdu tak špatná sezona?
Neudělali jsme play off, takže nikdo nemohl být spokojený. Od trenérů přes manažera po hráče. Jádro týmu už spolu hraje nějakých šest let, takže je načase dostávat se do play off a tam vyhrávat nějaké série. Neřekl bych, že jsem byl nespokojený. Ale když se prohrává, tak je nálada pochopitelně horší, než když se vyhrává.

Je frustrující, když se vám opakují sezony, ve kterých se buď vůbec nedostanete do vyřazovacích bojů, nebo v nich vypadnete hned v prvním kole?
Letos jsme měli dobře našlápnuto, ale v lednu přišla série porážek, ze které jsme se nedokázali vyhrabat. Pak už to nešlo dohnat. Musíme to brát jako ponaučení do příštích let. Doufejme, že od příštího roku se zase vyhoupneme nahoru.
Začíná se spekulovat o tom, že by Flyers mohla opustit největší hvězda Claude Giroux. Máte o tom nějaké informace?
On má ve smlouvě klauzuli o nevyměnitelnosti. Když sám nebude chtít nikam jít, tak ho nemohou vyměnit. Spíše je to takový drb, kterého se chytili novináři. To je věc manažera a jde to mimo mě.

Na mistrovství světa jede hodně hráčů z Philadelphie. Těšíte se na vzájemné souboje?
Za Kanadu bude hrát pět hráčů, takže to bude s nimi takový speciální zápas, který si určitě užiji. Navíc s nimi hrajeme hned na úvod. Doufám, že je porazíme.

Závěr šampionátu se hraje v Kolíně nad Rýnem. Na toto město a rok 2010 máte hezké vzpomínky?
To stoprocentně. Utíká to. Už je to sedm let. Je na čase udělat zase nějakou medaili. Každý rok ji chceme uhrát.

Vypadalo to, že byste mohl být kapitánem týmu. Nakonec ale dorazí Tomáš Plekanec, jenž vás zřejmě o tuto pozici připraví.
Pleky jel vždycky, když mohl. Moc lidí asi nepředpokládalo, že jeho Montreal vypadne v prvním kole. Pro nás bude Tomáš určitě posila. A jestli mi vezme céčko, o tom opravdu vůbec nepřemýšlím. Kdo bude kapitán, to je otázka spíše pro trenéra.

Máte malého synka. Změnilo vás nějak jeho narození?
Máme pětiměsíčního syna a je fakt, že člověk přemýšlí o jiných věcech. Změnily se mi priority.

Věříte, že je ještě nějaká šance, aby hráči z NHL nastoupili příští rok na olympiádě?
Vůbec nevím. Doufám, že nakonec pojedeme.

Je síla hráčů taková, aby nakonec ještě zlomila negativní rozhodnutí vedení NHL?
Každý hráč by chtěl na olympiádu jet. Kdo nepojede, tak si odpočine pouze nějakých deset dní. Olympiáda je podle mého největší hokejový turnaj, jaký může být. Byla by škoda, abychom tam nebyli. Víme, že nás majitelé platí, ale posledních pět olympiád žádný problém nebyl. Doufejme, že se to otočí a budeme moci jet.

Kdy jste si naposledy zahrál v Českých Budějovicích?
Před jedenácti lety. V roce 2006 jsem tady hrál přátelský zápas za reprezentační dvacítku.