Odchovanec jindřichohradeckého Vajgaru dal přednost ruské superlize před NHL

Vítěz superligy totiž pořádá velkolepé oslavy jarního triumfu, u kterých jeden z nejlepších hokejistů minulého ročníku ruské nejvyšší soutěže nemůže chybět. Odletěl včera, vracet by se měl v pondělí.
„Vedení klubu mě požádalo, abych dorazil, chtějí titul oslavit na úrovni. Je to docela dálka, cesta není jednoduchá. Ale přání respektuji. A do Magnitogorsku se těším,“ říká reprezentační útočník.
Podle informací z města na Urale má být akce pompézní, představitelé klubu, města i generálního sponzora se chtějí ukázat. „V sobotu se zúčastníme autogramiády a společenského setkání, druhý den bude program pokračovat na stadionu. Večer pak vypukne ohňostroj,“ pokračuje Jan Marek.
V Magnitogorsku obdrží všichni šampióni zlaté medaile. „A také prsten na památku vítězství. Jsem zvědav, jestli se sejdeme všichni. Igor Koroljov odjel hned po play off do zámoří za rodinou, to samé brankář Travis Scott. Ale většina týmu tam bude, tím jsem si jistý. Když jsem hovořil s lidmi z klubu, kladli mi na srdce, abych určitě nechyběl,“ konstatuje Marek.
Podle scénáře oslav čeká na hokejisty cesta v otevřených vozech od zimního stadionu centrem města. „To může být zajímavé. Jsem zvědav, jak to bude vypadat,“ reaguje. V zámoří mají na takové projížďky nárok jen vítězové Stanley Cupu, v Rusku tuto tradici převzali. V neděli po obědě by měli hráči podniknout exkurzi po tamních mamutích ocelárnách.
Pro někoho to bude možná nutné zlo, ale Jan Marek přijímá skutečnost pozitivně. „Vím, že se tam některým lidem nežije lehce. Tvrdě pracují, přitom si nemohou dovolit tolik, co mnozí jiní. Pokud bude možnost, promluvím s nimi. Bude mě zajímat, jakou práci dělají, co taková fabrika obnáší. Určitě to vezmu hodně vážně,“ ujišťuje.
V Magnitogorsku se sejde s krajanem Jaroslavem Kudrnou. Nedávno proskočily informace, že prý Magnitogorsk láká do svých služeb také sparťanského útočníka Petra Tona. „Ale myslím, že to jsou spekulace. Mluvil jsem s generálním ředitelem Gennadijem Veličkinem i jeho kolegou Olegem Kuprjanovem. Kdyby s Petrem jednali, určitě by mi něco řekli,“ připomíná Marek.
Ale nemusí být všem dnům konec. V superlize zatím platí limit pro cizince, každý klub smí do utkání nasadit pouze trojici krajánků. Koncem tohoto týdne budou zástupci oddílů nejvyšší soutěže na pravidelném zasedání jednat mimo jiné o tom, aby byla kvóta zvýšena na pět. Pak by teoreticky mohl mít Jan Marek v Metallurgu dalšího spoluhráče z České republiky.
Reprezentační útočník nyní odpočívá po náročné sezoně. „Bylo toho dost. Zápasy, cestování. Takže jsme s přítelkyní v Praze a já v podstatě nedělám nic. Vyřizuju důležité věci, také chodím na tenis. Zrovna ve čtvrtek jsem si zahrál s Michalem Sivkem,“ hlásí.
Do tréninku na nový ročník se chce pustit počátkem června. „Zajdu na Spartu a zeptám se, jestli bychom se mohl chystat s nimi. Moc bych o to stál,“ naznačuje. Před startem letních prázdnin vyrazí s přítelkyní k moři. „A pak už mě čeká cesta na první soustředění Metallurgu,“ uzavírá hráč, který během mistrovství světa stvrdil další spolupráci s Magnitogorskem, ačkoli měl nabídky z Los Angeles, Chimiku Moskevská oblast či Dynama Moskva.